Kraków – mocna lokalizacja na globalnej mapie inwestycji z sektora usług dla biznesu

Kraków – mocna lokalizacja na globalnej mapie inwestycji z sektora usług dla biznesu

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Silna gospodarka ukierunkowana na zaawansowane technologie i nowoczesne usługi dla biznesu, wśród których przeważają finanse, IT i telekomunikacja. Głównym motorem napędowym krakowskiego rynku biurowego jest sektor nowoczesnych usług biznesowych, który stanowi prawie 50% najemców w mieście.
Jones Lang LaSalle publikuje raport „Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie”, analizujący atrakcyjność inwestycyjną miasta, infrastrukturę, rynek pracy oraz dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych. Materiał powstał przy wsparciu merytorycznym firmy Hays Poland.


Kraków, z liczbą mieszkańców ok. 760 000, jest drugim największym miastem w kraju, a jednocześnie ekonomicznym i administracyjnym centrum południowej Polski. To również popularna turystyczna oraz biznesowa lokalizacja z mocną specjalizacją z obszaru nowych technologii oraz usług dla biznesu.


Patricia Lannoije, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, Jones Lang LaSalle
, wyjaśnia: „Dobrze wykształcone kadry, sprzyjający klimat inwestycyjny, w tym wsparcie władz miasta i instytucji publicznych, dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowych spełniających konkretne wymagania inwestorów, rozwinięta infrastuktura transportowa oraz wysoka jakość życia to kluczowe atuty Krakowa, jako mocnej lokalizacji dla projektów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że międzynarodowe centra usług zatrudniają w Krakowie ponad 25 000 osób, co jest najwyższym wynikiem nie tylko w Polsce, ale i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, w 2012 r., 11 firm z sektora, w tym Accenture, Brown Brothers Harriman czy Cisco, zdecydowało się na uruchomienie w Krakowie swoich jednostek biznesowych. Warto również zauważyć, że w mieście mocno rozwinął się również sektor bankowy”.


Mocną pozycję Krakowa jako lokalizacji dla inwestycji z sektora nowoczesnych usług potwierdzają światowe rankingi. W 2013 roku, Kraków zajął 10 miejsce w rankingu “100 top outsourcing destinations” przygotowanego w 2013 roku przez Tholons. Dzięki temu stał się pierwszym miastem z tego regionu Europy, który znalazł się w dziesiątce najlepszych, ustanowionych lokalizacji dla projektów outsourcingowych. Z kolei, według UNCTAD World Investment Report 2011, Kraków jest najlepszą lokalizacją do świadczenia działań z zakresu zaawansowanych usług dla biznesu.

 

Coraz lepsza infrastruktura transportowa

Kraków położony jest na przecięciu istotnych korytarzy transportowych, w bezpośredniej bliskości konurbacji katowickiej oraz południowej granicy Polski. Autostrada A4 zapewnia szybkie połączenie z Niemcami. Lotnisko Kraków-Balice jest największym lotniskiem w Polsce poza Warszawą, obsługującym ponad 60 kierunków w Europie. Z kolei, Krakowski Szybki Tramwaj jest doskonałym uzupełnieniem gęstej siatki komunikacji tramwajowej w mieście.


Wsparcie dla biznesu

Miasto z sukcesem przyciąga nowe inwestycje z sektora nowoczesnych usług, jak również z branży zaawansowanych technologii. Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje inwestorom dostęp do działek, jak również do powierzchni biurowej oraz rządowych zachęt. Strefa rozpatruje zgłoszenia zarówno od firm z sektora stricte przemysłowego, jak również, między innymi z branży ICT czy R&D.


Rynek pracy

Kraków jest jednym z wiodących polskich ośrodków akademickich. Działa tu szereg bardzo dobrych uczelni na czele z prestiżowym Uniwersytetem Jagiellońskim (najstarszą uczelnią w Polsce), Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica czy Uniwersytetem Ekonomicznym.


Agata Piątek, Delivery Manager, Hays Poland
, podsumowuje: „Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w pełni czerpie z szerokich i zróżnicowanych zasobów kadrowych w Krakowie. Miasto, budując swoją mocną pozycję jako ośrodka akademickiego i biznesowego, wzięło również pod uwagę oczekiwania inwestorów i podjęło kroki w dostosowaniu rynku pracy tak, aby w większym stopniu odpowiadał potrzebom międzynarodowego biznesu. W 2011 roku w Krakowie studiowało 185 000 osób, z czego aż jedna trzecia wybrała obszary wiedzy kluczowe z punktu widzenia sektora usług dla biznesu, czyli kierunki ekonomiczno-administracyjne, inżynieryjno-techniczne czy informatyczne. Warto też zauważyć, że liczba studentów kierunków związanych z inżynierią była najwyższa w Polsce i przekraczała nawet wynik uzyskany przez Warszawę. Najwięcej absolwentów studiów szczególnie ważnych dla inwestorów z sektora usług dla biznesu ukończyło kierunki ekonomiczne – 11 000 osób, techniczne – 4 400 oraz informatyczne – 1 500. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę ponadprzeciętną znajomość języków obcych otrzymamy pełen obraz atrakcyjnego i nowoczesnego rynku pracy w Krakowie”.

REKLAMA


Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze SSC/BPO w Krakowie


StanowiskoWynagrodzenieMinNajczęściej oferowaneMaxFront Line IT Support2 8003 5004 500Customer Service Specialist3 0003 5004 000Accountant (General Ledger)4 2004 8005 500Team Leader (Customer Service)6 0007 5008 000Process Manager (Customer Service)9 00012 00015 000


Źródło: Hays Poland, marzec 2013 r.

