Fabryka Volkswagena we Wrześni stała się samowystarczalna energetycznie

Orzech

Fabryka Volkswagena we Wrześni stała się samowystarczalna energetycznie Obejmująca obszar 22 ha i złożona z 25 000 paneli fotowoltaicznych farma energetyczna przy zakładzie produkcyjnym Volkswagen Poznań we Wrześni, pracuje już z pełną mocą. Dostarcza ona do fabryki zieloną energię elektryczną o maksymalnej mocy 15,2 MW.

To wystarcza, by w sprzyjających warunkach pogodowych w 100% pokrywać zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną. Taki dzień właśnie nastąpił – duże nasłonecznienie sprawiło, że 27 września fabryka stała się samowystarczalna energetycznie. - Uruchomiona instalacja to ogromny krok do osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej oraz zrównoważonej i ekologicznej produkcji. Dzięki niej zapewniamy sobie również dostęp do stabilnej cenowo energii – mówi Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań.

Słoneczny dzień, spora ilość promieni i mimo początku jesieni długa ekspozycja. Takie warunki sprawiły, że farma fotowoltaiczna znajdująca się na terenie fabryki Volkswagen Poznań we Wrześni wyprodukowała dość energii elektrycznej, by pokryć w 100% zapotrzebowanie energetyczne fabryki. Oznacza to, że tego dnia energia elektryczna niezbędna do produkcji m. in. Volkswagena Craftera pochodziła wyłącznie z OZE.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że po raz pierwszy w naszej historii 100% energii elektrycznej potrzebnej do produkcji aut pochodzi z farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej przy naszym zakładzie. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Będziemy dalej konsekwentnie rozwijać projekty pozwalające dywersyfikować źródła pozyskania zielonej energii dla zakładu – podkreśla dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.

Farma fotowoltaiczna przy wrzesińskiej fabryce powstawała w dwóch etapach: pierwszą jej część uruchomiono w roku 2023. Drugą, której inwestorem i głównym wykonawcą jest spółka Quanta Energy, właśnie uruchomiono. Sama budowa zakończyła się w lipcu tego roku, a przez kolejne tygodnie trwały m. in. testy i odbiory całej inwestycji, które zakończyły się powodzeniem.

– Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy S.A.

Obecnie to jedna z największych instalacji fotowoltaicznych on-site w Europie, która zajmuje 22 ha, co odpowiada powierzchni ponad 31 boisk piłkarskich. Instalacja solarna składa się z ponad 25 000 paneli fotowoltaicznych. Farma w ujęciu średniorocznym dostarczy ok. 20% energii elektrycznej niezbędnej do budowy samochodów.

Nie tylko fotowoltaika

Volkswagen Poznań od lat konsekwentnie dąży do pełnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2019 r. zakłady są zasilane wyłącznie zieloną energią. Farma fotowoltaiczna to kolejny z kluczowych elementów tego procesu.

Właśnie dlatego współpraca pomiędzy Volkswagen i Quanta Energy w zakresie dekarbonizacji będzie kontynuowana. Niebawem ma ruszyć budowa kolejnej instalacji fotowoltaicznej we Wrześni. Nowa farma będzie mieć moc 3,1 MW i zajmie powierzchnie 4,27 ha. W planach jest również budowa 6,5 MW instalacji dachowej. Fabryka we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii. Spółka rozpoczęła także proces administracyjny zmierzający do budowy turbin wiatrowych. Inwestycje te pozwolą Volkswagen Poznań realizować strategię dekarbonizacji i ustabilizują ceny energii w przyszłości.

Źródło: VW Poznań