Według raportu "Office Occupier – Rynek biurowy w Łodzi" firmy doradczej Cresa Polska, wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2021 roku wyniósł 8 300 mkw. i był mniejszy o 84% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Stanowił on tylko 13,7% średniej rocznej z lat 2015-2020. W strukturze popytu w tym okresie dominowały nowe umowy (66%), a następnie renegocjacje (34%).
– Łódź nadal notuje spadki aktywności najemców i wzrosty współczynnika pustostanów. Tak jak w innych dużych ośrodkach biurowych Polski, tutaj również firmy opracowują strategie powrotu do biur, co nie pozostaje bez wpływu na istniejące zasoby oraz decyzje deweloperów o realizacji kolejnych projektów. Przewidujemy jednak, że panujący w Łodzi korzystny klimat biznesowy przyczyni się do ożywienia aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach i zachęci kolejnych inwestorów do lokowania swoich siedzib w tym mieście – mówi Martyna Balcer, Associate Director w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.
Nowoczesne powierzchnie biurowe w Łodzi na koniec pierwszego półrocza 2021 r. osiągnęły poziom 579 400 mkw. i powiększyły się w ciągu roku o 5,7%. W drugim kwartale nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, natomiast w budowie pozostają takie obiekty jak React czy Monopolis M3.
Wolumen transakcji zawartych w pierwszym półroczu wyniósł 8 300 mkw. i był mniejszy o 84% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. W samym drugim kwartale wynajęto 6 000 mkw. – to o 60% mniej w ujęciu rok do roku. W strukturze popytu w tym okresie dominowały nowe umowy (79%), a następnie renegocjacje (21%).
fot. Jakub Zazula
Największą transakcją w pierwszym półroczu 2021 r. była umowa przednajmu 3 500 mkw. podpisana przez firmę Chillispaces w biurowcu React, a następnie renegocjacja umowy w Centrum Targowa 35 (poufny najemca, 1 500 mkw.) oraz renegocjacja umowy w Alexander Plaza przez firmę ABB (1 000 mkw.).
– Średnia wielkość pojedynczej transakcji w Łodzi w pierwszej połowie 2021 r. wynosiła tylko 770 mkw., natomiast mediana była równa 390 mkw. Całkowity wolumen transakcji w minionym półroczu był najniższym wynikiem odnotowanym w historii tego rynku – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w firmie Cresa Polska.
Echo Investment
Wskaźnik pustostanów pozostawał w trendzie wzrostowym i na koniec czerwca 2021 r. wyniósł 18,3%, co oznacza wzrost o 1,4 p.p. w ujęciu kwartał do kwartału i o 5,1 p.p. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Absorpcja w pierwszym półroczu była ujemna i wynosiła -11 600 mkw., czyli czterokrotnie mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sam drugi kwartał zakończył się absorpcją na poziomie -8 500 mkw., co jest najniższym wynikiem w historii łódzkiego rynku.
Czynsze wywoławcze w Łodzi wynoszą 10,5-14,5 euro/mkw./miesiąc w centrum i 10-13,5 euro/mkw./miesiąc w lokalizacjach poza centrum.
Źródło: Cresa