Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej sięgnęła prawie 1,37 mld euro

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej sięgnęła prawie 1,37 mld euro

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Po pierwszym kwartale Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem regionu z 69% udziałem w łącznym wolumenie inwestycyjnym.

 

Międzynarodowa firma doradcza JLL podsumowała transakcje inwestycyjne zrealizowane w I kw. 2014 r. na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Z danych JLL wynika, że w I kw. 2014 r. w Europie Środkowo-Wschodniej zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości ok. 1,37 mld euro, co oznacza 19% wzrost w porównaniu do I kw. roku ubiegłego (ok. 1,15 mld euro). Polska zarejestrowała aż 69% (ok. 940 mln euro) udział w wolumenie wszystkich umów kupna/sprzedaży, wyprzedzając m.in. Czechy (16%), Słowację (5%), Węgry (4%) czy Rumunię (1%). Na Bułgarię, Chorwację, Serbię i Słowenię przypadło pozostałe ponad 5% ogólnego wolumenu inwestycyjnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, większość transakcji sfinalizowanych w I kw. zostało zainicjowanych jeszcze pod koniec zeszłego roku.


Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, komentuje: „Po I kw. Polska pozostaje wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, przed Czechami. Widzimy jednak istotne ożywienie na rynku słowackim, węgierskim i rumuńskim. Naszym zdaniem wzrośnie również aktywność w obszarze transakcji portfelowych. Spodziewamy się, że łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej na koniec 2014 r. będzie porównywalna lub nawet wyższa od bardzo dobrego rezultatu zarejestrowanego w roku ubiegłym.


Z danych JLL wynika, że największy – pod względem wartości – udział w łącznym wolumenie umów kupna/sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej przypadł na segment biurowy (56%) oraz handlowy (29%). Na segmenty magazynowy i hotelowy przypadło odpowiednio 9% i 6%.


Największą transakcją w I kw. br. we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej była sprzedaż przez BlackRock prestiżowego biurowca Rondo I w Warszawie - do Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Na rynku nieruchomości magazynowych największą umową kupna/sprzedaży było przejęcie przez Hillwood od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I.


Największe transakcje inwestycyjne zrealizowane w I kw. 2014 r. w Europie Środkowo-Wschodniej miały miejsce w Polsce.


Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, podsumowuje: „Wzrost wartości transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej o 19% w I kw. 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku był możliwy dzięki bardzo dobremu otwarciu roku na rynku inwestycyjnym w Polsce. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zainteresowanie inwestorów zagranicznych oraz transakcje w toku, spodziewamy się, że łączny wolumen transakcji inwestycyjnych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce może osiągnąć wynik porównywalny lub nawet lepszy od ubiegłorocznego. Jeśli chodzi o rynek biurowy, oczekujemy, że w 2014 powinno dość jeszcze do kilku przejęć obiektów typu prime w Warszawie i na rynkach regionalnych. W przypadku rynku handlowego przedmiotem transakcji będą różnorodne produkty inwestycyjne zlokalizowane również poza głównymi polskimi miastami. Na rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych, na którym również spodziewamy się dużej aktywności inwestorów w nadchodzących miesiącach, przedmiotem transakcji pozostają obiekty klasy A, w wiodących lokalizacjach logistycznych, z długoterminowymi umowami najmu”.


Według JLL, stopy kapitalizacji w Polsce w sektorze biurowym na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy uległy nieznacznej kompresji i oscylują na poziomie ok. 6.00-6,25%, z kolei stopy kapitalizacji w sektorze handlowym pozostają stabilne na poziomie ok. 5,75%. W przypadku najlepszych obiektów magazynowych stopy kapitalizacji także uległy kompresji do poziomu 7,25-7,50%.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...