38% wzrost wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

38% wzrost wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

56% całkowitej wartości transakcji zrealizowanych w regionie przypada na Polskę.

 
Międzynarodowa firma doradcza Jones Lang LaSalle przedstawia swój najnowszy raport podsumowujący transakcje inwestycyjne zrealizowane w pierwszym półroczu 2013 r. na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że w pierwszej połowie 2013 r. w Europie Środkowo-Wschodniej zrealizowano ponad 50 transakcji inwestycyjnych o wartości ok. 1,74 mld euro (o 38% wyższej niż w analogicznym okresie 2012 r.). Polska, na którą przypadło 56% (970 mln euro) wartości transakcji zrealizowanych podczas pierwszych 6 miesięcy br., pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem w regionie. W tym samym czasie, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Czechach wyniosła 400 mln euro (23% udziału), na Węgrzech 170 mln euro (10%), na Słowacji – 137 mln euro (8%), a Rumunii 62 mln euro (4%). Bułgaria, Chorwacja i Serbia nie odnotowały w pierwszej połowie roku aktywności w badanym obszarze.


Ok. 60% wszystkich umów oraz prawie 70% ogólnej wartości transakcji zrealizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej w I poł. roku stanowiły transakcje zawarte na rynku biurowym. Transakcje w segmencie handlowym to ok. 30% wszystkich umów oraz ok. 20% ogólnej wartości transakcji.


Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej
, komentuje: „Pomimo zróżnicowanej sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach regionu, w I połowie roku obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie inwestorów Europą Środkowo-Wschodnią. Polska pozostaje wiodącym rynkiem w regionie, ale swoją pozycję na mapie inwestycji umocniły również Czechy, Węgry czy Słowacja. Biorąc pod uwagę transakcje, których zamknięcie planowane jest na II połowę roku, spodziewamy się, że całkowita wartość umów kupna/sprzedaży w regionie w tym roku wyniesie ok. 3,5 mld euro, co jest wartością porównywalną do 3,84 mld euro w 2012 r.”


Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że stopy kapitalizacji pozostaną na poziomie stabilnym w najbliższej przyszłości, ale będzie to w dużej mierze uzależnione od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach.

  

Najważniejsze transakcje inwestycyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w I poł 2013 r.


NieruchomośćMiasto, krajCena sprzedaży
(w mln euro) SprzedającyKupującyNew CityWarszawa, Polska127.0Europejskie Centrum Inwestycyjne


(ECI Group)Hines REITSenatorWarszawa, Polskaok. 120.0GhelamcoUnion InvestmentRoosevelt 7/8Budapeszt, Węgry95.0Accession FundNie ujawnionoGreen Corner & Nordea HouseWarszawa, Polska94.6SkanskaRREEFApollo Business Center IVBratysława, Słowacja75.0HB ReavisCeska Pojistovna / Generalli PPFAndel Park BPraga, Czechy65.0SEBGLLGreen TowersWrocław, Polska64.0SkanskaPZUThe LakeviewBukareszt, Rumunia61.7AIG/Lincoln & Dinu Patriciu Global PropertiesNew Europe Property Investors (NEPI)TrianonPraga, Czechy53.8Union InvestmentREICOHolland ParkWarszawa, Polska50.0CBRE GIKulczyk Silverstein PropertiesZłote Tarasy (23.15%)Warszawa, Polskaca. 50.0Miasto WarszawaUnibail-RodamcoŻeran Park IIWarszawa, Polska43.2AREA Property Partners


& Appollo Rida PolandSEGROStara CelnicePraga, Czechy38.0PramericaInvescoOchota Office ParkWarszawa, Polska37.0Mahler Project InternationalAdgar GroupPlatinium Business ParkWarszawa, Polska33.9GTCAllianzPradera Retail Warehouse PortfolioOłomuniec / Ostrawa, Czechy30.0PraderaStandard LifeGaleria LesznoLeszno, PolskaNie ujawnionoEnergotech 1BlackstoneRiver Park Office Block FBratysława, SłowacjaNie ujawnionoJ&T Real EstatePostova BankaPilsen WestPilzno, CzechyNie ujawnionoKajimaNBGI


REKLAMA

Źródło: Jones Lang LaSalle, lipiec 2013


Polska wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Według Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I poł. 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln euro. Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji biurowych w pierwszym półroczu wyniosła ok. 611 mln euro, handlowych – 161 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.


Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w II kw. to sprzedaż warszawskiego budynku biurowego Senator przez firmę Ghelamco (120 mln euro) na rzecz Union Investment, przejęcie przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim (ok. 67 mln euro) oraz kupno parku logistycznego Żerań Park II przez Segro (43 mln euro).


Powyższe wartości nie uwzględniają kilku kluczowych transakcji, które zostały podpisane w ostatnich miesiącach, ale ich finalizacja przewidziana jest na III i IV kw. Należą do nich m.in., w sektorze handlowym - Silesia City Center (412 mln euro, Katowice), Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław), aktywa z portfela Charter Hall (174,5 mln euro), Wola Park (Warszawa), a w biurowym – Le Palais (Warszawa).


Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Polsce
, komentuje: „Polska nadal postrzegana jest jako stabilny i kluczowy rynek dla inwestycji z obszaru nieruchomości komercyjnych. Spodziewamy się, że nasz kraj utrzyma pozycję regionalnego lidera również na koniec roku 2013 oraz w nadchodzących latach. Biorąc pod uwagę transakcje w toku, szacujemy, że wartość umów kupna/sprzedaży na koniec roku osiągnie wartość powyżej 2,5 mld euro. Rynek nadal będzie rozwijał się dwutorowo, a inwestorzy będą uważnie analizować zarówno najbardziej prestiżowe obiekty, jak i bardziej ryzykowne projekty, oczekując wyższej stopy zwrotu”.


Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne na poziomie ok. 6.25%, w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą ok. 5.75%, natomiast w przypadku magazynów schodzą poniżej 8.00%.


„Szacujemy, że stopy kapitalizacji pozostaną stabilne w krótkiej perspektywie czasu, ale na dłuższą metę będą uzależnione od sytuacji w strefie euro. Różnica między stopami kapitalizacji dla nieruchomości najlepszych, a tych mniej atrakcyjnych wynosi od 100 do 250 punktów bazowych. Luka ta będzie się utrzymywać, a nawet może się powiększyć”, dodaje Tomasz Puch.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA