[Polska] Wzrasta aktywność inwestorów w Polsce

[Polska] Wzrasta aktywność inwestorów w Polsce

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W najnowszym raporcie Market in Minutes Savills podkreśla, że ​​choć w pierwszym kwartale wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce (600 mln EUR) była niższa od wartości w tym samym kwartale w roku 2012 (728 mln EUR), to liczba transakcji w tym okresie wzrosła z 6 do 15 rok do roku. Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości prognozuje, że wartość transakcji inwestycyjnych na koniec roku może przekroczyć 2,5 mld EUR i zbliży się do poziomu z 2012 r., który wynosił wówczas 2,7 mld EUR i był najwyższy od 2006 roku.

 

Brian Burgess, dyrektor zarządzający Savills Polska, mówi: "Łączna wartość inwestycji w pierwszym kwartale 2013 roku jest niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale w rzeczywistości liczba zrealizowanych transakcji inwestycyjnych wzrosła. Biorąc pod uwagę rosnącą aktywność inwestycyjną, zwiększyliśmy naszą prognozę wartości inwestycji za pierwszą połowę roku z 1 mld EUR do 1,5 mld EUR i oczekujemy, że całkowita wartość transakcji w 2013 roku przekroczy 2,5 mld EUR."

 

Według Savills, ​​dynamicznie rozwijający się sektor handlowy w Polsce nadal przyciąga duże zainteresowanie krajowych i międzynarodowych inwestorów. Podmioty zagraniczne są zainteresowane przede wszystkim największymi centrami handlowymi o wysokich obrotach, zlokalizowanymi w głównych i regionalnych miastach.

 

Według danych Savills, najlepsze obiekty handlowe sprzedawane są obecnie przy stopie zwrotu około 5,75% dla centralnie położonych warszawskich centrów handlowych, 6,00% dla wiodących centrów handlowych w miastach regionalnych i 7,50% dla dominujących centrów w mniejszych miastach regionalnych i w pozostałych miejscowościach. Do największych transakcji na rynku w ostatnim czasie należał zakup trzech centrów handlowych w Radomiu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnowie z portfolio Echo przez London & Cambridge Properties o łącznej wartości 67 mln EUR. W tej transakcji kupującemu doradzała agencja Savills. Inną dużą transakcją był zakup Galerii Leszno o powierzchni 33 400 mkw. przez Blackstone, dzięki czemu portfolio centrów handlowych tego inwestora przekroczyło w Polsce 240 000 mkw.  

 

Sektor biurowy nadal przeważa w transakcjach inwestycyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2013 roku, odpowiadając za 71% ogólnego wolumenu transakcji. Savills odnotował, że nabywcy nadal postrzegają najlepsze budynki w Warszawie, szczególnie w centralnym obszarze biznesu, jako bezpieczne aktywa gwarantujące stabilny dochód, z ograniczonym ryzykiem, przy możliwej do osiągnięcia rentowności na poziomie 6,00%. Niemniej jednak, Savills spodziewa się większej aktywności na regionalnych rynkach biurowych w Polsce, jako następstwa poszukiwania przez inwestorów alternatywnych aktywów poza Warszawą w celu dywersyfikacji swoich portfeli.

 

Chociaż do tej pory w 2013 roku odnotowano tylko dwie transakcje zawarte na regionalnym rynku biurowym, analitycy Savills przewidują, że rosnący udział sektorów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC), IT i sektora badań i rozwoju w miastach regionalnych, spowoduje wzrost zainteresowania inwestorów. Ponadto, długoterminowe umowy najmu zawierane przez najemców z tych sektorów w miastach regionalnych, stanowią dodatkowy argument przemawiający za atrakcyjnością tych rynków dla potencjalnych inwestorów.

 

Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Inwestycyjnego Savills Polska, mówi: "Mimo, że Warszawa jest wciąż głównym celem inwestorów, oczekujemy zwiększonej aktywności na regionalnych rynkach biurowych, ponieważ zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy szukają alternatywy dla warszawskich nieruchomości biurowych. Chociaż sektor biurowy nadal dominuje, aktywność inwestycyjna w sektorze handlowym wyniosła niemal 50% wolumenu transakcji w Polsce w ostatniej dekadzie i apetyt na centra handlowe w całym kraju jest nadal wysoki."

 

W pierwszym kwartale 2013 roku, Savills odnotował dalszą dominację międzynarodowych kupujących w całkowitym wolumenie inwestycji w Polsce. Nabywcy z USA byli odpowiedzialni za 29,5% wolumenu transakcji w tym okresie, drugie miejsce zajęli nabywcy krajowi (28%), a za nimi byli niemieccy inwestorzy (25%). Według prognozy Savills, amerykańscy i niemieccy inwestorzy będą przewodzić przez resztę 2013 roku.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód...
Niemiecki koncern Bayer zatrudni 400 specjalistów IT w Warszawie
Do 2022 roku niemiecki Bayer chce  zatrudnić 400 specjalistów w swoim warszawskim Digital Hubie...
Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec [FILM + ZDJĘCIA]
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewid...
Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...