Nowo powstałe laboratorium w Przasnyszu w województwie mazowieckim będzie służyło kadrze naukowej Politechniki Warszawskiej do prac badawczych i rozwojowych w obszarze bezzałogowych statków powietrznych. Inwestycja jest jednym z elementów projektu realizowanego przez PW na terenie lotniska tj. "Terenowego poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w Powiecie Przasnyskim" współfinansowanego ze źródeł UE.
Celem projektu jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej Politechniki Warszawskiej oraz wzrost komercjalizacji wyników badań. Całość inwestycji kosztowała łącznie 33 mln w tym 24 mln to koszt zakupu aparatury badawczej.
W ramach projektu powstało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Obiekt posiada pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów. W ramach inwestycji powstało także centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne.
Dzięki temu Przasnysz stał się pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii.
– Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej – powiedział w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości otwarcia prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW. – Dzięki współpracy z władzami samorządowymi, administracją rządową oraz wykorzystaniu środków Unii Europejskiej, mamy możliwość prowadzenia unikalnych i bardzo potrzebnych badań. Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola – także ze względu na sytuację międzynarodową – będzie wzrastać. Cieszę się, że Politechnika Warszawska jest liderem w tej dziedzinie i gratuluję sukcesu wszystkim zaangażowanym w powstanie laboratorium – dodał Rektor.