Budowa elektrowni w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest w 2025 roku, przebiega zgodnie z harmonogramem. Na ukończeniu są już prace przygotowawcze, ruszają zasadnicze prace budowlane – w najbliższym czasie wykonawca przystąpi do palowania, którego celem jest stabilizacja gruntu pod budowę fundamentów nowego bloku energetycznego. Testy akustyczne wykazały, że prace te zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Elektrownia typu CCGT w Grudziądzu będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Szacuje się, że jednostka będzie w stanie zasilić w energię elektryczną ok. miliona gospodarstw domowych.
Generalny wykonawca Atlas Ward Polska nawiązał współpracę z firmą HydraSpecma. W ramach zawartej umowy, w Stargardzie (województwo zachodniopomorskie), na terenie Stargardzkiego Parku Przemysłowego wybudowane zostanie centrum produkcyjno-magazynowe o powierzchni blisko 16 000 mkw. To drugi projekt, jaki wrocławski generalny wykonawca zrealizuje na rzecz producenta.
W Siechnicach pod Wrocławiem trwa realizacja budowy nowej elektrociepłowni – priorytetowej inwestycji Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należącego do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Na plac budowy dotarły już kotły szczytowo-rezerwowe, turbiny gazowe i generatory. Instalacja urządzeń technologicznych prowadzona jest równolegle z budową konstrukcji budynków i sieci.
Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji dla firmy Rockfin Sp. z o.o. Nowe przedsięwzięcie będzie polegać na zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu w Gorlicach. Przedsiębiorca zainwestuje blisko 33 mln zł.
Siemens Polska zatrudni w ciągu najbliższych 12 miesięcy ok. 50 elektromonterek i elektromonterów w swoim zakładzie produkcyjnym w Mirkowie pod Wrocławiem. W otwartej w 2019 roku fabryce, produkowane są nowoczesne szafy sterownicze wykorzystywane w zakładach produkcyjnych w Polsce i na całym świecie.
Impact Clean Power Technology S.A. (ICPT) – lider europejskiego rynku elektromobilności – rozpoczyna w Polsce budowę GigafactoryX, nowoczesnej fabryki systemów bateryjnych – dla transportu publicznego, sektora kolejowego i stacjonarnych magazynów energii zarówno dla zawodowej energetyki jak i indywidualnych użytkowników. Inwestycja oznacza zwielokrotnienie mocy produkcyjnych spółki docelowo do 5 GWh rocznie.
Polska firma Impact Clean Power Technology S.A. poinformowała o planach budowy w Polsce gigafabryki produkującej akumulatory dla samochodów elektrycznych. Nowy obiekt będzie produkować akumulatory dla pojazdów z segmentu heavy duty i nie tylko.
Obok wielkiej piątki, na celownikach deweloperów pojawiają się nowe, dobrze skomunikowane, lokalizacje. Rozwój sektora e-commerce wciąż napędza budowę kolejnych obiektów, bardziej ekologicznych i przyjaznych dla pracowników. Wyzwaniem dla rynku mogą stać się natomiast rosnące koszty budowy, kurczące się banki ziemi oraz utrudniony dostęp do pracowników magazynowych.
Niemiecki koncern BSH zwiększa produkcję AGD i zatrudnienie na Podkarpaciu w południowo-wschodniej części Polski. Firma szuka aktualnie 100 dodatkowych pracowników, którzy będą wspierali rozwój fabryki w Głogowie Małopolskim. Poszukiwani są głownie pracownicy, ale również inżynierowie, którzy zajmą się badaniami i projektowaniem nowych modeli urządzeń.