[Polska] Bardzo dobry rok dla polskiego rynku inwestycyjnego – wartość transakcji na koniec 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro

[Polska] Bardzo dobry rok dla polskiego rynku inwestycyjnego – wartość transakcji na koniec 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Od początku roku do końca III kw. zamknięto transakcje o wartości ponad 2,064 mld euro.


Jones Lang LaSalle podsumowuje transakcje inwestycyjne zrealizowane na polskim rynku nieruchomości komercyjnych na koniec III kwartału 2013 r.

 

Według szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku do końca września wyniosła w przybliżeniu 2,064 mld euro. Na sam III kwartał przypadło 1,04 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość transakcji na koniec roku przekroczy 3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 r.


W rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, dane Jones Lang LaSalle pokazują, że wartość transakcji biurowych od początku roku do końca III kw. wyniosła w przybliżeniu 830 mln euro, handlowych – 780 mln euro, magazynowych – 325 mln euro, mieszanych – 115 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.


W samym tylko III kw. br. na sektor biurowy przypadły transakcje o wartości 210 mln euro, handlowy – 575 mln euro, magazynowy – 140 mln euro, a mieszany – 115 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w III kw. to ok. 1,04 mld euro. Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w III kw. to Silesia City Center (ponad 400 mln euro, Katowice) – największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej), Galeria Dominikańska (ok. 152 mln euro, Wrocław) oraz biurowce Mokotów Nova (121 mln euro, Warszawa) i Aquarius Business House (42 mln euro, Wrocław).


Transakcje w toku, których zamknięcie planowane jest na IV kw. 2013 r., to m.in. budynek biurowy Le Palais (Warszawa), a w segmencie handlowym – portfolio Charter Hall (Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gliwice) czy Wola Park (Warszawa).


Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle, komentuje:
„Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15% przewyższy rok ubiegły. Polska, na którą przypada ok. 70% tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kw. inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym”.


Działalność inwestorów na rynkach poza Warszawą koncentruje się już nie tylko na wiodących centrach handlowych, ale również na dobrze rokujących projektach biurowych.


Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, Jones Lang LaSalle
, wyjaśnia: „Analizując takie transakcje jak sprzedaż projektów Green Day czy Green Towers we Wrocławiu, Green Office C w Krakowie oraz Arkońska Business Park w Gdańsku widzimy, że rynki biurowe poza Warszawą w coraz większym stopniu przyciągają firmy szukające wiodących produktów inwestycyjnych. Konsekwencją tegorocznych transakcji będzie zwiększone zainteresowanie inwestorów w 2014 r., które powinno pociągnąć za sobą wzrost płynności rynków regionalnych”.


Zespół ekspertów Jones Lang LaSalle świadczył usługi strategicznego doradztwa w kluczowych transakcjach kupna/sprzedaży w III kw. 2013 r., takich jak:

-        w segmencie biurowym – Mokotów Nova (Ghelamco), Green Day (Skanska) czy Green Office C (Buma);

-        w segmencie handlowym – Silesia City Center (konsorcjum Allianz) i Galeria Dominikańska (joint venture Otto Family i Deutsche EuroShop AG);

-        w segmencie magazynowym – Diamond Business Park Piaseczno (GLL) i portfolio Raben (Pramerica).

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...