Trzy spośród pięciu zabytkowych budynków zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja w Gdańsku zostaną wyremontowane i otrzymają nową funkcję. Oficjalne podpisanie umowy o rewaloryzację obiektów i zagospodarowanie terenu nastąpiło 12 października w siedzibie Hevelianum, gospodarza inwestycji. Wartość kontraktu opiewa na blisko 32 mln zł.
Wykonawcą zadania będzie firma Poleko Budownictwo z siedzibą w Gdańsku, która jako jedyna złożyła swoją ofertę w postępowaniu przetargowym. W ramach kontraktu przebudowane zostaną trzy obiekty, które zmienią swoje dotychczasowe przeznaczenie. W budynku numer 21C, dawnym Domu Inspektora, po remoncie znajdzie się m.in. księgarnia, kawiarnia i punkt informacyjny Hevelianum. Obiekt oferował będzie przestrzeń do organizacji spotkań i wystaw czasowych. Budynek 21D stanowić ma bazę noclegową, zaś w budynku 21E powstanie pracownia pszczelarza, w którym prowadzone będą zajęcia poświęcone ochronie pszczół.
Oprócz nowo wyremontowanych obiektów zmieni się także przestrzeń wokół nich. Projekt zakłada przebudowę ścieżek spacerowych, dojazdów i parkingów. Wykonane zostanie nowe odwodnienie, oświetlenie i monitoring części parku. Wyremontowane budynki będą ogrzewane z dolnego źródła ciepła, a na jednym z nich pojawi się fotowoltaika.
Wykonanie inwestycji jest możliwe dzięki umowie pożyczki miejskiej w wysokości 25 mln zł, jaką Miasto Gdańsk zawarło w grudniu ubiegłego roku z Pomorskim Funduszem Rozwoju.
– Przywrócenie blasku temu miejscu zachęci nas do nowego sposobu spędzania wolnego czasu w samym sercu miasta, wśród zieleni. Będziemy mogli cieszyć się z kolejnego uratowanego obiektu. Kolejnego zabytku, któremu nadajemy nową funkcję publiczną, służącą nam wszystkim. Będziemy trzymać kciuki za wykonawcę, ale także kontrolować, po to, aby wszystko zmieściło się i w harmonogramie i w budżecie – mówiła AleksandraDulkiewicz, prezydent Gdańska.
Prace mają ruszyć już wkrótce, a zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Miasto pracuje nad pozyskaniem środków na rewaloryzację pozostałych dwóch obiektów, które mają pełnić funkcję wystawowe, edukacyjne i warsztatowe.
– Hevelianum edukuje na temat ekologii, czego przykładem jest program naszej nadmorskiej filii, Domu Zdrojowego w Brzeźnie, który uruchomimy już w grudniu. Sami też działamy tak, by minimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko. Dlatego po zakończeniu inwestycji, część energii potrzebna do zasilania zrewaloryzowanych obiektów będzie pochodziła z odnawialnych źródeł – mówił Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.