190 mln zł z KPO na realizację zadań związanych z budową morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie

Orzech

Urząd Morski w Gdyni i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę, gwarantującą wsparcie w wysokości 190 mln zł dla realizacji zadań, związanych z budową morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

– Tani prąd popłynie z Łeby. Podpisaliśmy umowę z KPO na realizację strategicznej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. To jeden z trzech terminali, który wybuduje i obsłuży polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, które dadzą Polakom na Pomorzu i w całej Polsce tani, bezpieczny i czysty prąd” – powiedział Jan Szyszko wiceminister funduszy i polityki regionalnej podczas briefingu prasowego w Porcie Łeba.

W ramach tej inwestycji Urząd Morski w Gdyni przebuduje wejście do Portu Łeba i wyremontuje nabrzeże Maltańskie

W zakres prac wejdą dwa zadania, których realizacja jest priorytetowa dla funkcjonowania operatorów farm wiatrowych w łebskim porcie.

– „To krok w kierunku ich potrzeb, przede wszystkim polegający na wyeliminowaniu nadmiernego falowania w wejściu i wewnątrz portu oraz zapiaszczania na wejściu do portu. Prace, które zostaną wykonane dzięki dzisiaj zagwarantowanym środkom pozwolą na wyeliminowanie tych niekorzystnych zjawisk. Znacznie podniosą bezpieczeństwo, ułatwią funkcjonowanie wszystkim użytkownikom i poprawią komfort działalności” – powiedziała Barbara Olczyk, z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inwestycyjnych

Przebudowa wejścia do Portu w Łebie obejmie m.in. budowę nowego, wschodniego falochronu wyspowego o długości około 262 metrów, falochronu zachodniego o długości około 91 metrów oraz ponad dwustumetrowej ostrogi po stronie zachodniej. Powstaną również nowe osadniki, tor podejściowy o szerokości 40 metrów i obrotnica o średnicy 160 metrów.

Remont nabrzeża Maltańskiego oraz pirsu o łącznej długości około 140 m polegać będzie na wymianie zbyt krótkiej ścianki szczelnej na nową, zakotwioną za pomocą kotew gruntowych. Prace będą polegały na odtworzeniu oczepu i przywróceniu właściwej nośności nabrzeża.

Port Łeba staje się bazą serwisowo-operacyjną dla sektora morskiej energetyki wiatrowej

Transport personelu serwisowego na morskie farmy wiatrowe odbywać się tu będzie przez cały rok, statkami CTV lub SES, które będą miały do dyspozycji około 10 miejsc postojowych.

Warto podkreślić, iż w ramach inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, już na etapie wydatkowania przyznanych środków. Powstanie również projekt koncepcyjny drugiego etapu przebudowy wejścia do portu w Łebie. Obejmie on m.in. projekt portu zewnętrznego z falochronem wschodnim przedłużonym i połączonym z lądem wraz z niezbędną infrastrukturą oraz urządzeniami.