Nowa, duża inwestycja zagraniczna w Gliwicach i nowe miejsca pracy. GARBE Industrial Real Estate Poland, dynamicznie rozwijający się deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, we współpracy z WOOD & Company Logistics Sub Fund zrealizuje nowy projekt w województwie sląskim – GARBE Park Gliwice. Nowoczesny kompleks przemysłowy dostarczy 75 000 metrów kwadratowych powierzchni najmu, która powstanie zgodnie z wymaganiami certyfikacji BREEAM na poziomie „Excellent”. Inwestycja powstanie w sąsiedztwie istniejącego parku handlowego. Całkowita wartość projektu przekroczy 50 milionów euro.
Miliony złotych trafi do gmin i powiatów z obszaru otoczenia Lotniska CPK. Modernizacja wielospecjalistycznej przychodni ambulatoryjnej oraz nowo powstającej przychodni POZ, budowa oświetlenia ulicznego w Holendrach Baranowskich czy też budowa obiektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie – to tylko niektóre z działań, których realizację będzie wspierał CPK w ramach Programu Pomostowego Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK 2025. Łącznie na działania w ramach tego programu przeznaczono 39 mln zł. Natomiast w ramach Programu Zdrowie 2 wsparcie w wysokości 14,5 mln zł trafi do trzech szpitali z powiatów grodziskiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego. Fundusze przeznaczone zostaną m.in. na zakup nowoczesnej aparatury diagnostycznej, doposażenie i rozbudowę pomieszczeń szpitalnych oraz realizację programu profilaktycznego dla mieszkańców.
Na budowie kładki Kazimierz–Ludwinów zakończył się kluczowy etap – łączenie ogromnych stalowych segmentów konstrukcji. Ze względu na wysokie temperatury powietrza w ciągu dnia prace związane z łączeniem przęseł były prowadzone nocami w dniach od 30 czerwca do 2 lipca.
Modernizacja linii kolejowej nr 201 nie zwalnia tempa. PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na prace na odcinku między Maksymilianowem a Wierzchucinem. Efektem będzie nowa jakość podróżowania koleją w tej części woj. kujawsko – pomorskiego. Pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h po dwóch zelektryfikowanych torach, a podróżni skorzystają z wygodniejszych i dostępniejszych stacji oraz przystanków. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ubiega się o dofinansowanie unijne ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027. Zakończenie prac planowane jest w 2029 r.
Bydgoski budynek dawnej Dyrekcji Kolei to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Właściciel gmachu - Grupa Konkret, która nieco ponad dwa lata temu nabyła go od władz miasta, przygotowała koncepcję rewitalizacji zabytku. Zaprojektowany w duchu manieryzmu historyczny budynek, zmieni swoje przeznaczenie. Inwestor planuje stworzyć w nim hotel.
W centrum Warszawy trwa przebudowa kwartału ulic Złotej, Zgoda, Sienkiewicza i Jasnej. To największy realizowany projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy i zarazem jeden z jego kluczowych elementów. Inwestycja połączy w jedną funkcjonalną całość Muzeum Sztuki Nowoczesnej, powstający plac Centralny, przebudowywany plac Powstańców Warszawy oraz plac Pięciu Rogów.
Oferty w przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie Systemu Obsługi Bagażu (BHS – Baggage Handling System) dla Lotniska CPK złożyli: BEUMER Group Poland i Vanderlande Logistics (wcześniej Siemens Logistics). Każda z ofert składa się z trzech kwot netto za dostawę i montaż systemu BHS wyrażoną w euro oraz za utrzymanie i konserwację systemu w części podstawowej, czyli przez pięć lat, wyrażoną w złotówkach, a także opcję jej przedłużenia na kolejne pięć lat również wyrażoną w złotówkach.
Kolejna firma stawia na Polskę i inwestuje w budowę nowych powierzchni logostyczno-przemysłowych. International Industrial Properties – platforma logistyczna skoncentrowana na inwestycjach w powierzchnie przemysłowe i logistyczne – zrealizuje dwa obiekty typu built-to-suit (BTS) dla jednej z platform e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. Panattoni jest deweloperem obu projektów. Każdy budynek zaoferuje około 8 000 metrów kwadratowych powierzchni GLA i zostanie w pełni przystosowany do indywidualnych potrzeb operacyjnych i przeładunkowych najemcy.
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. w składzie: Marcin Tumasz – Prezes Zarządu oraz Marcin Adamczyk – Wiceprezes Zarządu wydał kolejne 3 decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
PKP Intercity od wielu lat sukcesywnie rozwija się m.in. dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych. Już od 2007 roku Spółka otrzymuje środki z UE. Do tej pory dofinansowanie unijne zostało przyznane 14 projektom przewoźnika, z czego 12 zostało już zrealizowanych. Łączna kwota przyznanego wsparcia to ponad 5,3 mld złotych dla projektów o wartości 11 mld złotych.