[Wrocław] Wrocław nowym liderem w ilości wynajętej powierzchni biurowej w 2017 roku na rynkach regionalnych w Polsce

[Wrocław] Wrocław nowym liderem w ilości wynajętej powierzchni biurowej w 2017 roku na rynkach regionalnych w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA
Rynek wynajmu powierzchni biurowych w miastach regionalnych w Polsce rozwija się w dynamicznym tempie. Dotychczasowy i wieloletni lider Kraków ustępuje miejsca Wrocławiowi, w którym wynajęto w tym roku najwięcej powierzchni biurowej.
Od stycznia do września 2017 roku w stolicy Dolnego Śląska podpisano łącznie umowy najmu na prawie 132 tys. mkw. Jest to historyczny rekord i najwyższy wynik wśród wszystkich rynków regionalnych. Ten znakomity wynik przewyższa nawet najwyższy jak dotąd roczny popyt, który został odnotowany w 2016 roku i wynosił 124,5 tys. mkw. 
Wolumen transakcji, które zostały zawarte w okresie od stycznia do września w stolicy Dolnego Śląska był również o blisko 70 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku. 
Na liście największych umów znalazły się kolejno: 15 tys. mkw. wynajęte w Business Garden 2 przez Credit Agricole, przedłużenie dotychczasowej umowy przez Credit Suisse na wynajem 14 tys. mkw. w biurowcu Grunwaldzki Center, nowa umowa na 13 tys. mkw. w Business Garden 1 podpisana przez Capgemini i 10,5 tys. mkw. wynajęte przez EY w biurowcu Sagittarius Business House.
Te znakomite wyniki, jakie są osiągane przez Wrocław mają też wpływ na decyzje kolejnych firm i inwestorów, które decydują się na rozpoczynanie i planowanie nowych inwestycji biurowych w tym mieście.
Od początku bieżącego roku w mieście oddano do użytku co prawda zaledwie 27,5 tys. mkw. nowej powierzchni, ale jeszcze w IV kwartale planowane jest ukończenie kolejnych 46 tys. mkw. Warto jednak podkreślić, że tylko w III kw. 2017 roku rozpoczęto w stolicy Dolnego Śląska realizację pięciu nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 108 tys. mkw. Z tego aż 79 tys. mkw. obejmuje II etap kompleksu biurowego Business Garden Wrocław. 

Na koniec września 2017 roku we Wrocławiu na etapie budowy pozostawało blisko 309 tys. mkw. powierzchni biurowej. Składa się na to 21 różnej wielkości projektów, Wrocław został więc także liderem wśród rynków regionalnych w Polsce pod względem wolumenu powierzchni biurowej w budowie. 

Najwięcej, bo blisko 157 tys. mkw. jest realizowane w tzw. Zachodnim Obszarze Biznesu – głównie za sprawą realizacji projektu Business Garden. W obszarze tzw. centrum i w jego najbliższej okolicy realizowanych jest aktualnie siedem projektów o łącznej powierzchni ok. 108 tys. mkw. 

Szacuje się, że w 2018 roku na wrocławski rynek powierzchni biurowej trafi ponad 150 tys. mkw. Kolejne 112 tys. mkw. w już realizowanych inwestycjach ma zostać oddane do użytkowania w 2019 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA