Sukcesywnie oddawane nowe obiekty biurowe systematycznie poszerzają biurową ofertę we Wrocławiu. Ze względu na szeroką bazę uczelni wyższych gwarantujących dostęp do wykształconych pracowników Wrocław jest atrakcyjnym wyborem dla centrów BPO/SSC oraz firm planujących wejście na polski rynek. Potwierdzają to wyniki minionego kwartału i największa na rynkach regionalnych aktywność najemców.
W I kwartale 2022 roku oddano do użytku jeden projekt MidPoint 71 (Echo Investment S.A.), dzięki czemu zasoby nowoczesnej powierzchni powiększyły się o 36 000 mkw. i wyniosły 1,28 mln mkw. Tym samym Wrocław utrzymał pozycję wicelidera na rynkach regionalnych.
– Jeżeli deweloperzy dotrzymają terminów, wrocławski rynek biurowy do końca roku powiększy się o ponad 90 000 mkw. W budowie bowiem znajduje się blisko 117 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego 80% powinno zostać ukończone do końca roku – informuje Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director, Knight Frank.
Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Centrum Południe II (20 000 mkw., Skanska Property Poland) oraz Infinity (22 000 mkw., Avestus Real Estate).
– Pozytywnym sygnałem zaobserwowanym w I kwartale 2022 roku w stolicy Dolnego Śląska jest wysoka aktywność najemców, której wynik był najlepszy spośród wszystkich miast regionalnych. Wolumen transakcji wyniósł 38 400 mkw., co było wzrostem o 85% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Struktura umów najmu również wysyła pozytywny sygnał. Największy udział, ponad 84%, stanowiły nowe umowy (z czego umowy pre-let to 15%), zaś renegocjacje odpowiadały za 13% wolumenu transakcji – komentuje Katarzyna Bojar, Junior Consultant w dziale Badań Rynku Knight Frank.
Współczynnik pustostanów we Wrocławiu jest jednym z wyższych notowanych w miastach regionalnych. Jednakże, dzięki wysokiemu popytowi obniżył się o 0,9 pp. kw./kw. i wyniósł 15,8%, ale wciąż jest to poziom wyższy o 1,6 pp. w porównaniu z analogicznym kwartałem w 2021 roku.
Czynsze wywoławcze w Wrocławiu na koniec marca 2022 roku wahały się od 10,00 do 16,00 EUR za mkw. miesięcznie.
W najbliższym czasie należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej.
Z drugiej strony, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych, z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.