Aktywnie na rynku powierzchni biurowych we Wrocławiu

Orzech

Wrocławski rynek biurowy miniony rok może zaliczyć do udanych zarówno pod względem aktywności deweloperów, jak i najemców. Co więcej, w budowie znajduje się ponad 154 000 mkw., co jest największym wolumenem ze wszystkich rynków regionalnych.

W 2022 roku we Wrocławiu ukończono 7 inwestycji, które powiększyły zasoby rynku biurowego o ponad 65 700 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowa podaż stanowiła 16% całkowitego wolumenu powierzchni oddanej do użytku w ubiegłym roku w miastach regionalnych. Dostarczona powierzchnia była wynikiem ponad trzykrotnie wyższym w porównaniu do 2021 roku, ale już w odniesieniu do średniorocznej podaży z ostatnich 5 lat, wynoszącej ponad 87 000 mkw., była niższa.

Na koniec 2022 roku zasoby biurowe wyniosły blisko 1,33 mln mkw. i utrzymały pozycję wicelidera, po zajmującym pierwsze miejsce Krakowie, pod względem wielkości wśród rynków regionalnych. Największymi projektami biurowymi, które zostały oddane do użytku w minionym roku były MidPoint 71 (36 200 mkw., Echo Investment) oraz Quorum Office Park D (16 200 mkw., Cavatina Holding).

– Wrocław, dzięki bogatemu w znakomitych specjalistów zapleczu i bogatej ofercie edukacyjnej, przoduje w wielu kluczowych rankingach, m.in. zajął pierwsze miejsce w rankingu fDi Intelligence dla średnich europejskich miast w kategorii – Przyjazność dla biznesu. Szeroka oferta powierzchni biurowej zapewnia rozwój firmom, które chętnie wybierają stolicę Dolnego Śląska. W tym kontekście optymistycznie wygląda również aktywność deweloperów. Według szacunków, na koniec 2022 roku w budowie pozostawało prawie 154 500 mkw. powierzchni biurowej, co było najwyższym wynikiem wśród wszystkich miast regionalnych. Jeżeli uda się planowo ukończyć inwestycje, to 65% realizowanej powierzchni trafi na wrocławski rynek biurowy jeszcze w tym roku – wyjaśnia Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director w Knight Frank.

/ MidPoint 71
/ Quorum Office Park D

Inwestycjami na etapie budowyIninity (22 000 mkw., Avestus Real Estate, Tristan Capital) oraz Centrum Południe III (20 000 mkw., Skanska Property Poland).

– Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową we Wrocławiu widoczne było już od początku 2022 roku. W minionym roku podpisali oni umowy najmu na ponad 137 200 mkw., co stanowiło 22% powierzchni wynajętej w miastach regionalnych i jednocześnie było drugim najwyższym wynikiem wśród regionalnych destynacji biznesowych. W porównaniu do 2021 roku, popyt utrzymał się na analogicznym poziomie i był zbliżony do średniego wolumenu z ostatnich 5 lat, wynoszącego 137 700 mkw. – dodaje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

/ Centrum Południe

Blisko połowę (49%, ponad 67 500 mkw.) wolumenu transakcji najmu zawartych w 2022 roku stanowiły nowe umowy. Renegocjacje również miały w całość bardzo duży udział, bo aż 44%. Z kolei ekspansje wyniosły zaledwie 7%.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec 2022 roku wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za mkw. miesięcznie i w niektórych budynkach uległy delikatnemu wzrostowi. Utrzymująca się wciąż bardzo wysoka dostępność powierzchni biurowej może zachęcać najemców do podejmowania renegocjacji stawek czynszu i pakietów zachęt. Z drugiej strony, wysokie koszty budowy, a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. Wciąż zauważalny jest wzrost stawek opłat eksploatacyjnych z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów, które na koniec grudnia 2022 roku kształtowały się w przedziale od 16,00 do 25,00 PLN/mkw./miesiąc.