Krakowski boom biurowy

Krakowski boom biurowy

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Na krakowski rynek wchodzi rekordowa ilość biur, które szybko znajdują odbiorców.
Kraków jest najbardziej chłonnym, regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, a także niekwestionowanym, krajowym liderem sektora usług dla biznesu. O intensywnym rozwoju branży w stolicy Małopolski w ostatnich latach świadczy choćby liczba otwieranych centrów IT/SSC/BPO, których w mieście działa już 158. W ciągu ostatniego roku na terenie aglomeracji powstało niemal dwa razy więcej nowych ośrodków niż w Warszawie. Stąd ogromny popyt na krakowskie biura. 
Z danych Walter Herz wynika, że w 2017 roku do najemców trafiło w Krakowie przeszło 200 tys. mkw. powierzchni, o kilka procent więcej niż rok wcześniej, a w tym roku popyt na biura nie jest mniejszy. Największym odbiorcą nowej powierzchni są centra usług wspólnych dla biznesu. 
Prawie 75 tys. osób zatrudnionych w sektorze usług dla biznesuW tym segmencie w aglomeracji krakowskiej zatrudnionych jest już około 68 tys. osób. A z szacunkowych obliczeń ASPIRE, organizacji zrzeszającej największe firmy SSC/BPO/IT, wynika, że w tym roku miejsce pracy w sektorze IT i usług dla biznesu znajdzie w Krakowie kolejne prawie 7 tys. osób. Na koniec bieżącego roku w krakowskich centrach będzie pracowało już około 75 tys. osób.  
W całym kraju firmy sektorowe skupiają aktualnie 265 tys. osób. Około 20 proc. więcej niż przed rokiem. Z szacunków wynika, że w roku 2020 usługi dla biznesu może świadczyć już ponad 300 tys. osób. Według danych ABSL, tylko w 2017 roku powstało w Polsce 51 nowych centrów usług dla biznesu.   
Kraków ugruntował już swoją pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego, nie tylko w Polsce, ale także na globalnej mapie, co potwierdzają zestawienia Tholons Top 100 Outsourcing Destinations. W ostatnim rankingu stolica Małopolski znalazła się na 8. miejscu wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji w segmencie SSC/BPO/IT. Według danych stowarzyszenia ASPIRE, całkowita wartość roczna tego sektora w przypadku Krakowa wynosi 2,6 mld euro. 
Popyt na krakowskie biura wyższy od podażyMateusz Strzelecki, partner w firmie Walter Herz zauważa, że za intensywnym wzrostem sektora usług dla biznesu w Krakowie idzie szybki rozwój rynku biurowego. – 2017 rok był dla miasta rekordowy pod względem ilości oddanej powierzchni biurowej. Oferta zwiększyła się o 193 tys. mkw. biur, a zasoby Krakowa przekroczyły 1,1 mln mkw. powierzchni. Co ciekawe, ubiegłoroczny popyt na krakowskie biura przewyższył nową podaż. Za tak wysoką absorpcją rynku kryją się między innymi transakcje najmu obejmujące całe budynki, które zawierane są często przez jednego najemcę – wyjaśnia Mateusz Strzelecki. 
REKLAMA
Z raportu Focus on Kraków opracowanego przez Pro Progressio, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Antal i Walter Herz wynika, że w stolicy Małopolski jest aktualnie w budowie ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych. W trakcie realizacji znajduje się m.in. 20 budynków klasy A. Natomiast kolejne 150 tys. mkw. biur jest już przygotowywane do budowy.  
W Krakowie nie ma wyraźnie zarysowanych stref biurowych. Główne obszary zabudowy biurowej to północno-zachodnia część miasta w okolicy ulicy Armii Krajowej oraz północno-wschodnia cześć Krakowa w rejonie alei Jana Pawła II, gdzie powstaje na przykład Podium Park (22,6 tys. mkw.) i O3 Business Campus (19 tys. mkw.). 
Intensywna zabudowa centrum KrakowaSwoją pozycję biurową ugruntowuje w ostatnim czasie centrum miasta, szczególnie obszar w okolicy ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego, gdzie powstają takie inwestycje jak: High5ive (32,3 tys. mkw.), Mogilska Office (12 tys. mkw.), Unity Centre (46 tys. mkw.) z 27 kondygnacyjną wieżą Unity Tower mierzącą 102 metry, która będzie najwyższym budynkiem w Krakowie, V. Offices (24,9 tys. mkw.), czy Fabryczna Office Park (13,5 tys. mkw.). Biurowo rozwija się także południowa część aglomeracji w rejonie ulicy Wadowickiej i Wielickiej, gdzie w budowie jest m.in. Equal Buisness Park (22,3 tys. mkw.) i Tischnera Office (33,6 tys. mkw.).  
Średnia stawka czynszowa za powierzchnie biurowe w Krakowie, jak podaje Walter Herz, wynosi około 14 euro/mkw./m-c. i od dawna utrzymuje się na tym samym poziomie. 
Drugi co do wielkości rynek biurowy w kraju jest wyraźnie tańszy od Warszawy, ale zdaniem Mateusza Strzeleckiego nie tylko czynnik kosztowy jest tym, co przyciąga do miasta inwestorów. – Kraków wyróżnia się przede wszystkim najwyższym w Polsce potencjałem edukacyjnym. Stolica Małopolski może pochwalić się największą liczbą wykwalifikowanych specjalistów w kraju – przyznaje ekspert Walter Herz.
Siła Krakowa tkwi w dużym zapleczu akademickim. Co roku w liczącym 770 tys. mieszkańców mieście kończy studia średnio około 50 tys. osób, z czego ponad 13 tys. stanowią absolwenci szkół technicznych, których na przykład w Warszawie jest tylko ponad 7 tys. Największa liczba absolwentów krakowskich uczelni to specjaliści z obszaru finansów, lingwistyki i IT.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA