Ambitne strategie rozwoju, opublikowane w ostatnich miesiącach przez największe polskie spółki energetyczne – Orlen, Tauron i Enea, wymagają od rządu szybszych zmian legislacyjnych, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, twierdzą eksperci Baker McKenzie. Bez przyspieszenia prac legislacyjnych, spółki skarbu państwa mogą napotkać wyzwania w realizacji celów związanych z rozwojem własnych OZE i osiągnięciem neutralności klimatycznej.
Po miesiącach przygotowań 11 statków ruszyło na morze, by rozpocząć budowę fundamentów pierwszej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. W ramach prowadzonych prac zainstalowano już 2 z 78 monopali – 100-metrowych konstrukcji, na których zainstalowane będą turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.
Powstająca w Grudziądzu elektrownia gazowo-parowa ma za sobą owocny 2024 rok. Przez kolejne dwanaście miesięcy prac realizacyjnych ta istotna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycja osiągnęła wysoki stopień zaawansowania i jest na ostatniej prostej do zakończenia montaży oraz rozpoczęcia rozruchu.
Zaawansowanie budowy Morskiego Terminala Przeładunkowego Produktów Ropopochodnych ORLEN w Gdańsku przekracza już 90 procent. Trwają końcowe prace nad wyposażeniem obiektu, a latem 2024 roku na pomostach przeładunkowych 380-metrowego nabrzeża zainstalowano najważniejsze elementy terminala – 8 zautomatyzowanych ramion nalewczych (o masie około 18 ton każde), które posłużą do przeładunku surowców i produktów między statkami i instalacjami gdańskiej rafinerii.
Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to nowa strategia ORLENu. „Energia jutra zaczyna się dziś” to najbardziej ambitny i największy program inwestycji rozwojowych w historii koncernu. Jego celem jest m.in. zwiększenie wydobycia gazu, budowa czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych.
Kolejna wielka inwestycja w województwie pomorskim, związana z OZE (odnawialnymi źródłami energii). Spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen ogłosiła w piątek 29 listopada postępowanie na wykonanie koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic East.
P3 Logistic Parks i Grupa ORLEN podpisały umowę wynajmu blisko 24 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w zlokalizowanym w Polsce Centralnej, w województwie łódzkim – parku P3 Piotrków. Obiekt będzie pełnił rolę magazynu na potrzeby zaopatrzenia stacji paliwowych Orlen.
Grupa ORLEN wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał ORLEN 3,5 miliarda złotych na strategiczny rozwój sieci, w tym przyłącza dla OZE, modernizację i inwestycję w inteligentną sieć.
Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w woj. lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w woj. łódzkim. Nabyte aktywa zwiększą moce wytwórcze koncernu, pochodzące z odnawialnych źródeł, o łączną moc ponad 300 MW.
ORLEN odkrył nowe złoże ropy naftowej w województwie lubuskim, którego zasoby wydobywalne szacowane są na ponad 100 tys. ton. W bliskiej okolicy tego odkrycia spółka zidentyfikowała dodatkowe struktury geologiczne, które mogą zawierać jeszcze większe ilości surowca. Łącznie zasobność całego kompleksu może przekroczyć 500 tys. ton.