Najciekawsze miejskie rewitalizacje w Łodzi na początku 2024 roku [FILM]

Orzech

Na początku nowego, 2024 roku przyglądamy się kilku najciekawszym naszym zdaniem rewitalizacjom w Łodzi ,realizowanym przez spółki należące do miasta. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas filmu.

Nasze zestawienie rozpoczynamy od wielkiej przebudowy ulicy Legionów na Starym Polesiu. Nowa ulica Legionów będzie spokojniejsza, zielona i lepiej wyposażona. Pojawią się drzewa, krzewy i inne rośliny poddawane automatycznemu nawadnianiu. Dodatkowo ulica zyska nowe meble miejskie, oświetlenie oraz 50 miejsc parkingowych po obu stronach jezdni. Wykonawcą jest Konsorcjum firm: Balzola Polska i Lantania.

Za projekt odpowiada Biuro Projektów Komunikacyjnych z Poznaniu. Ekipy remontowe głównie skupiają się na nowych torowiskach. Pracują nad układaniem podbudowy, układaniem płyt torowych oraz instalacją szyn. Remont przechodzi też kilka kamienic - między innymi widoczny na ujęciu budynek pod numerem 51.

Kolejną inwestycją jest rewitalizacja ulicy Mielczarskiego która stanie się woonerfem. Wykonawcą jest Konsorcjum firm: Balzola Polska i Lantania a za projekt odpowiadają: Ewa Urban URBAN MEDIA i Marcin Łukasiewicz REM PROJEKT.

Przebudowa ulicy dobiega końca. Ostatnie prace brukarskie są aktualnie realizowane, co pozwala już dostrzec finalny kształt woonerfu. Nowe wjazdy, miejsca parkingowe i obszary zielone są już praktycznie gotowe. Na terenie pomiędzy kamienicami numer 21 i 23 trzy powstanie przejście do budowanej stacji kolejowej Łódź Polesie.

Nowa nawierzchnia ulicy zrobiona będzie z jasnych oraz ciemnych pasów płyt i kostki. Ponieważ przy ul. Mielczarskiego mieszka wiele osób, liczba miejsc postojowych zostanie niemal w pełni zachowana. Tu również remontu doczekały się kamienice o numerach: 22, 13 i 6.

Przy ulicy Ogrodowej 24 trwa gruntowna metamorfoza dawnej famuły. Famuła stanie się atrakcyjnym obiektem wielofunkcyjnym. Powstanie tam 51 mieszkań pod wynajem oraz hostel. Powierzchnie biurowe zajmą blisko 2000 metrów kwadratowych przestrzeni na trzech kondygnacjach.

Inwestorem jest Łódzka Spółka Infrastrukturalna a generalnym wykonawcą firma Zap-Bud.

Zabytkowa ceglana elewacja zostanie wyczyszczona i przywrócona do pierwotnego wyglądu. Inwestycja ma mieć charakter proekologiczny. Nieruchomość ma zostać wyposażona m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej i ekologiczny system wspomagania ogrzewania.

Modernizacja Starego Rynku w Łodzi zbliża się ku końcowi.

Przebudowę wykonuje konsorcjum firm: Konkrit Łódź, SZADEK Dariusz Szadkowski, WIBUD Wiesława Szadkowska, G& P Małgorzata Majtczak i Paweł Majtczak. Za projekt odpowiada Polska Inżynieria.

Obecnie trwają ostatnie prace związane z układaniem nawierzchni z płyt granitowych. Budowa 14 nowych straganów, zlokalizowanych po wschodniej i zachodniej stronie placu, jest na etapie zakończenia. Wykonawca montuje kamienne ławy, a także prowadzi prace porządkowe, nadając całości ostateczny wyraz. Inwestycja w przebudowę Starego Rynku pochłonie 9,7 miliona złotych.

To, co kiedyś było betonową pustynią, już niedługo przekształci się w zieloną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich odwiedzających. Na tym terenie planowane są weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek.

Do finału zbliża się wyczekiwana przez łodzian przebudowa Placu Wolności. Już wkrótce ta ważna miejska przestrzeń zostanie oddana mieszkańcom w zupełnie nowej odsłonie. Za projekt odpowiada konsorcjum firm MM Architekci i A2P2 architecture&planning. Wykonawcą przebudowy jest Trakcja S.A.

Po rewitalizacji, Plac Wolności w nowym wydaniu zyska więcej zieleni, stając się spokojną oazą w sercu ruchliwego centrum Łodzi. Obecnie posadzono tu 59 drzew (z planowanymi dodatkowo 5), kilka tysięcy krzewów oraz traw i bylin.

Powstaje nowy kameralny plac zabaw, wyposażony w sprzęt dostosowany do różnych grup wiekowych dzieci. Na placu zabaw dla dzieci młodszych będą m.in. zestaw zabawowy, bujaki, zjeżdżalnia i dwie piaskownice. Dla starszych dzieci przewidziano duży zestaw integracyjny, trampolinę, zjazd linowy, bujak dostosowany do wjazdu wózkiem inwalidzkim oraz huśtawkę typu bocianie gniazdo.