 

Kraków rynek biurowy: sektor nowoczesnych usług dla biznesu kluczowym najemcą

Podaż nowoczesnej powierzchni. Kraków, z całkowitymi zasobami powierzchni na poziomie 551 400 mkw., jest największym po Warszawie rynkiem biurowym w Polsce. W 2013 r. całkowite zasoby biurowe powiększą się o kolejne 32 300 mkw., natomiast w 2014 r. nowa podaż wyniesie 66 200 mkw. Łącznie w budowie znajduje się aktualnie 96 700 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Rafał Oprocha, dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie i Katowicac
h, komentuje: „Krakowski rynek biurowy od kilku lat rośnie średnio w tempie 15% rocznie. Tak dynamiczny rozwój jest generowany w dużej mierze przez firmy z sektora usług dla biznesu, które stanowią już prawie 50% wszystkich najemców w mieście. W najbliższych latach, prognozowany wzrost zatrudnienia przez firmy ze wspomnianego sektora, będzie przyczyniał się do dalszego rozwoju rynku biurowego w stolicy Małopolski”.


W ostatnich latach w Krakowie rozwinęło się kilka obszarów biurowych poza Centrum (na które przypada 18% całkowitej istniejącej podaży w mieście), w tym strefa północno-zachodnia, skupiająca jedną czwartą istniejących zasobów. Dalej na północny zachód w Zabierzowie, już poza granicami miasta, zlokalizowany jest największy park biurowy w Małopolsce - Kraków Business Park, który jest siedzibą m.in. takich firm jak Shell, Amway czy UBS. Kolejnym rejonem biurowym jest północna i północno-wschodnia część miasta (20% istniejących zasobów), z takimi projektami jak Rondo Business Park, Quattro Business Park oraz Vinci. Południowe części miasta mają największy (30%) udział w całkowitych zasobach powierzchni biurowej w Krakowie, a spośród nich warto wspomnieć o nowych obiektach takich jak Bonarka 4 Business czy Enterprise Park, których kolejne fazy są z budowie lub planach. Kolejną lokalizacją biurową staje się również południowo-zachodni rejon miasta, z kompleksem Green Office (siedziba Motorola Solutions) czy planowaną przez Skanska Kapelanką I&II.


Silny popyt na biura.
Kraków od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród najemców. W I kw. 2013 r. popyt netto był na poziomie 20 700 mkw., co jest porównywalne ze średnią kwartalną wartością odnotowywaną w 2012 r. Ze względu na ograniczoną dostępność powierzchni biurowej w istniejących budynkach, liczba podpisywanych umów przednajmu będzie rosła, szczególnie wśród najemców korporacyjnych poszukujących większych powierzchni. Największe transakcje zawarte w I kw. 2013 r. to: Brown Brothers Harriman (przednajem) oraz Google (przedłużenie i ekspansja). W II kw. natomiast podpisane zostały dwie duże umowy przednajmu: Lufthansa, 8 000 mkw. w Bonarka 4 Business bud. D oraz Cisco, 7 000 mkw. w Entreprise Park C.


Więcej dostępnej powierzchni dla potencjalnych najemców.
Utrzymujący się wysoki poziom popytu oraz ograniczona nowa podaż, przyczyniły się do spadku dostępnej powierzchni w istniejących budynkach do zaledwie 23 300 mkw., co przekłada się na wskaźnik pustostanów rzędu 4,2%. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że w efekcie dużej aktywności budowlanej, poziom pustostanów zacznie rosnąć od II poł. 2014 r.


Presje na czynsze?
Najwyższe czynsze transakcyjne wynoszą obecnie w Krakowie 13,5-14,5 €/ mkw. /miesiąc. Niski wskaźnik pustostanów, jak i relatywnie ograniczona nowa podaż przewidziana na 2013 r., przełożyły się na niewielkie presje zwyżkowe na czynsze efektywne. Nadal atrakcyjne warunki najmu są oferowane szczególnie w istniejących budynkach z wysokimi wakatami oraz w projektach planowanych. Poziom najwyższych czynszów transakcyjnych pozostaje stabilny.
 


PodsumowanieI kw. 2013Zmiana r-d-rPrognoza 18-miesięcznaPopyt brutto* (mkw.)25 300-4 800bez zmianPopyt netto (mkw.)20 700-3 800bez zmianWolna powierzchnia (mkw.)23 300-22 400wzrostWspółczynnik powierzchni niewynajętej (%)4,2-4,7 p.pwzrostW budowie (mkw.)96 700+40 900bez zmianNajwyższe czynsze transakcyjne (€ / mkw. / miesiąc)13,5-14,50%bez zmian


„W tym roku na krakowskim rynku obserwujemy lekką lukę podażową z racji niewielkiej liczby projektów, których realizacja zakończy się w najbliższych miesiącach. Ograniczona ilość powierzchni biurowej dostępnej od ręki przyczynia się do spadku współczynnika pustostanów. Należy jednak pamiętać, że już w 2014 r. planowo odda się do użytku szereg nowych inwestycji biurowych, co może w znaczący sposób zmienić warunki rynkowe. O ile teraz sytuacja sprzyja deweloperom, to w przeciągu 12-18 miesięcy pozycje negocjacyjne najemców i deweloperów powinny być bardziej równoważne. Co ciekawe, pomimo aktualnie obserwowanego tzw. rynku dewelopera, najemcy mogą liczyć na atrakcyjne stawki najmu w projektach istniejących lub będących w trakcie realizacji”, dodaje Rafał Oprocha.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA