Kolejna wielka inwestycja i setki nowych miejsc pracy w Trójmieście. W Gdańsku powstała największa i najnowocześniejsza fabryka morskich wież wiatrowych w Europie. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Inwestycja, która ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie, powstaje na terenie Stoczni Gdańskiej. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
Znakomita wiadomość dla polskiej gospodarki i polskich firm. GAZ-SYSTEM uznaje za zakończone postępowanie przetargowe na wybór wykonawców części morskiej FSRU na Zatoce Gdańskiej. Potwierdzona została prawidłowość zawarcia umowy z polsko-tureckim konsorcjum. Konsorcjum zgłosiło, że udział polskich firm wśród podwykonawców realizujących również specjalistyczne roboty i dostawy wynosi na chwilę obecną 70 proc. Polskie spółki wykonają też całość części lądowej terminalu FSRU.
Repolonizacja i intensywny rozwój sektora gospodarki morskiej to cel ogłoszonego przez Premiera Donalda Tuska programu "Polskie Morze". Podczas 11. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie szef rządu przypomniał, że Bałtyk to jeden z najcenniejszych polskich zasobów, a ambitne inwestycje na Pomorzu wzmocnią cały kraj.
Uprawomocniła się decyzja wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. To krok milowy w realizacji największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, która jest rozwijana przez Equinor i Polenergię. Bałtyk 1 szykowany jest do aukcji offshore w 2025 roku.
Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.
W Polsce planowana jest kolejna nowa inwestycja związana z infrastrukturą przeładunkową i gospodarką morską. Grupa OT Logistics, notowana na GPW grupa specjalizująca się w usługach transportowych, spedycyjnych i logistycznych rozważa realizację nowej, wielkiej inwestycji na terenie portu w Świnoujściu.
Coraz bliżej realizacji kolejnej wielkiej, strategicznej inwestycji dla naszego kraju. Powstanie nowy terminal gazowy FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej. To jeden ze strategicznych projektów energetycznych Polski. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 4,7 miliarda złotych.
Kolejna wielka i ważna inwestycja offshore w Polsce. CRIST Offshore zaprojektuje, zbuduje i uruchomi nowoczesną morską stację elektroenergetyczną (OSS) dla jednej z najważniejszych inwestycji w historii polskiego offshore – projektu BC-Wind Ocean Winds.
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty budowlane pn.: „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. Będą one polegać na wykonaniu infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego i umożliwiającej bezpieczne funkcjonowanie (osłona przed falowaniem) jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminalu FSRU, ang. Floating Storage Regasification Unit).
10 lutego 2025 r. w Łodzi minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z wiceministrem rozwoju i technologii Michałem Jarosem, w towarzystwie reprezentantów jednostek i spółek nadzorowanych przez resort infrastruktury, spotkali się z przedstawicielami branży budowlanej. Spotkanie było pierwszym tego typu wydarzeniem, którego celem jest zacieśnienie współpracy między administracją rządową a sektorem budowlanym. Zaprezentowano plany inwestycyjne na najbliższe dwa lata o wartości 80 mld zł.