A&A Holding poinformował o przyznaniu projektowi budynku Magazyn Bawełny w Łodzi certyfikatu ekologicznego BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding. To ważne potwierdzenie najwyższych standardów projektowania oraz profesjonalnego podejścia Inwestora do standardów ekologicznych i ESG.
Magazyn Bawełny to dziś najwyżej oceniony w BREEAM projekt przebudowy/rewitalizacji budynku w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jedyny w Łodzi projekt z certyfikatem BREEAM New Construction na poziomie Outstanding. Tylko 3% certyfikacji BREEAM w Polsce zdobyło ocenę Outstanding.
Magazyn Bawełny zajmuje także drugie miejsce w Polsce wśród najwyżej ocenionych dotychczas projektów budynku w certyfikacji BREEAM Interim: Design Stage z niezwykle wysokim wynikiem 92,4%.
Certyfikacja projektu Magazynu Bawełny była prowadzona przez oficjalnego asesora BREEAM, międzynarodową firmę doradczą Colliers. System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wprowadzony w 1990 r. w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Jest obecny w 77 krajach. W Polsce to najczęściej używane narzędzie oceny budynków, certyfikacja jest poprzedzona szczegółowym audytem kilkuset parametrów projektu nieruchomości.
Magazyn Bawełny z przestrzenią biurową klasy "A+" o powierzchni 8 500 mkw., nowoczesną przestrzenią coworkingową CoSpot oraz wyselekcjonowaną ofertą usługową na powierzchni 3 500 metrów kwadratowych, wzmocni pozycję łódzkiej Manufaktury jako jednego z największych i najbardziej atrakcyjnych kompleksów mixed-use.
Inwestycja powstanie w pięknym, ceglanym budynku dawnego imperium włókienniczego Izraela Poznańskiego. Budynek pełnił funkcję magazynu bawełny dla sąsiadującej przędzalni i stanowi wyjątkowe dziedzictwo kulturowe fabrykanckiej Łodzi.
Pierwszym potwierdzonym, biurowym najemcą inwestycji będzie popularny, łódzki coworking CoSpot, który na powierzchni około 2 000 mkw. zaoferuje nowoczesną, kreatywnie urządzoną przestrzeń coworkingową z biurami prywatnymi, biurkami dedykowanymi, hot deskami oraz salami konferencyjnymi.
Inwestor, łódzka firma A&A Holding jest jednocześnie właścicielem budynku. Planowany początek prac przy Magazynie Bawełny to druga połowa 2023 roku, obecnie Inwestor oczekuje wydania pozwolenie na budowę. Za komercjalizację części usługowych odpowiedzialna jest firma Apsys Polska, zarządca Manufaktury, projekt architektoniczny inwestycji opracowała renomowana pracownia Grupa5 Architekci.
Magazyn Bawełny mieści się w samym sercu miasta – na terenie kompleksu Manufaktura, który od lat pełni funkcję miejskiego rynku, miejsca spotkań, zakupów i rozrywki. Doskonała lokalizacja nowej inwestycji to także dostęp do 3 500 miejsc parkingowych, bezpośrednie sąsiedztwo budowanego, podziemnego przystanku kolejowego Łódź Polesie, mnogość linii autobusowych i tramwajowych w okolicy, a także dobrze rozwinięta infrastruktura rowerowa i drogowa. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także wysokiej klasy obiekty hotelowe, muzea oraz parki.
Adrian Majsterek, Inwestor, A&A Holding:
– Z dumą i radością potwierdzamy otrzymanie najwyższego z możliwych poziomów certyfikacji BREEAM dla projektu naszej inwestycji, Magazynu Bawełny. Pięciogwiazdkowy BREEAM Outstanding dla naszego projektu potwierdza, że rodzinna firma A&A Holding jako Inwestor bardzo profesjonalnie podchodzi do stworzenia inwestycji wyprzedzającej aktualne standardy w branży. Proces certyfikacji prowadzony świadomie od wczesnego etapu koncepcji przez uznaną, międzynarodową firmę, dobitnie udowodnił, że w praktyce realizujemy nasze ambitne deklaracje. Projekt naszej inwestycji to najwyżej oceniony w BREEAM projekt przebudowy/rewitalizacji budynku nie tylko w Polsce, a w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Magazyn Bawełny jako inwestycja mixed-use będzie posiadać bezkonkurencyjny zestaw atutów – od lokalizacji na terenie jednego z największych kompleksów handlowo-rozrywkowych Manufaktura, przez świetną dostępność komunikacyjną z bezpośrednim sąsiedztwem podziemnej stacji kolejowej Łódź Polesie aż po spełnienie najwyższych standardów ekologicznych i założeń ESG, czego potwierdzeniem jest otrzymany właśnie certyfikat ekologiczny BREEAM Oustanding. Rozumiemy zmieniający się świat i potrzebę stosowania zrównoważonego rozwoju, nie zapominamy jednocześnie o historii i naszym łódzkim dziedzictwie kulturowym dlatego nadanie nowych funkcji w najwyższych standardach ekologicznych historycznemu budynkowi łódzkiego fabrykanta, jakim jest Magazyn Bawełny, to dla naszej firmy zaszczyt i radość. Chcemy zmieniać nasze miasto i tworzyć wyjątkowe miejsca także dla przyszłych pokoleń.
Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi:
– Niezmiernie cieszę się, że ambitne założenia łódzkiego inwestora, firmy A&A, w zakresie spełnienia najwyższych standardów zrównoważonego i ekologicznego projektowania budynków, zostały potwierdzone certyfikacją projektu Magazynu Bawełny na najwyższym możliwym poziomie BREEAM Outstanding. To pierwszy projekt w Łodzi oceniony w tej certyfikacji tak wysoko oraz najlepiej oceniony projekt przebudowy budynku w Europie Środkowo-Wschodniej. To powód do dumy dla Łodzi oraz znak, że inwestycje w Łodzi są projektowane na coraz wyższym, światowym poziomie. Ekologia jest jednym z priorytetów rewitalizacji. Odmienianie tkanki miejskiej zarówno przez Miasto jak i inwestorów prywatnych nierozerwalnie wiąże się z wprowadzaniem zieleni i uruchamianiem rozwiązań ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Odrestaurowanie budynku dawnego Magazynu Bawełny wraz ze zmianą jego funkcji to bardzo udane uzupełnienie działań rewitalizacyjnych, które jako Miasto prowadzimy w tej okolicy.
Edyta Chromiec, Senior Associate, ESG Strategic Advisory, Colliers:
– Warto podkreślić, że przyznany certyfikat to pierwszy w Polsce Outstanding w najnowszej wersji systemu BREEAM International V6, co jest ewenementem na poziomie krajowym. Na rynku certyfikacji wyraźnie bowiem widać, że taki poziom jest jak na razie domeną największych deweloperów, doświadczonych w tym procesie i dysponujących dedykowaną kadrą. Sukces łódzkiego inwestora jest dowodem na to, że o kwestie zrównoważonego budownictwa można zadbać bez względu na skalę działalności. Stopniowe wdrażanie wymogów asesora od koncepcji oraz szereg optymalizacji doprowadziły do wyniku powyżej 90%, co na dzień dzisiejszy stanowi najwyższą punktację w Europie Środkowo-Wschodniej przyznaną projektowi rewitalizacji budynku. W Colliers Poland jesteśmy dumni, że prowadzimy takie ambitne projekty – mówi Edyta Chromiec, Senior Associate w dziale ESG w Colliers.