Atlas Ward Polska buduje w Zawierciu wielki zakład recyklingu baterii

Orzech

Generalny wykonawca Atlas Ward Polska rozpoczął w Zawierciu budowę innowacyjnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych. Inwestycja realizowana jest na zlecenie Elemental Strategic Metals – spółki należącej do Grupy Elemental Holding. Będzie to jeden z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności. Pracę ma znaleźć około 150 osób.

Teren, który aktualnie objęty jest zagospodarowaniem, to 145 000 mkw. Powierzchnia działki, dedykowanej pod kompleks, wynosi 500 000 mkw. W nowym zakładzie Elemental, który realizuje krakowski oddział Atlas Ward Polska, odzyskiwane będą metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych, laptopach i telefonach komórkowych.

Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

– To bardzo ambitny projekt zarówno pod względem skali, technologii, jak i nowoczesnej oraz bardzo oczekiwanej finalnej produkcji. Cieszymy się, że nasze wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów produkcyjnych i ochrony środowiskowej zostało docenione przez Elemental Strategic Metals, i że to właśnie nasza spółka bierze udział w realizacji tego niezwykle istotnego dla zrównoważonej gospodarki przedsięwzięcia – mówi Piotr Nowak, Dyrektor krakowskiego oddziału Atlas Ward Polska.

– Elemental powierzył wykonanie tego zadania Atlas Ward Polska, uwzględniając wysoki poziom profesjonalizmu, doświadczenie w realizacji dużych inwestycji przemysłowych i dobrą reputację na rynku. Liczymy na to że, Atlas Ward Polska pomoże nam zrealizować ten wymagający projekt w terminie i w ramach budżetu. Zakład po uruchomieniu zaoferuje 200 nowych miejsc pracy i pozwoli rozwijać w Zawierciu centrum przemysłowe produkujące metale strategiczne dla nowych technologii przy zastosowaniu nowoczesnych oraz przyjaznych środowisku niskoemisyjnych procesów – mówi Michał Zygmunt, COO Elemental Holding S.A.

Zrównoważone budownictwo i nowoczesne technologie

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 mkw., składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni. Proces budowy został zaplanowany w sposób umożliwiający realizację wszystkich obiektów jednocześnie. Projekt realizowany jest z uwzględnieniem wysokich standardów środowiskowych. W kompleksie znajdą się m.in. systemy oczyszczania powietrza i wody. W sąsiedztwie budynków powstanie również farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać kompleks w energię odnawialną.

– Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych. Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. BIM pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych kolizji jeszcze na etapie projektowym, co pozytywnie wpływa na jakość wykonawstwa, a także lepszą kontrolę i nadzór procesu budowy – mówi Michał Szcześniak, Dyrektor Realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Kompleks, który zrealizuje Atlas Ward Polska, powstaje w kluczowej dla biznesu lokalizacji. Zawiercie położone jest w niewielkich odległościach od dwóch najważniejszych w regionie aglomeracji – Krakowa i Katowic. Pobliskie arterie komunikacyjne gwarantują również łatwość dotarcia do rynków czeskiego i słowackiego.

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Atlas Ward Polska jest liderem generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanych w Polsce. Firma kompleksowo zarządza procesami inwestycyjno-budowlanymi. Specjalizuje się w budowie parków logistycznych, zakładów produkcyjnych, centrów dystrybucyjnych, obiektów apartamentowych, biurowych i handlowo-usługowych. Firma obecna jest na rynku od blisko 25 lat. Atlas Ward Polska prowadzi inwestycje na terenie całego kraju, a ich dotychczasowa łączna powierzchnia to przeszło 5,1 mln m2. Spółka stawia na nowoczesne i zrównoważone budownictwo – jest jednostką certyfikującą BREEAM i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Generalny wykonawca jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i plebiscytów branżowych, m.in. 5-krotnym zdobywcą „Diamentu Forbesa”, a także „Gazel Biznesu” czy „Kreatora Budownictwa”. Jego realizacje nagradzane były tytułami takimi jak „Dolnośląska Budowa Roku” czy „Dolnośląski Gryf – Wizjoner Przestrzeni”. Najwyższą jakość usług i dbałość o kwestie związane z bezpieczeństwem oraz zrównoważonym budownictwem potwierdzają przyznane firmie certyfikaty: ISO 14001 i ISO 45001.

Grupa Elemental Holding jest światowym liderem w branży recyklingu i urban miningu. Grupa zajmuje się pozyskiwaniem surowców strategicznych w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. W skład działań Grupy wchodzi m.in. przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, katalizatorów, obwodów drukowanych oraz metali nieżelaznych. Elemental Holding jest aktualnie obecny w 15 krajach świata na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Grupa zatrudnia ponad 1100 osób na całym świecie.

Realizację projektu budowy nowoczesnego zakładu, dysponującego wysokimi mocami produkcyjnymi, umożliwiło otrzymanie długoterminowego finansowania w wysokości 52 mln euro od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Również dzięki środkom otrzymanym od EBOR, możliwa jest budowa instalacji paneli fotowoltaicznych, która odpowiadać będzie za wytwarzanie energii elektrycznej dla zakładu co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego.

EBOR zapewnia również ocenę technologii projektu, mającą na celu wsparcie spółki w optymalizacji decyzji inwestycyjnych. Cały projekt Grupy został wysoko oceniony przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Projekt Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i konkursu "Szybka Ścieżka – IPCEI".