[Kraków] Kraków biurowym liderem, choć czuje odech Wrocławiafot. Damian Daraż

[Kraków] Kraków biurowym liderem, choć czuje odech Wrocławia

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Mimo ogromnej krytyki mieszkańców Krakowa oraz aktywistów miejskich odnośnie betonowania miasta i sposobu jego zabudowy, gród Kraka nadal utrzymuje status lidera wśród regionalnych rynków biurowych i nie zamierza zwalniać tempa. Obecnie w budowie jest 278 000 mkw. powierzchni biurowej. Wrocław nie daje za wygraną i ambitnie rozwija swoją pozycję.

Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku oddano w Krakowie 147 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, do końca roku w planach jest oddanie do użytku 52 000 mkw. i to nie koniec dużych inwestycji biurowych w Krakowie, w budowie jest obecnie 278 000 mkw. Szacuje się, że w przyszłym roku krakowski rynek biurowy wzbogaci się o kolejne 170 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wybudowane biurowce zazwyczaj szybko znajdują najemców, w 2017 roku zagospodarowanych zostało 128 000 mkw. powierzchni. Wskaźnik powierzchni niewynajętych waha się w granicach 11%.
Co słychać we Wrocławiu?

Miasta regionalne w Polsce przyciągają coraz więcej inwestorów biurowych, a obok Krakowa najwięcej dzieje się we Wrocławiu. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku we Wrocławiu wynajętych zostało ponad 132 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich miast regionalnych w Polsce. We Wrocławiu spodziewać się można wielu nowych inwestycji biurowych, które oczywiście wpłyną na pozycję Wrocławia. Tylko od lipca do września 2017 roku rozpoczętych zostało aż pięć nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni 108 000 mkw. Na koniec września zrealizowanych zostało aż 309 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska.
Analitycy rynku biurowego w Polsce prognozują, że jeszcze jakiś czas Kraków nadal będzie się utrzymywał jako lider wśród regionalnych rynków biurowych w Polsce, choć możliwy jest niewielki wzrost pustostanów.
Liderem w Polsce jeśli chodzi o powierzchnie biurowe nadal pozostaje Warszawa. Od początku 2017 roku do września oddanych zostało ponad 204 000 mkw. powierzchni biurowej, a w budowie pozostało aż 678 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Ceny najmu w trzech miastach, we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie utrzymują się na podobnym poziomie, oczywiście cena zależy od standardu i lokalizacji obiektu. Wrocław – od 13 do 16 euro/mkw., Kraków – 13,2 do 15,5 euro/mkw., Warszawa – od 12 do 22 euro za metr kwadratowy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA