Jest zgoda na budowę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Orzech

Jest szansa, że po wielu latach oczekiwań uda się w końcu zakończyć budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Ostatnim odcinkiem, który brakuje do zamknięcia ringu drogowego wokół stolicy Dolnego Śląska, jest odcinek, który połączy aleję Karkonoską z ulicą Grota Roweckiego i będzie przebiegać przez miejscowość Wysoka.

Przypomnijmy, w ramach Wschodniej Obwodnicy Wrocławia do wybudowania pozostał 5-kilometrowy odcinek od Bielan Wrocławskich (powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie z aleją Karkonoską i ulicą Francuską) przez miejscowość Wysoka (mimo wieloletniego sprzeciwu mieszkańców tej miejscowości - na tym odcinku powstanie w tzw. półtunelu), do ulicy Grota-Roweckiego.

– "To ostatni brakujący dokument, który pozwoli na uruchomienie przetargu na wykonawcę trasy. Ten ruszy w ciągu kilku dni"– poinformował Radio Wrocław, Michał Nowakowski z Urzędu Marszałkowskiego.

W styczniu 2024 r. miną cztery lata od momentu podpisania przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei umowy w sprawie opracowania dokumentacji projektowej tego odcinka.

Jak ustaliło Radio Wrocław Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski wyda w piątek 1 grudnia decyzję ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. We wcześniejszej rozmowie deklarował, że wyda decyzję przed Świętami Bożego Narodzenia. Uda się szybciej?

Inwestor Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, - Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) jest gotowy od razu ogłosić przetarg na budowę tego odcinka tej drogi. Cała dokumentacja przetargowa jest gotowa. DSDiK od dłuższego czasu oczekiwał tylko na ten ostatni, najważniejszy dokument, czyli ZRID.

– "Przewidujemy, że termin realizacji tego odcinka obwodnicy to około 3 lata. Bez pozwolenia na budowę Dolnośląska Służba Dróg i Kolei nie może jednak wybrać wykonawcy. To procedura niezależna od inwestora".

– "Szczegółowy harmonogram realizacji prac budowlanych będzie określony w dokumentacji przetargowej. Po wybudowaniu trasy w całości będzie ona liczyła około 30 km długości i razem z AWO stworzą komunikacyjny ring, który ułatwi ruch tranzytowy, aglomeracyjny i miejski" – informował w maju Radio Wrocław, Michał Nowakowski z Urzędu Marszałkowskiego.

Kiedy pojedziemy tym ostatnim odcinkiem? W tej chwili nikt nawet nie chce deklarować konkretnego terminu. A mieszkańcy wciąż czekają na realizację tej ważnej inwestycji.