P3 Logistic Parks i Grupa ORLEN podpisały umowę wynajmu blisko 24 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w zlokalizowanym w Polsce Centralnej, w województwie łódzkim – parku P3 Piotrków. Obiekt będzie pełnił rolę magazynu na potrzeby zaopatrzenia stacji paliwowych Orlen.
Grupa ORLEN wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał ORLEN 3,5 miliarda złotych na strategiczny rozwój sieci, w tym przyłącza dla OZE, modernizację i inwestycję w inteligentną sieć.
Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w woj. lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w woj. łódzkim. Nabyte aktywa zwiększą moce wytwórcze koncernu, pochodzące z odnawialnych źródeł, o łączną moc ponad 300 MW.
ORLEN odkrył nowe złoże ropy naftowej w województwie lubuskim, którego zasoby wydobywalne szacowane są na ponad 100 tys. ton. W bliskiej okolicy tego odkrycia spółka zidentyfikowała dodatkowe struktury geologiczne, które mogą zawierać jeszcze większe ilości surowca. Łącznie zasobność całego kompleksu może przekroczyć 500 tys. ton.
W Grudziądzu trwa budowa nowej, wielkiej elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców. Wartość tej inwestycji to prawie 2 miliardy złotych.
Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez ORLEN w województwie lubuskim. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tys. ton ropy.
Nowe instalacje OZE, pierwsza ogólnodostępna stacja wodorowa, postępy w pracach nad Baltic Power czy budową Terminala Instalacyjnego w Świnoujściu — Grupa ORLEN nie zwalnia inwestycyjnego tempa. W pierwszym półroczu 2024 roku przeznaczyła aż 14 mld zł na projekty wspierające polską transformację energetyczną.
Elektrociepłownia Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn – to aktywa ciepłownicze Grupy ORLEN w aglomeracji warszawskiej, które już w 2035 r. odejdą całkowicie od spalania węgla. Podstawą dekarbonizacji tych aktywów staną się ciepło generowane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła.
Realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK jako pierwszy w Polsce pozyskał finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership. Środki w wysokości blisko 9 mln euro zostaną przeznaczone między innymi na wyprodukowanie pojazdów wodorowych oraz ich przetestowanie na potrzeby lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej.
Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim. Wartość umowy wynosi ok. 1,15 mld zł. To jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy.