Kolejny zabytkowy, poprzemysłowy obiekt w Łodzi przeszedł gruntowny remont, zyskał nowe życie i nową funkcję. Prywatny inwestor zrewitalizował budynek dawnej tkalni Józefa Frenkla przy ul. 6 Sierpnia 47, w dzielnicy Polesie.
Zabytkowy, pofabryczny obiekt zlokalizowany przy ul. 6 Sierpnia 47 w Łodzi przeszedł kompleksową rewitalizację i obecnie funkcjonuje jako aparthotel pod nazwą „Tkalnia Snu”. Nowe życie budynku to efekt działań prywatnego inwestora, który nadał przestrzeni nową funkcję, zachowując jednocześnie jej postindustrialny charakter.
Budynek o zwartej, kubicznej bryle pierwotnie nie wyróżniał się zdobieniami typowymi dla architektury przemysłowej przełomu wieków, co wynikało z jego pierwotnej funkcji produkcyjnej. Mimo to żywa kolorystyka odrestaurowanych ceglanych elewacji podkreśla jego wiek i historyczne znaczenie – gmach liczy sobie ponad 100 lat.
Dziedzictwo przemysłowe: od tkalni do automatów
Obiekt powstał na początku XX wieku jako tkalnia należąca do Józefa Frenkla i funkcjonował jeszcze po roku 1915. Po zakończeniu I wojny światowej zakład został zamknięty. W 1933 roku w budynku rozpoczęło działalność Towarzystwo dla Wyrobu i Eksploatacji Automatów WEGA, produkujące m.in. . kasy i automaty do gier (źródło: polskaniezwykla.pl).
Po 1945 roku mieściła się tu również więzienna szwalnia, co mogło być przyczyną montażu krat w oknach powyżej parteru – rozwiązanie, które przywodziło na myśl zakład karny.
Zakres rewitalizacji i nowa funkcja
Proces transformacji obiektu rozpoczął się trzy lata temu, kiedy to nowy właściciel – inwestor znany z innych udanych rewitalizacji w Łodzi, m.in. . tzw. Krzywej Kamienicy przy ul. Próchnika – nabył nieruchomość.
Zakres prac był znaczący – budynek składał się wówczas jedynie z pustych hal produkcyjnych, wymagających całkowitego przekształcenia układu funkcjonalnego oraz instalacji wszystkich systemów niezbędnych do funkcjonowania obiektu hotelowego. W budynku zamontowano również windę, której wcześniej tam nie było.
Nowoczesny aparthotel z zachowaniem tożsamości miejsca
Po zakończonym remoncie obiekt został zaadaptowany na aparthotel dysponujący 27 kameralnymi apartamentami – niektóre z nich wyposażono w antresole. Kompleks może jednorazowo pomieścić ponad 50 gości.
Każdy apartament posiada własną łazienkę, aneks kuchenny, pralkę oraz dostęp do sieci Wi-Fi. Dodatkowo, na dziedzińcu za budynkiem zorganizowano parking mieszczący kilkanaście pojazdów.
ZDJĘCIA: