[Polska] Polski rynek biurowy w 2016 r. – 900 000 mkw. nowej powierzchni i 1,34 mln mkw. popytufot. investphoto.pl

[Polska] Polski rynek biurowy w 2016 r. – 900 000 mkw. nowej powierzchni i 1,34 mln mkw. popytu

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
W 2016 r. w Polsce oddano do użytku 900 000 mkw. powierzchni biurowej – najwięcej w historii rynku. Popyt sięgnął 1,34 mln mkw. Poza Warszawą pozycję liderów utrzymują Kraków i Wrocław. Znakomity wynik Łodzi.
Firma doradcza JLL podsumowała 2016 rok na rynkach biurowych w Warszawie i pozostałych ośmiu największych polskich miastach.
W 2016 r. firmy podpisały umowy najmu na 1,34 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – to drugi najlepszy wynik w historii polskiego rynku. Popyt sięgnął 755 000 mkw. w Warszawie, 187 800 mkw. w Krakowie i 124 500 mkw. we Wrocławiu. Łącznie, na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynajęto prawie 585 700 mkw. Zarówno w przypadku stolicy, jak i rynków regionalnych, wynik zarejestrowany w 2016 r. był nieznacznie niższy niż w rekordowym roku 2015. Było to spowodowane w znacznej części przez mniejszą liczbę dużych umów najmu zawartych przez firmy – komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Warto podkreślić, że siedem z dziewięciu transakcji najmu na ponad 10 000 mkw. zawartych w Polsce dotyczyło biurowców poza Warszawą. Tradycyjnie już popyt generowały firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, których udział w łącznym wolumenie transakcji na rynkach regionalnych wyniósł 59% – informuje Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.
PodażPolski rynek biurowy urósł o ok. 900 000 mkw. w ubiegłym roku, najwięcej w całej swojej historii. Deweloperzy oddali do użytku 407 000 mkw. w Warszawie, 150 000 mkw. w Krakowie, czy 141 500 we Wrocławiu. W rezultacie, 2016 r. łączne zasoby biurowe w kraju przekroczyły granicę 9 milionów mkw., a w Warszawie – 5 mln mkw. – komentuje Mateusz Polkowski.
Z analiz JLL wynika, że w 2017 r. rynek biurowy w Polsce może urosnąć o kolejne 800 000 mkw., jeśli plany deweloperów zostaną zrealizowane w terminie.
Rok 2016 był wyjątkowy dla regionalnych rynków biurowych: aktywność budowlana oraz absorpcja netto znacznie przewyższyły warszawskie wartości. Dynamiczny i nieprzerwany rozwój ośmiu głównych aglomeracji poza stolicą był widoczny we wszystkich aspektach rynku. W 2016 r. do stałych liderów – Krakowa oraz Wrocławia – dołączyła Łódź, której znakomity wynik był spowodowany zainteresowaniem dużych międzynarodowych firm. Popyt przełożył się na spadek poziomu pustostanów w Łodzi do jedynie 6,2%. To najniższy wskaźnik w Polsce – informuje Karol Patynowski.
Aktywność budowlana w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie.
W Polsce powstaje obecnie 1,5 mln mkw. Największa aktywność deweloperów dotyczy oczywiście Warszawy, gdzie buduje się 675 000 mkw. Poza stolicą liderem pozostaje Kraków, gdzie realizowane są projekty o łącznej powierzchni aż 260 000 mkw. Oznacza to, że w tym roku stolica Małopolski przekroczy poziom 1 miliona mkw. łącznej podaży. Wysokim poziomem powierzchni znajdującej się w budowie cechuje się Trójmiasto – 150 400 mkw., Wrocław – 147 000 mkw. oraz Łódź – 124 500 mkw., którą wyróżnia najwyższy w Polsce odsetek wynajętej powierzchni w budowie (ponad 50%) – wylicza Mateusz Polkowski.
Powierzchnie niewynajęte i czynszeJedną z cech charakterystycznych ubiegłego roku była zmiana miasta z najniższym poziomem pustostanów. Przez ostatnie kilka lat na pozycji lidera utrzymywał się Kraków (7,2%), jednak w IV kw. 2016 r. to Łódź zajęła pierwsze miejsce (6,2%). Najwyższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Szczecinie (14,7%), a następnie w Warszawie (14,2%).
Miesięczne czynsze w Centrum Warszawy kształtują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-17,5 euro za mkw. Najwyższe stawki transakcyjne poza Warszawą wynoszą od 11 do 12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14–14,5 euro za mkw. miesięcznie we Wrocławiu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu trwa rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Sobótki i Świdnicy [FILM + ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują za blisko 200 mln zł rewitalizację linii kolejowej z Wrocławia...
Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...
Pierwszy pociąg hybrydowy szykuje się do podróży po Dolnym Śląsku
Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej b...
Pod Warszawą powstanie 60 market OBI w Polsce
W aglomeracji warszawskiej ruszyła budowa piątego marketu sieci OBI. Będzie to jednocześnie 60 sklep...
Francuski potentat z branży logistycznej GEFCO rozwija swoje dwa centra pod Wrocławiem
Kolejna wielka i znana międzynarodowa firma stawia na Aglomerację Wrocławską i inwestuje w rozwój. F...
W Krakowie trwa budowa nowej wielofunkcyjnej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski, przy ul. Buszka trwa budowa nowej hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej (...
Wrocław: Naprzeciwko Toru Wyścigów Konnych powstaje nowy obiekt hotelowy [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 3 na osiedlu Krzyki-Partynice, naprzeciwko Toru Wyścigów...
Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...