Zgodnie z danymi firmy doradczej Savills wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w drugim kwartale w Polsce przekroczył miliard euro. Według Savills, aktywność inwestorów na rynku nieruchomości w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, przede wszystkim za sprawą dużych transakcji portfelowych.
Marek Paczuski, dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego w Savills, mówi – Wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2017 był nieco niższy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Niemniej jednak apetyt inwestorów jest nadal wysoki, zarówno w segmencie prime jak i w obszarze nieruchomości ze znacznym potencjałem wzrostu wartości poprzez rekomercjalizację, rozbudowę bądź przebudowę, ze zmianą funkcji użytkowej włącznie. Koniunkturę napędzają duże transakcje portfelowe, głównie w sektorze handlowym i magazynowym, dające kupującym pewien poziom premii cenowej przy jednoczesnej dywersyfikacji ryzyka.
Savills szacuje, że po drugim kwartale, w którym zawarto transakcje na ponad miliard euro, tegoroczny wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce osiągnął poziom nieco ponad 1,5 mld euro, odnotowując spadek o około 24% roku do roku jako efekt dość wysokiej bazy w 2016 r. Savills prognozuje jednocześnie, iż biorąc pod uwagę wartość transakcji w toku, całoroczny wolumen będzie prawdopodobnie bardzo zbliżony do zeszłorocznego (około 4,5 mld euro).
Drugi kwartał 2017 r. zdominowały transakcje portfelowe w sektorze handlowym, w tym sprzedaż 25 parków handlowych zlokalizowanych obok sklepów Ikea w 8 krajach europejskich (w tym czterech parków handlowych w Polsce) przez Ikea Centers do luksemburskiego funduszu European Retail Parks SCSp zarządzanego przez Praderę za łączną cenę około 900 mln euro. W drugim kwartale 2017 r. miała również miejsce największa dotychczas transakcja na rynku centrów wyprzedażowych w Polsce – sprzedaż trzech centrów Fashion House zlokalizowanych w Piasecznie, Sosnowcu i w Gdańsku. Stroną kupującą był fundusz RREEF Spezial Invest.
Savills podkreśla, że dużą aktywność inwestorów w sektorze handlowym można obecnie obserwować nie tylko w dużych miastach regionalnych. W drugim kwartale 2017 r. sprzedanych zostało też kilka obiektów handlowych w mniejszych miastach, w tym portfel czterech centrów handlowych Blackstone, zlokalizowanych w Kaliszu, Włocławku, Zamościu i Kłodzku jak również kilka mniejszych centrów handlowych takich jak Galeria Świdnicka, Galeria Sieradzka, Focus Park Włocławek i inne.
REKLAMA
Nowych właścicieli znalazły również nieco starsze obiekty o ugruntowanej pozycji rynkowej, zlokalizowane w największych miastach, tj. Zakopianka w Krakowie (podobnie jak znaczna część portfela Blackstone trafiła do Echo Polska Properties) oraz Centrum Krakowska 61 w Warszawie (część portfela handlowo-biurowego zakupionego przez fundusz Octava FIZAN, kontrolowany przez grupę Elliott.
W sektorze biurowym, w drugim kwartale 2017, zostało zawartych relatywnie niewiele transakcji. Największą z nich był zakup budynku Maraton w Poznaniu przez Union Investment od Skanska za około 62 mln euro. Obiekty biurowe, głównie warszawskie oraz jeden zlokalizowany w Krakowie, znalazły się również w portfelu nabywanym przez Octavę FIZAN.
Zgodnie z danymi Savills stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości komercyjnych utrzymują się we wszystkich sektorach rynku, osiągając wartości poniżej 5,50% w sektorze biurowym (Warszawa) i w sektorze handlowym oraz nieco poniżej 7% w sektorze magazynowym (z wyjątkiem obiektów wynajętych najemcom w doskonałej kondycji finansowej i na długi termin takich jak np. Amazon).
Według prognoz firmy Savills w drugim półroczu 2017 r. sfinalizuje się kilka kolejnych dużych transakcji portfelowych w sektorach handlowym i magazynowym, jak również kilka dużych transakcji w sektorach biurowym i handlowym. Wiele wskazuje na to, że rok 2017 będzie trzecim z kolei rokiem o dużej aktywności inwestorów.
Źródło: materiały prasowe