[Poznań] Całkowite zasoby biurowe w Poznaniu przekroczyły 300 000 mkw.

[Poznań] Całkowite zasoby biurowe w Poznaniu przekroczyły 300 000 mkw.

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Szereg elastycznych dostępnych opcji najmu oraz zwiększający się udział firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w strukturze popytu składają się na obraz poznańskiego rynku biurowego na koniec III kw. 2013 r.
 

Eksperci Jones Lang LaSalle podsumowali dane i trendy na rynku nieruchomości biurowych w Poznaniu na koniec III kw. 2013 r.


Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle
, komentuje: „Poznań to jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Stolica Wielkopolski jest od kilku lat jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych, nie tylko z branży produkcyjnej, ale i z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, ze względu na m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz dostęp do wykształconych kadr. A napływ inwestycji zagranicznych w połączeniu z bardzo aktywną grupą lokalnych przedsiębiorców przyczyniają się do rozwoju rynku powierzchni biurowych w Poznaniu.


Popyt – sektor usług dla biznesu motorem rozwoju rynku

W III kw. popyt brutto wyniósł w Poznaniu ok. 9 500 mkw., z czego nowe kontrakty objęły 8 400 mkw. Największe umowy w analizowanym okresie zawarły: Newell Rubbermail (nowa umowa, 1 925 mkw. Andersia Business Center), Ciber (rozszerzenie, 1 690 mkw. Malta House) oraz DFDS Poznań (nowa umowa, 1 600 mkw., Globis). Największą tegoroczną umową był przednajem 3 140 mkw. w Malta House, podpisany przez Franklin Templeton. Łącznie od stycznia do końca października wynajęto 28 600 mkw.


Waldemar Olbryk prezes Skanska Property Poland
, mówi: „Poznań jest atrakcyjnym miastem do realizacji obiektów biurowych. Obserwujemy rosnącą liczbę potencjalnych najemców, przede wszystkim z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wynika z danych ABSL firmy z tej branży zatrudniają w mieście już ponad 6 000 specjalistów, a liczba ta rośnie w tempie 20-30% rocznie – o 5-10 pkt procentowych szybciej niż średnio w kraju. Warto zauważyć, że wzrost popytu na powierzchnie biurowe jest wynikiem napływu nowych inwestycji, ale także rozwoju już istniejących w mieście centrów. Przykładem może być firma Ciber, która początkowo wynajęła w naszym biurowcu Malta House 1000 mkw., lecz ze względu na dynamiczny rozwój powierzchnia ta została zwiększona o 690 mkw. Klienci w Poznaniu poszukują wysokiej jakości, ekonomicznych biurowców w atrakcyjnych lokalizacjach, które będą w stanie szybko sprostać zmieniającym się potrzebom firmy.”


Podaż – 300 000 mkw. biur

W III kw. 2013 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Poznaniu zwiększyły się o 14 700 mkw. oddanych do użytku w ramach projektu Malta House. Tym samym stolica Wielkopolski przekroczyła poziom 300 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (łącznie 310 150 mkw.) i pod kątem podaży zajmuje piąte miejsce ogółem w Polsce i czwarte poza Warszawą (po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście). Łącznie w okresie I – III kw. 2013 r. poznański rynek biurowy zasiliło 17 100 mkw. W budowie pozostaje kolejne 57 000 mkw., z czego 10 300 mkw. planowo ma zostać oddane jeszcze w tym roku. Większa podaż przewidziana jest na 2015 rok, kiedy to na rynek trafi pierwsza faza Business Garden Poznań (łącznie ponad 41 000 mkw.). Nowe projekty biurowe w budowie, powstające już nie tylko w ścisłym centrum, ale również w zachodniej i wschodniej części miasta, sprzyjają decentralizacji poznańskiego rynku.


Współczynnik powierzchni niewynajętej na stabilnym poziomie

Na koniec III kw. 2013 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Poznaniu utrzymywał się na stabilnym poziomie (14,3%). Należy jednak zauważyć, że już teraz jest to jeden z najwyższych wskaźników pustostanów wśród największych polskich miast, a planowana na lata 2014 – 2015 nowa podaż może doprowadzić do jego dalszego wzrostu.


Czynsze

Obecnie w najlepszych poznańskich obiektach biurowych stawki czynszowe kształtują się od 14 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. „Poznański rynek biurowy cechuje duża różnorodność – najemcy mają do wyboru szereg ciekawych, dobrze zlokalizowanych opcji najmu w zależności od potrzeb i skali działalności. Stolica Wielkopolski oferuje zarówno duże, elastyczne przestrzenie biurowe z opcją ekspansji, dostosowane do potrzeb zagranicznych inwestorów, jak i mniejsze moduły, odpowiednie dla lokalnych przedsiębiorców. Motorem rozwoju rynku biurowego w Poznaniu są nadal firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zarówno nowe podmioty wchodzące na rynek (DFDS, Propex Global Company), jak również firmy już działające, rozszerzające skalę działalności (Franklin Templeton). Co ciekawe, o firmy z tego sektora skutecznie potrafią zawalczyć również budynki z nieco wyższymi stawkami wyjściowymi, zlokalizowane bliżej administracyjnego centrum Poznania. Z jednej strony, aktywna i elastyczna postawa deweloperów, a z drugiej, duże znaczenie dogodnej lokalizacji jako jednego z głównych kryteriów wyboru biura dla niektórych inwestorów sprawiają, że również opcje z segmentu premium stopniowo się wynajmują”, podsumowuje Jakub Sylwestrowicz.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...