W Warszawie zostanie otwarty 17-kondygnacyjny hotel pod marką Motel One [FILM+WIZUALIZACJE]

Orzech

Warszawa wzbogaci się o kolejny nowy hotel. Powstanie w centrum miasta, przy al. Jana Pawła II. 17-kondygnacyjny hotel będzie funkcjonował pod marką Motel One. Będzie posiadał 319 pokoi. Powstanie w budowanym obecnie kompleksie mixed-use Upper One z 33-piętrowym biurowcem realizowanym przez STRABAG Real Estate, w miejscu wyburzonego biurowca Atrium przy al. Jana Pawła II w Warszawie – wynika z informacji portalu i miesięcznika branżowego „Hotelarz”.

Będzie to kolejny obiekt tej marki w Polsce. Przypomnijmy, pierwszy w Polsce hotel niemieckiej grupy Motel One, z 333 pokojami, otwarty został w 2019 roku w Śródmieściu Warszawy, przy ul. Tamka 38. Jego inwestorem również był STRABAG Real Estate. Kolejny obiekt z grupy Motel One – pod stworzoną w 2022 r. marką Cloud One – z 327 pokojami, ruszył w listopadzie na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Motel One to niemiecka grupa hoteli designerskich, która obecnie zarządza 96 hotelami z 27 223 pokojami w 13 krajach (stan na czerwiec 2024 r.).

Motel One został założony w 2000 roku przez Dietera Müllera (dawniej Accor), który obecnie stoi na czele rady nadzorczej marki hotelowej. W 2022 roku Motel One GmbH założył drugą lifestylową markę The Cloud One Hotels.

Na jakim etapie prac jest obecnie inwestycja?

Projekt warszawskiego kompleksu Upper One zakłada realizację wieży biurowej o wysokości 131,5 metra i 17-kondygnacyjnego budynku hotelowego, a także pięciu kondygnacji podziemnych. Prace nad ich budową rozpoczęły się we wrześniu 2023 roku, a proces jest prowadzony w zgodzie z technicznymi wymogami taksonomii UE.

– Na razie prace toczą się w podziemiu, ale w przyszłym roku planujemy rozpocząć konstrukcję nadziemia zarówno części biurowej, jak i hotelowej. Mam nadzieję, że kompleks stanie się nowym ulubieńcem Warszawy – zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i zastosowanych rozwiązań proekologicznych. Tworzymy go w linii z polityką proklimatyczną STRABAG oraz zgodnie z legislacją UE, chcąc by służył warszawiakom przez dziesięciolecia – mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający w spółce deweloperskiej STRABAG Real Estate.

W rozpoczętej kolejnej fazie realizacji podziemia Upper One zostaną wykonane: wykop do poziomu poniżej spodu płyty fundamentowej, płyta fundamentowa wraz z znajdującą się pod nią instalacją geotermalną oraz pozostała część konstrukcji podziemia, czyli garaż.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka budowlana STRABAG, a za projekt architektoniczny odpowiada znana i ceniona polska pracownia Medusa Group oraz austriackie biuro projektowe MHM architects. Za projekt konstrukcji budynku odpowiada biuro projektowe Fort Polska z Bydgoszczy.

Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za wynajem części biurowej jest międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

WIZUALIZACJE:

Typ nieznany: feed

Upper One zapisze się w historii jako jeden z pierwszych wysokościowców w Polsce wyposażony w system geotermii

Zdecydowanie najbardziej nowatorskim rozwiązaniem, dotąd niespotykanym w przypadku wieżowców budowanych w Polsce, będzie system geotermii. W konstrukcji podziemia budynku, w ścianach szczelinowych oraz w baretach, zamontowane są rurki polipropylenowe stosowane do transportu czynnika. W ten sposób budynek będzie wykorzystywał energię gruntu do ogrzewania i chłodzenia.

– To innowacja w skali kraju, a dla naszego Zespołu szczególne wyróżnienie i docenienie naszych umiejętności. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która wykona fundamenty wyposażone w instalację geotermalną na potrzeby ponad 130 metrowego wieżowca – informuje firma Soletanche Polska, która zajmuje się realizacją fundamentów pod Upper One.

Bryła tego nowoczesnego 34-piętrowego wieżowca spocznie na ścianach szczelinowych sięgających prawie 40 metrów głębokości. To aż 5 kondygnacji pod ziemią!

– Drążenie ścian szczelinowych na znaczne głębokości stanowi ogromne wyzwanie, szczególnie ze względu na trudniejsze warunki geologiczne i hydrogeologiczne, które mogą utrudniać utrzymanie stabilności wykopu. Podobne wyzwania występują przy realizacji licznych baret na ograniczonej przestrzeni placu budowy. Ponadto, przy tak głębokich ścianach szczelinowych konieczne jest precyzyjne demontowanie elementu rozdzielczego, tzw. stopsoli, między poszczególnymi sekcjami ścian. Pomimo wspomnianych wyzwań, zespół Soletanche Polska zakończył wszystkie prace z sukcesem. Dzięki zaawansowanym technologiom i doświadczeniu naszych inżynierów, projekt został zrealizowany zgodnie z najwyższymi standardami jakości – podkreśla Jacek Zdunek, Kierownik Projektu w Soletanche Polska.