Dolny Śląsk: W Żmigrodzie powstanie kolejowy tor testowy do prędkości 300 km/h?

Dolny Śląsk: W Żmigrodzie powstanie kolejowy tor testowy do prędkości 300 km/h?

Orzech
Orzech
REKLAMA
Hyper Poland – firma, która chce wprowadzić do komercyjnego użytku kolej magnetyczną w Polsce, mogącą jeździć z prędkością do 300 km/h, ma już zapewnione finansowanie budowy 500-metrowego toru testowego w Żmigrodzie na Dolnym Śląsku.
Testowy tor o długości 500 metrów ma powstać na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa. Hyper Poland chce wybudować dwa tory – w skali 1 do 5 i normalny, pełnowymiarowy tor w skali 1 do 1 o długości 500 metrów.

Na torze pojazd typu magrail będzie mógł rozpędzić się do 300 km/h. Hyper Poland otrzymała dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dodatkowo firma zebrała ponad 1 mln zł w kampanii crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie Seedrs. 

REKLAMA
Pieniądze otrzymane w ramach dofinansowania z NCBR-u zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów rozwoju technologii hyperloop. 
O inwestorze:
Hyper Poland jako jedyna firma na świecie opracowała sposób na to, jak przystosować istniejące, zwykłe tory kolejowe do potrzeb lewitujących, magnetycznych pojazdów kolejowych. Opracowana technologia ma pozwolić na to, aby w istniejących już korytarzach kolejowych zamiennie poruszały się zwykłe pociągi i superszybkie pociągi magnetyczne. Dzięki temu hyperloop ma być kilkukrotnie tańszy niż w pierwotnym pomyśle, który zakładał budowę od zera infrastruktury próżniowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA