Setki miejsc pracy uratowane! Huta Częstochowa wraca w polskie ręce

Orzech

Bardzo dobra informacja dla mieszkańców Częstochowy i okolic i dla polskiego hutnictwa. Węglokoks S.A. zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa.

Umowa dzierżawy stanowi pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i służy w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym, wznowieniu produkcji oraz ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich.

Do realizacji umowy Węglokoks S.A. powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności. Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku.

Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych.

– Dzisiejsze porozumienie zawarte pomiędzy Węglokoks S.A. a syndykiem to pierwszy krok do ratowania Huty Częstochowa, jednej z najstarszych hut w Polsce. To bardzo ważny zakład nie tylko dla Częstochowy, dla Śląska, ale całego polskiego przemysłu, zwłaszcza metalurgicznego. Huta Częstochowa jest bardzo ważnym elementem w łańcuchu dostaw. Stal jest niezbędna zarówno w energetyce, jak i w przemyśle zbrojeniowym. Wiemy, że dzierżawa to jeszcze nie jest docelowe rozwiązanie, ale to otwiera nową perspektywę w funkcjonowaniu zakładu – podkreślił Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Uważamy, że jest to dobra okazja i odpowiedni czas na taką akwizycję. Wpisuje się ona w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy a także umożliwia osiągnięcie istotnych korzyści optymalizacyjnych i synergicznych na szeregu obszarach jej funkcjonowania – powiedział Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoks S.A.

– Chcemy być odpowiedzialnym inwestorem wspierającym rozwój tych zakładów oraz spełniającym oczekiwania pracowników i innych interesariuszy firmy. W obecnych kryzysowych uwarunkowaniach rynkowych, nie jest to projekt łatwy, ale wierzymy, że potencjał tych zakładów pozwoli na realizację naszych zamierzeń biznesowych. Huta była największym krajowym producentem blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego – dodał.

– Już od pierwszych dni rozpoczynamy działania, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności operacyjnej huty i ponowne uruchomienie produkcji. Współpracujemy intensywnie z firmami usługowymi i dostawcami mediów, jednocześnie prowadząc prace nad odbudową marki Huta Częstochowa i wprowadzeniem jej na rynek pod szyldem Grupy Kapitałowej Węglokoks – komentuje Adrian Sienicki, prezes zarządu Huta Częstochowa Sp. z o.o. oraz wiceprezes Węglokoks S.A. -

– Pomimo trudnej sytuacji na światowych rynkach stali jesteśmy przekonani, że decyzja o wznowieniu produkcji w Hucie Częstochowa jest nie tylko trafna, ale także strategiczna – zarówno z perspektywy lokalnej, jak i gospodarczej – podsumował.

Historia prywatyzacji Huty Częstochowa

Huta Częstochowa – kombinat metalurgiczny na Rakowie, dzielnicy Częstochowy, jedna z największych hut stali i największy dostawca blach grubych, w tym blachy okrętowej, zbiornikowej i kotłowej w Polsce. W hucie wytwarzano także blachy na rurociągi i blachy konstrukcyjne, np. służące do budowy mostu Świętokrzyskiego czy odbudowy po pożarze w 2015 roku mostu Łazienkowskiego w Warszawie.

W maju 2019 r. huta zaprzestała produkcji

28 czerwca zarząd spółki złożył w częstochowskim sądzie wniosek o upadłość ISD Huty Częstochowa. Sąd Rejonowy w Częstochowie 4 września ogłosił upadłość likwidacyjną zakładu, a 19 września syndyk wydzierżawił hutę na 12 miesięcy Sunningwell International Polska sp. z o.o., który 30 września wznowił produkcję.

3 kwietnia 2020 r. sąd gospodarczy zatwierdził warunki sprzedaży majątku huty i wkrótce potem syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż, ale zwycięzca przetargu Sunningwell Steel odstąpił od transakcji, a w drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Sąd zgodził się na przedłużenie umowy dzierżawnej na okres nie dłuższy niż do czerwca 2021 r., ale już 3 grudnia syndyk rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, gdyż pod koniec października działalność zakładu została wstrzymana.

Jednocześnie syndyk zaczął rozmowy z innymi potencjalnymi dzierżawcami i 23 grudnia podpisał ze spółką Corween Investmens umowę dzierżawy do 31 lipca 2021 r. z prawem pierwokupu. W międzyczasie, 1 grudnia 2020 r., ogłoszono kolejny przetarg na sprzedaż huty. 14 stycznia 2021 r. wykonano pierwszy po przerwie wytop stali. 22 stycznia 2021 r. sąd gospodarczy zatwierdził wybór oferty Corween Investments sp. z o.o. (w trakcie zmiany firmy na Liberty Częstochowa).

28 maja syndyk ogłosił podpisanie umowy sprzedaży huty spółce Liberty Częstochowa za 190 milionów PLN.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych