Poznań: Od początku roku przybyło ponad 15 tys. mkw. nowej powierzchni biurowejźródło: Skanska S.A.

Poznań: Od początku roku przybyło ponad 15 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej

Orzech
Orzech
REKLAMA
W Poznaniu od początku tego roku wynajęto 24,5 tys. mkw. powierzchni, a do użytku oddano około 15,3 tys. mkw. W budowie pozostaje ponad 79 tys. mkw.

Rynek biurowy w Poznaniu jest najbardziej popularny wśród branż IT, przetwórstwa i energetyki oraz usług dla biznesu. Najszybciej rozwija się centrum miasta, w którym znajdują się jedne z najciekawszych inwestycji, takie jak Nowy Rynek i Andersia Silver.
 Poznański rynek biurowy rozwija się w stałym tempie od kilkunastu lat. Miniony rok był wyjątkowy pod tym względem, przybyło niemal 86 tys. mkw. nowego miejsca do pracy, a wzrost wyniósł aż 18%. Rok 2020 ze względu na aktualną sytuację epidemiczną jest mniej spektakularny, ale w mieście wciąż sporo się buduje i wynajmuje. Wyjątkowo szybko rozwija się centrum miasta, szczególnie plac Andersa, okolice dworca PKP Poznań Główny, zachodnia część miasta i okolice jeziora Maltańskiego, w którym znajduje się m.in. Malta House i Malta Office Park. Poznań jest stabilnym, przewidywalnym rynkiem, co doceniają inwestorzy, którzy decydują się ulokować w mieście swój kapitał – mówi Anna Trębicka, szefowa działu wynajmu powierzchni biurowej CBRE w Poznaniu i Łodzi.

W Poznaniu najwięcej do wyboru

Miasto ma obecnie niemal 580 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Tylko od początku tego roku przybyło 15,3 tys. mkw. powierzchni, co jest zdecydowanie niższym wynikiem niż w 2019 roku. Wtedy do użytku oddano 85,7 tys. mkw. nowych biur. Zdaniem ekspertów CBRE tegoroczny spadek w dłuższej perspektywie nie wpłynie na rozwój rynku w Poznaniu. W mieście cały czas powstają atrakcyjne inwestycje, takie jak kompleks Nowy Rynek czy rozwijający się Business Garden. W budowie jest aktualnie 79,4 tys. mkw. powierzchni biurowej.
REKLAMA
W porównaniu do minionego roku w mieście wzrósł poziom pustostanów i wynosi obecnie 13,3%. To najwyższy poziom wśród wszystkich największych miast regionalnych. W efekcie firmy poszukujące biura "od zaraz" mają największą szansę znaleźć je szybko właśnie w Poznaniu.

Najwięcej biur ma przetwórstwo i energetyka

Biurowce w stolicy Wielkopolski szczególnie upodobał sobie sektor przetwórstwa i energetyki, który zajmuje aż 29% całej takiej przestrzeni. Na drugim miejscu jest branża IT zajmująca 27% wszystkich biur w mieście. Dużą część mają również usługi dla biznesu, które wynajmują 17% powierzchni. Pozostali ważni gracze na poznańskim rynku biurowym to usługi finansowe, konsumenckie i profesjonalne.
Źródło: CBRE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA