Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie. Jednocześnie, wysoki poziom popytu w połączeniu ze spadkiem liczby projektów budowanych spekulacyjnie przełoży się z czasem na ograniczenie dostępnej do wynajęcia powierzchni.
MDC2 wraz z partnerem Generali Real Estate podpisało umowę najmu budynku o powierzchni 11 tys. mkw. z firmą InPost w MDC2 Park Kraków South. InPost postawił na budynek typu BTS (built to suit), dostosowany do potrzeb klienta, zlokalizowany na przygotowanej do tego celu działce, przeznaczony wyłącznie dla firmy.
W pierwszym półroczu całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 2,6 miliona mkw. – to trzeci najlepszy wynik dla pierwszej połowy roku, zaraz po rekordowych latach 2021 i 2022. Pomimo widocznego odbicia po stronie wynajmu, wskaźnik pustostanów w Polsce urósł szósty kwartał z rzędu, osiągając w czerwcu 2024 r. 8,1 proc.
Powstaną kolejne nowe miejsca pracy w aglomeracji łódzkiej. MDC2 i Fortress Real Estate Investments Limited (Fortress) sfinalizowały najem powierzchni około 25 000 mkw. w ramach MDC2 Park Łódź South. Najemcą jest właściciel marki Oriflame – firma Oriflame Holding AG. Inwestycję tę wybrało wcześniej także Notino, które zatrudni docelowo 1200 osób i będzie prowadzi z tego miejsca dystrybucję kosmetyków, perfum i leków bez recepty.
Firma doradcza AXI IMMO prezentuje analizę krakowskiego rynku magazynowego. Krakowski rynek magazynowy, pomimo wielu wyzwań, dynamicznie się rozwija i ma duży potencjał na przyszłość. W 2024 rok woj. małopolskie wkroczyło po raz pierwszy z podażą wynoszącą ponad milion mkw., a kolejne 61 tys. mkw. znajdowało się w budowie na koniec pierwszego półrocza tego roku. Kraków nie tylko dołączył do najważniejszych lokalizacji logistycznych na magazynowej mapie Polski, ale też coraz częściej staje się strategicznym wyborem dla firm produkcyjnych, które cenią silną bazę absolwentów uczelni wyższych o profilach technicznych i dostępność kadr z miejscowości dookoła miasta. Analizę krakowskiego rynku magazynowego przygotowała firma doradcza AXI IMMO.
Kolejna wielka, globalna firma stawia na województwo śląskie i Gliwice. Tym razem jest to amerykańska firma AFL Telecommunications, która przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) otworzyła w tym mieście swoją polską fabrykę.
Prawie 80 proc. nowoczesnych zasobów magazynowych w Polsce znajduje się w sześciu głównych regionach. Jednocześnie obserwujemy pewne zmiany w rozkładzie sił. Województwo dolnośląskie jest praktycznie na ostatniej prostej, żeby wyprzedzić Polskę Centralną i zamiast niej zająć ostatnie miejsce na podium – mówi Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska.
Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na przeprowadzkę do Polski i podjęcie pracy w logistyce. W sektorze pracuje już około 20 proc. obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju. Najwięcej pracowników pochodzi z Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji. Dynamicznie rośnie również liczba zatrudnianych obywateli Indii, Nepalu, Bangladeszu i Pakistanu.
Rynek magazynowy w województwie łódzkim to od lat, po województwach mazowieckim i śląskim, trzeci co do wielkości region przemysłowo-logistyczny w Polsce. Na koniec 2023 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły tu 4,5 mln mkw., co stanowiło 14 proc. zasobów kraju. Co istotne, w ostatnich 5 latach rynek w woj. łódzkim powiększył się o 74 proc., a największy wzrost odnotowano w latach 2019 i 2022.
MDC² zawarła umowę najmu 8,4 tys. mkw. powierzchni z firmą technologiczną, która tworzy rozwiązania dla branży e-commerce, medycznej, świata sportu i innych branży.