Rozpoczęło się zasypywanie tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską

Orzech

Tunel pod ul. Marszałkowską przechodzi definitywnie do historii. Po jego niedawnym zamknięciu w czwartek 25 lipca rozpoczęło się zasypywanie podziemnej przeprawy. To pierwszy krok ku przebudowie kwartału Złota/Zgoda, który już za dwa lata zmieni się nie do poznania. Likwidacja tunelu pozwoli także na połączenie przyszłego skweru z powstającym tuż obok placem Centralnym.

Zamknięty pod koniec czerwca tunel pod ul. Marszałkowską znika na zawsze. Po postawieniu wcześniej w poprzek podziemnej przeprawy ścian oporowych miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg rozpoczął w środę wypełnianie tunelu piaskowo-cementową mieszanką samozagęszczającą.

Dzięki zastosowaniu wspomnianej mieszanki konstrukcja będzie zabezpieczona przed wodą oraz tlenem i dwutlenkiem węgla. Tym samym zabezpieczona zostanie infrastruktura nad tunelem. Jednocześnie ta metoda nie powoduje żadnych utrudnień w ruchu na ul. Marszałkowskiej.

ZRiKD wybuduje również dostęp do stacji transformatorowej. W ten sposób nie trzeba będzie wynosić całej stacji na powierzchnię. Zachowany zostanie również kolektor burzowy i ciepłociąg. Prace powinny się zakończyć w grudniu tego roku.

Pierwszy krok

To pierwszy etap likwidacji tunelu. Kolejnym etapem zajmie się już firma Skanska – wykonawca przebudowy kwartału Złota/Zgoda. Będzie miała za zadanie wypełnić pozostałą część tunelu i rozebrać ściany oporowe po północnej i południowej stronie tunelu między ul. Marszałkowską a pasażem Wiecha. Zlikwiduje również kładkę nad zjazdem do tunelu w ciągu pasażu.

Likwidacja tunelu to pierwszy krok ku przebudowie kwartału. Wloty do podziemnej przeprawy zajmują ok. 1500 mkw. To ogromna przestrzeń, która zostanie zaaranżowana w zupełnie nowy i przyjazny pieszym sposób.

W miejscu tunelu już za dwa lata powstanie wypełniony zielenią skwer. Będzie to miejsce relaksu i rekreacji w cieniu ustawionych w szpalery drzew z zarezerwowaną przestrzenią pod ogródki restauracyjne. Bliżej pasażu Wiecha powstanie także dający nieco ochłody w upalne dni płytki zbiornik wodny.

Będzie to przestrzeń reprezentatywna i charakterystyczna. Przede wszystkim ze względu na położenie w osi Pałacu Kultury i Nauki. Niepowtarzalny widok na ten symbol stolicy może sprawić, że przyszły skwer stanie się niezwykle popularnym punktem na mapie Warszawy.

Likwidacja tunelu niesie więc za sobą wiele zalet, którymi cieszyć się będą mogli wszyscy mieszkańcy. Jednocześnie zadbamy też o możliwość wyjazdu z kwartału na ul. Marszałkowską w obu kierunkach. Po przebudowie kwartału skręt w lewo będzie możliwy z ul. Sienkiewicza.

Część projektu Nowego Centrum Warszawy

Ważnym elementem przebudowy kwartału Złota/Zgoda będzie nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym przez ul. Marszałkowską. Powstanie na wysokości likwidowanego tunelu w osi ul. Złotej. Drugie przejście – również z przejazdem – wytyczymy na wysokości ul. Sienkiewicza. Dzięki temu połączony zostanie przebudowany kwartał z inną ważną inwestycją w ramach Nowego Centrum Warszawy – placem Centralnym.

To właśnie jeden z głównych celów całego projektu NCW – stworzyć przestrzenie „zszyte” wygodnymi ciągami komunikacyjnymi. W ten sposób wszystkie inwestycje Nowego Centrum Warszawy będą tworzyć spójną całość. Już teraz zaczynają ją tworzyć.

Mieszkańcy mogą już korzystać z przebudowanej ul. Brackiej, a już niedługo będą mogli z przebudowanej ul. Chmielnej. Obie łączą się z oddanym kilka lat temu placem Pięciu Rogów, który łączy się z kwartałem Złota/Zgoda. Wspomniany plac Centralny również nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. A to wciąż nie wszystkie inwestycje, które zaplanowano w ramach Nowego – zaprojektowanego z myślą o mieszkańcach – Centrum Warszawy.

Źródło: placcentralny.waw.pl