Kładka na Wzgórze Partyzantów coraz bliżej! Będzie wygodniej pieszym i rowerzystom

Tomasz Matejuk

Oświetlona, z monitoringiem, o długości 60 metrów i szerokości czterech – tak ma wyglądać kładka nad fosą, którą z ulicy Podwale będzie można dostać się pieszo i rowerem na Wzgórze Partyzantów. Magistrat wybrał właśnie projektanta, który przygotuje koncepcję dwóch wariantów przeprawy.

W czwartek 8 lutego Wrocławskie Inwestycje poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na koncepcję kładki pieszo-rowerowej nad fosą, która połączy ul. Podwale ze Wzgórzem Partyzantów. Jako najkorzystniejsza została wybrana opiewająca na 148 707 złotych brutto oferta wrocławskiej spółki Asecon.

Chcemy, aby dokumentacja powstała w 5 miesięcy od podpisania umowy z biurem projektowym. Obiekt pozwoli pieszym i rowerzystom wygodnie dostać się od strony Przedmieścia Oławskiego na zielone tereny wzgórza i Bastionu Sakwowego – zapowiadają przedstawiciele magistratu.

Jak będzie wyglądać kładka?

Jak informują urzędnicy, kładka ma mieć około 60 metrów długości i 4 metry szerokości.

Zaplanowane zostanie na niej oświetlenie. Objęta zostanie monitoringiem. Wybrane biuro projektowe przygotuje dwie koncepcje wariantów przeprawy. Każdy z dwóch wariantów kładki pieszo-rowerowej należy zróżnicować formą architektoniczną, materiałami konstrukcyjnymi oraz posadowieniem wynikającym z konstrukcji obiektu – wyliczają.

Według wytycznych magistratu, koncepcją programowo-przestrzenną należy objąć dwukierunkową drogę dla rowerów i drogę dla pieszych, łączące istniejący układ tych dróg w ul. Podwale i ul. Komuny Paryskiej z Promenadą Staromiejską przy Wzgórzu Partyzantów. Jak dodają urzędnicy, projekt tego zadania trzeba będzie uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ ten teren jest w ewidencji.

Kilka lat temu z pomysłem stworzenia kładki pieszo-rowerowej, łączącej Wzgórze Partyzantów z ulicą Podwale, wyszli wrocławscy aktywiści.

Bastion Sakwowy odzyskuje blask

Przypomnijmy, że Bastion Sakwowy przechodzi gruntowną rewitalizację i odzyskuje swój dawny blask.

Wykorzystując dobrą pogodę rozpoczęliśmy prace malarskie na Bastionie Sakwowym. Malujemy na początku kasetony na kolumnadzie i w pawilonie perystylowym. Podczas tej wielkiej inwestycji przeprowadziliśmy badania archeologiczno-konserwatorskie. To właśnie efekty badania stratygraficznego pozwoliły odtworzyć kolorystykę poszczególnych elementów tego zabytkowego obiektu. Kolory na Bastionie Sakwowym będą intensywne, czyli takie jak w założeniu pierwotnym wykonawców w XIX wieku. Taka jest decyzja dolnośląskiego konserwatora zabytków, pod którego ścisłą ochroną znajduje się ten obiekt – informowali pod koniec stycznia przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji.

Jednocześnie w toku jest szereg innych prac wykończeniowych w obiekcie. Montowane jest oświetlenie, układane są płytki, trwa też "dopieszczanie" sztukaterii. Wszystkie prace mają zakończyć się w marcu, a koszt całej inwestycji to ponad 30 mln złotych.

Jak wypięknieje Wzgórze Partyzantów?

W pierwszym etapie rewitalizację przechodzi pawilon perystylowy, czyli usytuowany na poziomie ulicy jednokondygnacyjny budynek, w którym kiedyś mieściła się Reduta. Dawną świetność odzyskuje tu sala kolumnowa o powierzchni 200 metrów kwadratowych wraz z pomieszczeniami technicznymi, zapleczem sanitarnym i szatniami. Prowadzona jest także renowacja elewacji i przyległego terenu.

Blask odzyskuje także kolumnada. To usytuowana na środkowej kondygnacji loggia, którą tworzy 17 półkoliście zamkniętych arkad wspartych na filarach. Jest ona wzniesiona na niewielkim cokole i zwieńczona kamienną balustradą. Prace obejmują zarówno część podziemną, czyli remont kawiarni, bufetu i sanitariatów, jak i naziemną – odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą.

Trzecie główne zadanie w ramach tego przedsięwzięcia to rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowanie terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków i projektanta zachowana zostanie niecka historycznej fontanny odkrytej pod posadzką. Ponadto, nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci.

Będą nowe ścieżki i punkt widokowy

Na tym jednak plany związane z tym miejscem się nie kończą. Miasto myśli już o kolejnych etapach całego przedsięwzięcia. Marzeniem – nie tylko urzędników, ale i wielu wrocławian – jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a górująca kiedyś nad wzgórzem, ponad 30-metrowa glorietta, zburzona przez Niemców podczas Festung Breslau, została odbudowana i zamknęła oś widokową ulicy Teatralnej.

Zmieni się również samo Wzgórze Partyzantów, którego zagospodarowaniem zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej. ZZM jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej na "Zagospodarowanie terenu Promenady Staromiejskiej przy Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu".

Głównym celem opracowania dokumentacji jest poprawa stanu nawierzchni ścieżek w nawiązaniu do wcześniejszych odcinków Promenady Staromiejskiej. W ramach prac projektowych wymienione zostanie także oświetlenie, mała architektura oraz wprowadzone będą dodatkowe nasadzenia zieleni. Uporządkowana zostanie komunikacja piesza i rowerowa na odcinku od ul. ks. P. Skargi do ul. Oławskiej, dodatkowo wprowadzony zostanie punkt widokowy oraz strefa wystawowo-rekreacyjna przy ul. Nowej – wylicza magistrat.