Kolejna wieś protestuje przeciw polskiemu TGV

Kolejna wieś protestuje przeciw polskiemu TGV

dolnośląskie
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Szlakiem przetartym przez mieszkańców Wojnowic idzie teraz Dziuplina. W miejscowości leżącej pod Jelczem-Laskowice również sprzeciwiają się planowanemu przebiegowi linii Y kolei dużych prędkości i domagają się konsultacji społecznych w tej sprawie.

Argument jest taki sam jak ten podnoszony przez gminę Czernica: pociągi będą przejeżdżać zbyt blisko domów. Dziś mieszkańcy Dziupliny pikietowali w swojej wsi. ''Premierze pomóż'' i ''Dziuplina prosi o korektę trasy kolei'' - takie hasła pojawiały się na transparentach. Czy protest przyniesie podobny skutek jak w Wojnowicach?

Dla przypomnienia: mieszkańcy tej podwrocławskiej miejscowości nie chcieli mieć pod oknami kolei jeżdżącej z prędkością 350 km/h, która dodatkowo odcięłaby ich od pobliskiego lasu. Powołali komitet i przy wsparciu władz swojej gminy przygotowali alternatywny wariant trasy.

Gdy wydawało się, że nie uda im się nic wskórać i PKP nie zmieni przebiegu linii Y, w sprawie nastąpił przełom - zaproponowano nową trasę kolei dużych prędkości uwzględniając niemal wszystkie postulaty wysuwane przez mieszkańców.

- Myślę że jest to duży krok i wskazuje on na to, że nawet z tak dużą firmą, jaką jest PKP warto rozmawiać i dążyć do wypracowania kompromisu, który będzie zadowalający dla obu stron - komentowała ten fakt Katarzyna Moroz, radna Gminy Czernica.

Czy Dziuplinie też się uda? PKP nie ustaliła jeszcze ostatecznego przebiegu linii Y kolei dużych prędkości - poniżej możecie zobaczyć aktualne warianty.

REKLAMA
Autor: Tomasz Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA