[Dolny Śląsk] Szansa na centrum badawczo-rozwojowe i inwestycje przemysłowe w Oleśnicy?

Orzech
Jaka będzie dalsza przyszłość prawie 340 hektarów dawnego lotniska wojskowego w Oleśnicy pod Wrocławiem?
– Rząd stawia na nowe technologie, dlatego potrzebny jest skuteczny model współpracy pomiędzy nauką, gospodarką i administracją – mówił ostatnio we Wrocławiu wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji poświęconej rozwojowi innowacyjności w Polsce. 
Wśród pomysłów takiej współpracy jest także pomysł stworzenia nowego ośrodka badawczo-rozwojowego Politechniki Wrocławskiej na terenie dawnego, obecnie nieczynnego lotniska w Oleśnicy.
Przedstawiciele władz Politechniki Wrocławskiej poinformowali, że przygotowują biznesplan na ewentualne zagospodarowanie lotniska i utworzenie na jego terenie dużego ośrodka badawczo-rozwojowego. Budowa takiej instytucji ma szansę na pozyskanie dla pozostałej części tego atrakcyjnie położonego terenu w niewielkiej odległości od Wrocławia, nowych inwestorów, w tym z branży motoryzacyjnej czy kolejowej.
Decyzja o przyszłości lotniska w Oleśnicy należy do Agencji Mienia Wojskowego, właściciela tego terenu. 
Jeżeli będą dobre perspektywy na spięcie finansowe tego przedsięwzięcia to, jestem przekonany, że Agencja Mienia Wojskowego nie będzie stawiała oporu – twierdzi wicepremier Jarosław Gowin. 
Według Gowina całe potencjalne przedsięwzięcie musi mieć sens komercyjny i musi mieć sens naukowy. Musi zaistnieć na tym terenie symbioza pomiędzy nauką i gospodarką.
Przypomnijmy: W lipcu 2015 roku ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał z szefową Agencji Mienia Wojskowego Iloną Kowalską i rektorem Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeuszem Więckowskim list intencyjny w sprawie przejęcia przez uczelnię tego terenu od Agencji Mienia Wojskowego. Od tego czasu jednak praktycznie nic się nie dzieje i lotnisko nadal należy do AMW.
AMW miała za niewielkie pieniądze sprzedać Politechnice fragment dawnego wojskowego lotniska, a uczelnia miała tam stworzyć ośrodek badań nad nowymi rozwiązaniami w zakresie napędów, nadwozi i zawieszeń dla przemysłu samochodowego, kolejowego, ale też i dla polskiego wojska. Minister Siemoniak tłumaczył wówczas, że resort ma do wydania 130 mld zł na modernizację polskiej armii, a część zleceń mogłaby trafić właśnie do nowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej w Oleśnicy. 
Aktualnie Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że obecnie prowadzone są rozmowy na temat włączenia terenu dawnego lotniska w Oleśnicy do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", a Agencja Mienia Wojskowego ma współpracować z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu pozyskania inwestorów dla tego terenu oraz że jej działania mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom władz samorządowych Oleśnicy, uwzględniającym potrzeby w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i przyciągania nowych inwestorów. MON i AMW nie wykluczają, że jednym z inwestorów może być także Politechnika Wrocławska. 
Politechnika Wrocławska w ostatnich tygodniach wysłała do MON pismo, w którym potwierdza dalsze zainteresowanie utworzeniem na dawnym lotnisku w Oleśnicy ośrodka badawczo-rozwojowego. Inwestycję popiera również nowy rektor Politechniki Wrocławskiej  prof. Cezary Madryas. Idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie tych terenów byłoby przyciągniecie kilku inwestorów, którzy zagospodarowaliby większą część lotniska, budując tam swoje fabryki, a obok nich, na wydzielonej działce powstałby ośrodek badawczo-rozwojowy pracujący na komercyjnych zasadach i współpracujący z inwestorami, którzy zdecydowaliby się na ulokowanie swoich inwestycji przemysłowych na działkach obok.