Blisko 290 tys. paneli i 450 inwerterów – tyle urządzeń zamontowano łącznie na dwóch inwestycjach Energi z Grupy ORLEN. Farmy fotowoltaiczne PV Kotla i PV Łosienice zakończyły kluczowy etap realizacyjny i są gotowe do kolejnych działań, m.in. rozruchów i testów. Dla obu zagwarantowano także wsparcie aukcyjne. Łącznie, PV Kotla (po osiągnięciu docelowej mocy) i PV Łosienice mogą według szacunków wyprodukować rocznie dość energii elektrycznej, aby zasilić prawie 85 tys. gospodarstw domowych.
ORLEN razem z Krajową Grupą Spożywczą (KGS), największym państwowym producentem żywności, rozwinie kompetencje dotyczące rozwoju paliw przyszłości. Przedstawiciele obu spółek podpisali porozumienie obejmujące m.in. budowę instalacji do produkcji biometanu. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz poprawy stabilności sytemu energetycznego.
Realizowana przez Energę z Grupy Orlen budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu osiągnęła ponad 90 proc. zaawansowania. Rozruch rozpocznie się jeszcze w tym roku. Elektrownia gazowo-parowa typu CCGT, która powstaje w Grudziądzu, to nowoczesna inwestycja zaprojektowana z myślą o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz wsparciu krajowej transformacji energetycznej. Dzięki mocy ok. 560 MW będzie mogła wyprodukować dość energii elektrycznej, aby zasilić nawet milion gospodarstw domowych, odgrywając istotną rolę w budowie stabilnego i zrównoważonego systemu energetycznego.
Grupa ORLEN wspólnie z Northland Power z sukcesem rozpoczęła instalację największych w Europie turbin wiatrowych o mocy 15 MW. W polskiej części Bałtyku stanął pierwszy wiatrak. To faktyczne otwarcie historii nowej gałęzi polskiej gospodarki – morskiej energetyki wiatrowej. Minuta pracy turbiny pozwoli wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia autobusu elektrycznego na dystansie 100 km.
Green H2 i Hydrogen Eagle to dwa programy Grupy ORLEN, które otrzymały 1,7 mld zł bezzwrotnego dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wsparcie w formie dotacji zostanie wykorzystane do produkcji wodoru odnawialnego w procesie elektrolizy zasilanej OZE oraz wodoru niskoemisyjnego produkowanego z odpadów komunalnych.
Grupa ORLEN otworzyła w Świnoujściu pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Jest pierwszym na polskim wybrzeżu tego typu obiektem. Terminal instalacyjny w porcie w Świnoujściu z uwagi na lokalizację będzie obsługiwał nie tylko polskie inwestycje morskiej energetyki wiatrowej, ale również projekty z tego obszaru, które powstaną w innych krajach z regionu Morza Bałtyckiego.
Nad Bałtykiem ma szansę wyrosnąć na jedno z wiodących centrów przemysłowych nie tylko w Polsce, ale również w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Polskie wybrzeże zyskuje na znaczeniu jako strategiczna lokalizacja dla firm produkcyjnych poszukujących niezawodnej sieci energetycznej o wysokiej mocy.
Spółka ORLEN NEPTUN wybrała trzy polskie firmy: MEWO, ORLEN Petrobaltic i Geofizyka Toruń, do zbadania warunków geologicznych dna Bałtyku na obszarze koncesji projektu wiatrowego Baltic East. Prace będą prowadzone na morzu, na głębokości ok. 35 metrów i zakończą się jeszcze w tym roku.
W Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, budowanej wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Uruchomienie farmy zaplanowano na 2026 rok. „Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę, wart nawet 380 mld zł" - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN podczas inauguracji bazy w Łebie.
Pierwsza
polska elektrownia wiatrowa na Bałtyku nabiera
coraz bardziej realnych kształtów.
Grupa
ORLEN osiągnęła kolejny kamień milowy w rozwoju morskiej
energetyki wiatrowej. W
Łebie zaczęła działać baza
operacyjno-serwisowa dla MEW.