[Polska] Polska pozostaje największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej

[Polska] Polska pozostaje największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Dostęp do ciekawych opcji najmu biur jest jednym z atutów kraju w procesie pozyskiwania nowych inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora BPO/SSC.

 

W trakcie VI konferencji ABSL zaprezentowano raport „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015”, przygotowany przez ABSL we współpracy z Antal International, Baker & McKenzie, Everest Group oraz firmą JLL, która dostarczyła do opracowania dane z rynku biurowego. Według raportu, centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają już 150 000 specjalistów.


Z raportu wynika również, że gdyby nie sektor usług dla biznesu, rynki biurowe poza Warszawą byłyby na zupełnie innym etapie rozwoju. To po części dzięki branży BPO/SSC całkowite zasoby biurowe Polski wynoszą ponad 7.5 miliona mkw. – najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej.


Rozwinięty rynek biurowy – magnesem na inwestorów

Aktualnie deweloperzy realizują około 1.4 miliona mkw. nowych biur, z czego ponad 50% powierzchni przypada na Warszawę (755 000 mkw., wliczając modernizacje i przebudowy już istniejących budynków). Najbardziej dynamicznymi rynkami poza stolicą pozostają Wrocław, Kraków i Trójmiasto (odpowiednio 178 000 mkw., 157 000 mkw. oraz 140 000 mkw. w budowie). Duża aktywność budowlana to większy wybór dla najemców.


Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL, informuje: „To, co wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu, to duża liczba bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków miejskich takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin czy Lublin. Do gry o najemców z sektora usług wchodzą również mniejsze miasta posiadające odpowiednią infrastrukturę i kadry. Możliwość dywersyfikacji i zróżnicowana oferta biurowa to duże atuty naszego kraju”.


Popyt na powierzchnie biurowe

Całkowity popyt brutto w 2014 r. osiągnął rekordowe ponad 1 mln mkw. I kw. 2015 r. również charakteryzował się bardzo dobrym popytem (łącznie 300 000 mkw., z czego 132 000 mkw. poza Warszawą).

 

– „W ostatnich kilku latach popyt w głównych polskich aglomeracjach systematycznie rósł. Ten wzrost zawdzięczamy napływowi nowych i rozwojowi już funkcjonujących w Polsce firm z sektora usług dla biznesu. Wraz z nowymi inwestycjami i prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi rósł również wolumen zajmowanej powierzchni biurowej” – wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Analiz w JLL.


Współczynnik powierzchni niewynajętej – szereg ciekawych opcji do wyboru

W Krakowie, który jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą, współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec I kw. 2015 r. oscylował w granicach 6.2%. Inaczej wygląda aktualnie sytuacja w Poznaniu, który charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej w Polsce (23%). Na innych największych rynkach biurowych współczynnik waha się od 7.9% w Łodzi do 14.1% w Szczecinie.


– „Warto zauważyć, że firmy poszukujące powierzchni biurowych powinny brać pod uwagę nie tylko współczynnik powierzchni niewynajętej rozpatrując dane miasto, ale przede wszystkim liczbę opcji najmu adekwatnej powierzchni biurowej dostępnej w istniejących i realizowanych biurowcach. Często współczynnik pustostanów nie odzwierciedla sytuacji na rynku patrząc z perspektywy pojedynczej firmy poszukującej szczególnie dużego biura” – tłumaczy Anna Młyniec.


Czynsze

– „Najemcy poszukujący powierzchni biurowej w Polsce mają duże możliwości wyboru, zarówno patrząc od strony standardu technicznego, jak i ceny. Stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce, spełniające wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i ulokowane w największych ośrodkach miejskich, w tym w Warszawie, w głównych skupiskach biurowych poza centrum, kształtują się na poziomie od 11 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Na rynkach wschodzących, takich jak Rzeszów, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Toruń czy Kielce, miesięczne stawki są niższe – w granicach 8-12 euro za metr kwadratowy” – podsumowuje Anna Młyniec.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...