ZRID na budowę ostatniego odcinka S6 ze Słupska do Bożepola Wielkiego

Wojciech.Jenda

Wojewoda Pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrownik. To ostatni odcinek S6 między Słupskiem a Bożepolem Wielkim z decyzją umożliwiającą wykonawcom prowadzenie prac budowlanych.

Specyfika zadania

W ramach inwestycji wybudowany zostanie ponad 16-kilometrowy odcinek, na którym powstaną dwa węzły drogowe - Budy i Bobrowniki, Miejsce Obsługi Podróżnych w Paprzycach, Obwód Utrzymania Drogowego. Ponadto wykonawca wybuduje 24 obiekty inżynierskie, w tym jedną estakadę, 15 przejść dla zwierząt i 7 wiaduktów.

Zbudowana lub zmodernizowana zostanie również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, system odwodnienia terenu, w tym: rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne i inne. Powstaną elementy mające na celu ochronę środowiska, takie jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych czy zbiorniki retencyjne. Wykonana zostanie infrastruktura dla obiektów znajdujących się przy drodze ekspresowej, w tym sieci energetyczne, oświetleniowe, wodociągowe i urządzenia oczyszczające ścieki.

Nawierzchnia drogi klasy S będzie dostosowana do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 t na oś. Odcinek S6 zlokalizowany jest na terenie województwa pomorskiego w powiecie słupskim, na terenie gmin Słupsk i Damnica. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort użytkowników drogi, wpłynie pozytywnie na rozwój regionu oraz ułatwi podróżowanie wzdłuż S6. Droga realizowana jest w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych przez NDI, NDI Sopot i Todini Central Asia. Wartość kontraktu to ok. 548 mln zł.

Wypłata odszkodowań za nieruchomości

Wydanie decyzji ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności określa granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania będzie prowadził Wojewoda Pomorski. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Decyzja odszkodowawcza będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości. Więcej o procedurze odszkodowawczej można przeczytać tutaj.

S6 w województwie pomorskim

Pod koniec minionego roku oddaliśmy do użytkowania trzy odcinki drogi ekspresowej S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią, o długości ok. 42 km. W realizacji jest pozostała jej część, czyli

druga jezdnia na obwodnicy Słupska oraz odcinki:

Bobrowniki – Skórowo;

Skórowo – Leśnice;

Leśnice – Bożepole Wielkie;

Chwaszczyno – Żukowo w ramach budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej;

Żukowo – Gdańsk Południe.

W realizacji jest też pozostałe ok. 46 km S6 w woj. zachodniopomorskim, od Koszalina do początku obwodnicy Słupska. Od lipca można już ominąć Sianów. Kierowcy korzystają już z blisko 130 km drogi ekspresowej S6 od Goleniowa do Koszalina.

Źródło: GDDKiA