Dobiega końca remont zabytkowego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej [ZDJĘCIA]

Orzech

Dobiega końca remont kolejnego, zabytkowego dworca kolejowego w województwie śląskim. Pochodzący z 1888 r. dworzec w Dąbrowie Górniczej, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przechodzi metamorfozę z poszanowaniem jego historycznego charakteru.

Zgodnie z planami PKP S.A. dworzec warszawsko-wiedeński, który znajduje się w międzytorzu uzyska status dworca aglomeracyjnego. Jest on poddawany modernizacji, podczas której powstaje poczekalnia, kasy biletowe i węzeł sanitarny, a całość będzie dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zbudowano przejście podziemne łączące budynek z peronem.

Jak poinformował w czwartek 15 czerwca prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, przebudowywany, opuszczony wcześniej budynek głównego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej zostanie otwarty dla podróżnych przez spółkę PKP S.A. latem 2023 r.

– Od Bartłomieja Sarny z PKP S.A. otrzymaliśmy informację, że zakończenie inwestycji i otwarcie dworca nastąpi latem. Konkretną datę dostaniemy po zakończeniu wszystkich odbiorów – napisał na swoim facebookowym profilu prezydent Marcin Bazylak.

Wewnątrz budynku trwają obecnie prace wykończeniowe w przestrzeniach, które będą ogólnodostępne. Finiszują także prace przy budowie tzw. poczekalni letniej połączonej z wiatą rowerową.

Przed budynkiem zabytkowego dworca zostanie niebawem ułożona nawierzchnia, a w otoczeniu dworca pojawi się mała architektura. Na budynku trwa montaż iluminacji elewacji oraz monitoringu.

Miasto wynajęło na dworcu powierzchnie pod biura

Dzięki przebudowie dawny dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nie tylko odzyska historyczny blask, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności.

W budynku – obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Ten argument wiele znaczył przed wielu laty, gdy władze miasta namawiały PKP do wpisania dworca na listę realizowanych inwestycji.

– Wynajęliśmy bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne: przeniesie się tutaj Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ul. 3 Maja – mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Dworzec przyjazny środowisku

Przedstawiciele PKP S.A. podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet.

Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a stolarka okienna i drzwiowa charakteryzować się ma niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej.

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Wartą 15,62 mln zł brutto inwestycję PKP S.A. zleciły wrocławskiej spółce Berger Bau Polska. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.

W artykule wykorzystano materiały UM Dąbrowa Górnicza.