10 lutego 2025 r. w Łodzi minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z wiceministrem rozwoju i technologii Michałem Jarosem, w towarzystwie reprezentantów jednostek i spółek nadzorowanych przez resort infrastruktury, spotkali się z przedstawicielami branży budowlanej. Spotkanie było pierwszym tego typu wydarzeniem, którego celem jest zacieśnienie współpracy między administracją rządową a sektorem budowlanym. Zaprezentowano plany inwestycyjne na najbliższe dwa lata o wartości 80 mld zł.
Morska farma wiatrowa Baltica 2 na Bałtyku stanowi istotny element transformacji energetycznej Polski. Ten największy projekt OZE w Polsce istotnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz rozbudowuje jego potencjał morski. Inwestycja pozwoli na produkcję zielonej energii dla około 2,4 miliona gospodarstw domowych. Fundamentalną rolę w realizacji tego przełomowego projektu odgrywa Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dzięki inwestycji w terminal 5 (T5) w gdańskim porcie Baltic Hub.
Po miesiącach przygotowań 11 statków ruszyło na morze, by rozpocząć budowę fundamentów pierwszej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. W ramach prowadzonych prac zainstalowano już 2 z 78 monopali – 100-metrowych konstrukcji, na których zainstalowane będą turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.
Rusza budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 – największej inwestycji na Bałtyku i w historii polskiej energetyki odnawialnej. Jej budowa nie tylko wzmocni polskie bezpieczeństwo energetyczne, ale też zasili w tanią energię około 2,5 mln gospodarstw domowych.
Budimex zakończył długo wyczekiwaną przebudowę drogi wojewódzkiej DW501, która łączy Gdańsk z Krynicą Morską. Po dwóch latach intensywnych prac, które rozpoczęły się w listopadzie 2022 roku, przebudowa została ukończona pod koniec 2024 roku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 100 milionów złotych.
W Gdańsku trwa budowa wielkiej fabryki morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Inwestycja, która ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie, powstaje na terenie Stoczni Gdańskiej. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
Grupa hotelowa Arche S.A. zakupiła kolejny zabytkowy obiekt w Polsce. Należąca do znanego i cenionego polskiego inwestora i hotelarza Władysława Grochowskiego spółka stała się właścicielem historycznego, zabytkowego młyna w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim.
Kolejna światowa marka hotelarska debiutuje na polskim rynku. Hilton ogłosił w środę, 11 grudnia, że na mocy umowy franczyzowej z Grupą Hotele Polskie w północnej Polsce zostaną otwarte dwa nowe obiekty Spark by Hilton. Jest to krajowy debiut marki Hilton w segmencie ekonomicznym premium. Dwa nowe obiekty zaoferują łącznie 226 dodatkowych pokoi, a oba hotele mają otworzyć swoje podwoje dla gości w ciągu sześciu miesięcy.
Może ruszać realizacja kolejnej wielkiej inwestycji offshore. Morska farma wiatrowa F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW to projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 kilometrów kwadratowych, w odległości ponad 50 km od brzegu, na północ od Ustki.
Kolejna wielka inwestycja w województwie pomorskim, związana z OZE (odnawialnymi źródłami energii). Spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen ogłosiła w piątek 29 listopada postępowanie na wykonanie koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic East.