[Poznań] Poznański rynek biurowy najlepszy czas ma jeszcze przed sobą

Kajtman

Według najnowszej publikacji firmy Savills analizującej rynek powierzchni biurowych w Poznaniu, całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Poznaniu osiągnęły na koniec 2013 r. poziom około 305 000 m², co jest porównywalną wielkością do rynków biurowych w Łodzi i Katowicach oraz znacznie poniżej zasobów Trójmiasta, Wrocławia i Krakowa.

 

W 2013 r. podaż nowej powierzchni biurowej w Poznaniu wyniosła 23 200 m². Średnioroczna podaż nowej powierzchni biurowej w Poznaniu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wynosiła 17 600 m², co jest najniższym wynikiem spośród sześciu głównych miast regionalnych w Polsce i blisko trzykrotnie mniej niż średnioroczna podaż nowej powierzchni w Krakowie, największym regionalnym rynku biurowym w Polsce.

 

Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Savills Polska mówi: “Pomimo powolnego wzrostu rynku biurowego w Poznaniu w ostatnich latach, uważamy, że Poznań jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biurowych w Polsce, zarówno dla deweloperów jak i dla najemców. Rynek ten najlepszy czas ma jeszcze przed sobą.”

 

Obecnie w budowie w Poznaniu pozostaje około 58 000 m² powierzchni biurowych, z czego jedynie 12 000 m² w obrębie dwóch budynków (Centrum Biurowe Podwale i Nobel Tower) ma zostać oddane do użytku w tym roku.

 

Średni wskaźnik pustostanów w Poznaniu utrzymuje się na względnie wysokim poziomie 14.1%, co odzwierciedla około 43 100 m² dostępnej powierzchni. Dwie trzecie dostępnej powierzchni biurowej znajduje się w obrębie ośmiu budynków, które oferują nie mniej niż 2 000 m² powierzchni biurowej do wynajęcia. Savills przewiduje, że wskaźnik pustostanów spadnie w 2014 r. do około 11-12%, jednakże może wzrosnąć w 2015 r. po oddaniu do użytku kompleksu Business Garden Poznań jeśli do tego czasu nie uda się skomercjalizować większości powierzchni w tym kompleksie.

 

Wolumen transakcji najmu w 2013 r. osiągnął około 36 000 m², uzyskując blisko 46% wzrost rok do roku i najlepszy wynik od sześciu lat. Nowe umowy stanowiły ponad 75% wolumenu, ekspansje około 9%, a odnowy około 14%. Transakcje przednajmu stanowiły relatywnie niski udział 16% wolumenu.

 

Umowne stawki czynszu w najlepszych biurowcach kształtują się an poziomie EUR 13.00-14.50 za m²/m-c. Wysoki wskaźnik pustostanów może wywołać presję na efektywny poziom czynszów.