Na dniach otwarty zostanie Bytom Square - inwestycja spółki Studio AB. Biurowiec powstaje w miejscu po Zakładach Odzieżowych BYTOM. Projekt przygotowała pracownia FAAB Architektura.
W lutym br. zainwestowała w miejsce po Zakładach Odzieżowych BYTOM spółka Studio AB. - Ruszyliśmy z miejsca dzięki wsparciu i prorozwojowemu nastawieniu władz miasta - deklaruje Olgierd Lizoń, szef spółki Studio AB. Pierwsza część biurowca oddana zostanie do użytku jeszcze w tym roku.
Ostatnio, jak byłem w Bytomiu, to jak stał stary zakład, tak stoi. Widać, nagroda za projekt wpadła http://www.faab.pl/page.php?project=63&kat=1 ale ten nie został zrealizowany, a szkoda.
Budynek pozostanie główną siedzibą Zarządu Zakładów Odzieżowych Bytom S.A. Co więcej – budynek ma zostać wyremontowany i zmodernizowany, tak aby pełnić funkcje biurowca. Inwestycja, która całkowicie odmieni oblicze gmachu, kosztować ma 30 milionów złotych. Plany zakładają, że prace rozpoczną się pod koniec 2009 roku i zostaną zakończone na początku roku 2011. Znana jest już nazwa obiektu: Bytom Square. Na swojej stronie internetowej spółka zapowiada, że będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów biurowych w regionie. Znany jest już wygląd Bytom Square. Jego projekt został wyłoniony w otwartym konkursie. Rywalizację, do której stanęły trzy biura projektowe, wygrali Adam Białobrzeski i Adam Figurski, właściciele warszawskiej pracowni FAAB. Ci dwaj młodzi warszawscy architekci (mają 31 i 32 lata, stworzyli również m.in. koncepcję drapacza chmur, mającego powstać w Warszawie) zaproponowali przebudowę budynku, tak by jego forma nawiązywała do… garnituru. Oto bowiem elewacja będzie, niczym marynarka, posiadała dwie strony: czarną, wykonaną z matowego kamienia oraz białą i błyszczącą na wzór podszewki. Te dwa kolory – czarny i biały – występują w logo Zakładów Odzieżowych Bytom. Ze „starego” budynku pozostanie jedynie szkielet nośny. Cała reszta będzie „nowa”. Dzięki temu gmach zamieni się w centrum biurowo-konferencyjne o powierzchni użytkowej 17 tysięcy metrów kwadratowych. W biurowcu znajdzie siedzibę biuro Zarządu ZO Bytom, jednak większość powierzchni będzie wynajęta innym podmiotom. Budynek wyposażony zostanie także w podziemny parking dla 160 aut. Atutem obiektu ma stać się m.in. zespół sal konferencyjnych – największa będzie mogła pomieścić 300 osób. Architekci zaproponowali szereg elementów, mających dodać Bytom Square klasy. I tak wewnętrzny dziedziniec będzie przestrzenią ogólnodostępną, przeznaczoną do relaksu i odpoczynku. Ma znaleźć się na nim m.in. rzeźba przypominająca kłębek wełny. Na parterze usytuowany zostanie z kolei pasaż handlowo-usługowy. Zarząd bytomskiej spółki odzieżowej uważa, że atrakcyjne położenie, własne centrum konferencyjne oraz konkurencyjne ceny najmu lokali sprawią, że Bytom Square stanie się „magnesem dla inwestorów”.