Nawet pół miliarda złotych będą kosztowały nowe inwestycje i remonty na terenie kompleksu sejmowego w Warszawie

Orzech

Szykują się duże inwestycje na terenie kompleksu sejmowego przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. W najbliższych latach przejdzie on gruntowne zmiany. Kancelaria Sejmu planuje m.in. remont attyk oraz elewacji budynków zabytkowych.

Kopuła Sali Posiedzeń ma przejść renowację. Jednak największą i najdroższą ze wszystkich planowanych inwestycji ma być budowa nowego hotelu dla posłów, którego koszt ma wynieść około 300 mln złotych. Całość prac, które mają zostać zrealizowane w latach 2022-2027 może wynieść od 400 do nawet 500 mln zł.

Kompleks sejmowy przy ul. Wiejskiej w Warszawie został wybudowany w latach 1949–1952. Od tego czasu jego poszczególne części przechodziły mniejsze renowacje oraz remonty, jednak nigdy nie zostały poddane kompleksowemu remontowi. W ciągu najbliższych 4-5 lat Kancelaria Sejmu planuje łącznie aż pięć przetargów związanych z remontem budynku przy ulicy Wiejskiej. Ostatnimi dużymi zmianami w kompleksie było oddanie do użytku budynku komisji sejmowych w 2018 roku.

Około 30 mln zostanie również przeznaczonych na remont budynku przy ulicy Zagórnej 3, gdzie znajduje się Biuro Analiz Sejmowych.

Najważniejszą ale jednak nie najdroższą planowaną do realizacji inwestycją ma być remont kopuły Sali Obrad w budynku Sejmu. Prace będą prowadzone jedynie w te dni, gdy nie będą w niej odbywały się posiedzenia, tak aby nie zaburzać posłom wypełniania ich obowiązków. Według wstępnych wyliczeń przetargowych ta inwestycja pochłonie około 500 tysięcy złotych.

Najdroższą inwestycją będzie budowa nowej siedziby Domu Poselskiego. Oddany do użytku wiosną 1989 roku tzw. Nowy Dom Poselski przy ul. Senackiej 1 w dzielnicy Śródmieście ma zostać wyburzony. Właściciel obiektu – Kancelaria Sejmu zamierza w jego miejscu wybudować nowy obiekt z około 400 pokojami w standardzie trzygwiazdkowego hotelu. Inwestycja miałaby potrwać 6 lat i kosztować około 300 mln zł.

W nowym budynku przewidziano wstępnie około 400 pokoi, w tym 2 apartamenty po 90 mkw., i 17 pokoi 55-metrowych. W obiekcie znajdą się również 3 pokoje dla matek z dziećmi oraz 3 dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace nad budową nowego obiektu nie zaczną się jednak szybko, bo dopiero na przełomie roku 2024/2025. Nowy hotel mógłby być oddany do użytku najwcześniej w 2028 roku. Same prace nad wyłonieniem projektanta mogą potrwać nawet około trzech lat. W ramach inwestycji przewidziana jest też budowa sporego, bo liczącego 250 miejsc, parkingu.