Kraków nadal liderem regionalnych rynków powierzchni biurowych w Polsce

Kraków nadal liderem regionalnych rynków powierzchni biurowych w Polsce

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
W 2020 r. na regionalny rynek biurowy dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni, co ze względu na pandemię, jest najniższą wartością od 5 lat. Liderem niezmiennie jest Kraków, gdzie powstało 140 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej – wynika z najnowszego raportu CBRE. 
Eksperci firmy wskazują, że ostatni rok upłynął na regionalnym rynku biurowym pod znakiem negocjacji umów i ścisłej współpracy najemców z właścicielami. W 2021 roku biura w regionach mogą urosnąć o kolejne 360 tys. mkw. Większa ostrożność i trudności z pozyskaniem finansowania przełożą się na mniejszą liczbę projektów.
- Wraz z rozwojem pandemii i rosnącym zagrożeniem dla wielu branż obserwowaliśmy coraz większą chęć współpracy właścicieli budynków z najemcami odzwierciedlającą się we wzroście elastyczności właścicieli w procesach negocjacyjnych. Najemcy stali się mniej pewni co do przyszłości, przez co zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.
W 2020 r. w Krakowie wybudowano 140 tys. mkw. nowych biur. Poziom pustostanów wyniósł niemal 14%, co oznacza wzrost o ponad 3 pp. w porównaniu do 2019 r. W sumie w stolicy małopolski znajduje się 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej a niemal 120 tys. mkw. jest w budowie.

Wzrost mimo pandemii

W 2020 r. na regionalny rynek biurowy dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni. Liderem niezmiennie okazał się Kraków (ponad 140,7 tys. mkw.), który urósł m.in. o kompleks Unity Centre. Rekordową wielkość powierzchni oddano do użytku w Katowicach (ponad 61,3 tys. mkw.) za co odpowiedzialny jest głównie kompleks Face 2 Face. Na trzecim miejscu znajduje się Trójmiasto, gdzie przybyło ponad 60,2 tys. mkw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. mkw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys. Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).

Coraz więcej nowych umów

W czwartym kwartale 2020 r. popyt na rynku regionalnym wyniósł 131,7 tys. mkw., co jest istotnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Zauważono jednak wzrost udziału nowych umów (58% popytu) w porównaniu do poprzednich kwartałów. W całym roku popyt wyniósł niemal 590 tys. mkw., czyli o 15% mniej niż rok wcześniej. Absorpcja mimo pandemii na wszystkich rynkach regionalnych z wyjątkiem Lublina była pozytywna, wchłonęło się 135,4 tys. mkw. powierzchni. To wartość znacznie poniżej przyrostu podaży, co skutkuje wzrostem pustostanu do poziomu 12.7%. Najwyższy poziom pustostanu obserwujemy obecnie w Łodzi (16.3%), a najniższy w Szczecinie.
Największe umowy najmu podpisane w końcówce 2020 r. to Allegro, które za nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie wynajęło 26 tys. mkw. Rekord padł także na katowickim rynku biurowym, gdzie firma ING Technology zdecydowała o przeniesieniu swojego biura do kompleksu Global Office Park. Wielkość umowy to 16,6 tys. mkw.

Biura w regionach przejmują firmy IT

W 2020 r. zanotowano istotny wzrost udziału sektora IT w popycie. Podpisano aż 8 umów na powierzchnię większą niż 10 tys. mkw., podczas gdy w 2019 r. były jedynie 3 takie umowy. W Poznaniu oraz Wrocławiu sektor ten był odpowiedzialny za ponad połowę całego popytu – odpowiednio 53% oraz 57%. Wzrost odnotował także sektor publiczny.
Źródło: CBRE

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wybudują nowy, nieco tymczasowy stadion dla Polonii Bytom
W kwietniu otwarte zostały oferty w przetargu na budowę obiektu piłkarskiego w okolicy dawnego stadi...
Zabytkowy Hotel Grand zamieni się w Hotel Mövenpick Wrocław [WIZUALIZACJE]
Jeden z najbardziej znanych hoteli we Wrocławiu zmieni nazwę. Grupa Accor podpisała z inwestorem Raf...
Przy zbiorniku wodnym w Gdańsku wyrośnie Szmaragdowy Park
Osiedle Szmaragdowy Park to nowa inwestycja Develii, jednej z największych firm deweloperskich w Pol...
Pod Wrocławiem otwarto nową, dużą fabrykę za 150 milionów złotych
Kolejna duża inwestycja pod Wrocławiem. Na terenie terenie podwrocławskich Źródeł (gmina Miękinia) 3...
W Warszawie powstanie centrum badawczo-rozwojowe Polfy
Planowana inwestycja 7R City Park Warsaw Airport III przy ul. Osmańskiej w Warszawie to kompleks dwó...
Pustostany biurowe w Krakowie najwyższe od 10 lat
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy w Krakowie" firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji...
Zielony Zajączków – Ostatnie wolne działki inwestycyjne pod Wrocławiem od M3 Invest
Duże zainteresowanie działkami w okolicach największych miast. 
Osiedle HVILLE – Coś z willi i coś ze Skandynawii
BY MADE buduje osiedle domów pod Bielanami Wrocławskimi, w miejscowości Księginice (gmina Kobierzyce...
Po Polsce jeździ już 60 nowoczesnych wagonów PKP Intercity
Flotę PKP Intercity wzmocniły ostatnie z 60 wagonów, które zmodernizowała PESA Bydgoszcz w konsorcju...
W Warszawie trwa rewitalizacja Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...