Kraków biurowym liderem, choć czuje odech Wrocławiafot. Damian Daraż

Kraków biurowym liderem, choć czuje odech Wrocławia

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Mimo ogromnej krytyki mieszkańców Krakowa oraz aktywistów miejskich odnośnie betonowania miasta i sposobu jego zabudowy, gród Kraka nadal utrzymuje status lidera wśród regionalnych rynków biurowych i nie zamierza zwalniać tempa. Obecnie w budowie jest 278 000 mkw. powierzchni biurowej. Wrocław nie daje za wygraną i ambitnie rozwija swoją pozycję.

Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku oddano w Krakowie 147 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, do końca roku w planach jest oddanie do użytku 52 000 mkw. i to nie koniec dużych inwestycji biurowych w Krakowie, w budowie jest obecnie 278 000 mkw. Szacuje się, że w przyszłym roku krakowski rynek biurowy wzbogaci się o kolejne 170 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wybudowane biurowce zazwyczaj szybko znajdują najemców, w 2017 roku zagospodarowanych zostało 128 000 mkw. powierzchni. Wskaźnik powierzchni niewynajętych waha się w granicach 11%.
Co słychać we Wrocławiu?

Miasta regionalne w Polsce przyciągają coraz więcej inwestorów biurowych, a obok Krakowa najwięcej dzieje się we Wrocławiu. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku we Wrocławiu wynajętych zostało ponad 132 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich miast regionalnych w Polsce. We Wrocławiu spodziewać się można wielu nowych inwestycji biurowych, które oczywiście wpłyną na pozycję Wrocławia. Tylko od lipca do września 2017 roku rozpoczętych zostało aż pięć nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni 108 000 mkw. Na koniec września zrealizowanych zostało aż 309 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska.
Analitycy rynku biurowego w Polsce prognozują, że jeszcze jakiś czas Kraków nadal będzie się utrzymywał jako lider wśród regionalnych rynków biurowych w Polsce, choć możliwy jest niewielki wzrost pustostanów.
REKLAMA
Liderem w Polsce jeśli chodzi o powierzchnie biurowe nadal pozostaje Warszawa. Od początku 2017 roku do września oddanych zostało ponad 204 000 mkw. powierzchni biurowej, a w budowie pozostało aż 678 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Ceny najmu w trzech miastach, we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie utrzymują się na podobnym poziomie, oczywiście cena zależy od standardu i lokalizacji obiektu. Wrocław – od 13 do 16 euro/mkw., Kraków – 13,2 do 15,5 euro/mkw., Warszawa – od 12 do 22 euro za metr kwadratowy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA