W Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrzefot. Damian Daraż

W Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrze

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
1,16 mln mkw. nowoczesnych biur, popyt na poziomie 77 200 mkw. i 300 000 mkw. powierzchni w budowie – tak przedstawia się sytuacja na krakowskim rynku biurowym po I połowie 2018 roku. W ciągu 10 lat urósł on prawie czterokrotnie.
Najmocniejsza marka turystyczna w Polsce i jedna z najlepszych w Europie, świetny ośrodek akademicki, najatrakcyjniejsza lokalizacja dla inwestycji z sektora usług i zarazem drugi największy rynek biurowy w naszym kraju – o Krakowie co roku mówi się w superlatywach i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Potwierdza to między innymi doskonała kondycja lokalnego rynku biur, którą podsumowali eksperci JLL. 
Co roku z dużą przyjemnością obserwujemy sytuację na rynku inwestycyjnym w Krakowie, która mimo upływu lat nadal jest więcej niż dobra. Inwestorzy szczególnie cenią nasze miasto ze względu na doskonały wizerunek w oczach na przykład obcokrajowców, bardzo dobre uczelnie wyższe i niezwykle zasobny rynek pracy. Z kolei duża dostępność specjalistów jest zasługą światowych marek, które w Krakowie inwestują. Sukces miasta jest więc systemem naczyń połączonych, gdzie jeden czynnik wpływa na drugi, a rezultatem są doskonałe wyniki ekonomiczne. Cieszymy się, że jako Krakowski Park Technologiczny aktywnie wspieramy budowanie gospodarczego wizerunku naszego miasta – tłumaczy Justyna Czyszek, specjalista ds. obsługi inwestora z Krakowskiego Parku Technologicznego.
Kraków od zawsze był najważniejszym rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą, co przede wszystkim jest zasługą dynamicznego rozwoju sektora usług biznesowych. Na koniec I półrocza 2018 zasoby biurowe w Krakowie sięgały 1,16 mln mkw. 
Wzmożone zainteresowanie Polską ze strony inwestorów z branży usług obserwujemy już od dekady, a ze względu na doskonałą markę turystyczną i świetne ośrodki akademickie Kraków od początku znajdował się na celowników firm BPO/SSC oraz IT. Potwierdzają to dane ABSL, stolica Małopolski jest największą lokalizacją dla centrów usług w Polsce. Firmy z tej branży, a są wśród nich tacy giganci jak ABB, Capgemini, HSBC, IBM, Lufthansa, Motorola, Shell i State Street, zatrudniają już 64 000 osób – tłumaczy Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie, które w tym roku obchodzi swoje 10. urodziny.
Rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na znakomitą kondycję rynku biurowego. 
Tempo rozwoju krakowskiego rynku jest imponujące. W ciągu dekady podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście urosła aż czterokrotnie. W 2008 r. firma, która szukała biura o powierzchni 1 000 mkw. lub więcej miała do wyboru jedną opcję. Dziś to prawie 30 – dodaje Dorota Gruchała.
REKLAMA
Popyt i podażPo świetnym 2017 roku, kiedy całkowity popyt wyniósł 201 000 mkw. (czyli o 7% więcej niż w 2016 r.), w I połowie tego roku zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Krakowie osiągnęło 77 200 mkw. i stanowiło 29% całkowitego popytu na rynkach regionalnych. Największe umowy w tym okresie podpisały firmy State Street, BGŻ BNP Paribas, Narodowe Centrum Nauki i Amway. 
Cały czas obserwujemy wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi w Krakowie, o czym świadczy wysoka aktywność budowlana w mieście. Aktualnie w budowie znajduje się 300 000 mkw. biur, z czego 23% jest już zabezpieczonych umowami przednajmu. Szacujemy, że w całym 2018 roku na rynek może trafić prawie 190 000 mkw., czyli porównywalnie z rekordowym 2017 rokiem – dodaje Dorota Gruchała. 
Pustostany i czynszeOd 2012 r. poziom pustostanów utrzymywał stałą wartość 5-6% (żadne inne miasto w Polsce nie mogło poszczycić się takim wynikiem). Rekordowy poziom nowej podaży w 2017 r. doprowadził do wzrostu się tego wskaźnika, natomiast w I połowie 2018 roku powrócił na ścieżkę spadku za sprawą stopniowej absorpcji nowej powierzchni. Obecnie poziom pustostanów w Krakowie wynosi 9,3%.
Przez ostatnie pięć lat najwyższe stawki transakcyjne w Krakowie utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Obecnie najwyższe stawki znajdują się w przedziale 13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc, a przeciętne w przedziale 13,0-13,6 euro/mkw./miesiąc. 
10 lat JLL w KrakowieZ wynikiem 250 000 mkw. wynajętych przy udziale JLL firma jest niekwestionowanym liderem na krakowskim rynku biurowym. Przez lata działalności w Krakowie JLL doradzał m.in. firmie Shell przy największej transakcji najmu w historii rynku, jak również UBS, Cisco, Euroclear, Ericsson i wielu innym znanym polskim i międzynarodowym markom. JLL blisko współpracuje również z deweloperami, w tym m.in. TriGranit, PGIM Real Estate, WX Management, Porto Office, BUMA Avestus, Skanska czy Echo. 
Przez te lata skomercjalizowaliśmy osiem budynków biurowych o łącznej powierzchni ok. 85 000 mkw., a łącznie reprezentowaliśmy zarówno najemców, jak i właścicieli obiektów w umowach najmu na aż ćwierć miliona metrów kwadratowych. Dziękujemy naszym klientom i partnerom biznesowym za wieloletnią współpracę i zaufanie, które owocuje realizacją kolejnych przedsięwzięć – podsumowuje Dorota Gruchała.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA