Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield podsumowującego stan na koniec czerwca 2025, warszawski rynek biurowy notuje historycznie niski poziom powierzchni biurowej w budowie. Popyt, mimo niewielkiego spadku wolumenu wykazywał się dużą liczbą transakcji. Malejąca dostępność powierzchni w strefach centralnych przekłada się na dalszy wzrost stawek czynszowych w najlepszych lokalizacjach.
W 2024 roku Polska przeznaczyła ponad 15 miliardów złotych na modernizację budynków. Pomimo skali środków, system wsparcia nie zapewnia oczekiwanych efektów ani z perspektywy klimatycznej, ani społecznej. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE) przeprowadzili analizę, która pokazuje, że problemem nie jest brak pieniędzy, lecz struktura i logika ich wydatkowania.
W I połowie 2025 roku na warszawskim rynku biurowym oddano do użytku 85 200 m kw. nowoczesnej powierzchni – o 34% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wolumen projektów w budowie spadł do historycznie niskiego poziomu – 140 000 m kw. Aktywność najemców utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku, choć całkowity popyt spadł o 11% r/r w porównaniu ze średnią dla pierwszego półrocza z lat 2020-2024. Najemcy wciąż stawiają na najlepsze lokalizacje i najwyższe standardy, co przekłada się na dalszy spadek wskaźnika pustostanów w centralnych strefach miasta.
Blisko 6 tysięcy nowych lokali trafiło w 2024 roku na rynek najmu instytucjonalnego. Choć PRS nadal stanowi w Polsce ułamek wszystkich zasobów mieszkaniowych, to powoli wyrasta na realną alternatywę wobec niestabilnego rynku prywatnego.
Trwa największa w historii
rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław. Inwestycja olbrzymich rozmiarów,
a co za tym idzie równie dużych wyzwań zarówno ze strony
logistycznej, finansowej jak i tej „zwykłej” – ludzkiej, bo
wymaga pracy wielu osób. Wszystko po to, by wrocławskie lotnisko
stało się jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Budowa all.inn - nowego konceptu mieszkaniowego dedykowanego studentom ruszyła z impetem zaledwie kilka miesięcy temu. 26 czerwca odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz… zawieszenie tradycyjnej wiechy – wszystko dlatego, że osiągnięto już najwyższy punkt konstrukcji.
Rynek nieruchomości w Polsce pozostaje w fazie oczekiwania na kluczowe impulsy inwestycyjne, zauważa Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz. – Nadal mocno wyczuwalna jest potrzeba obecności i oczekiwanie na inwestorów typu core i core plus, którzy mogliby zapewnić stabilizację oraz rozwój projektów o niskim profilu ryzyka. Obserwujemy jednocześnie duże zainteresowanie zakupem gruntów pod zabudowę mieszkaniową w największych miastach, z których każde charakteryzuje własna specyfika, dlatego analizy należy przeprowadzać lokalnie, w odniesieni do konkretnego regionu – informuje Bartłomiej Zagrodnik.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odnotowują istotne zainteresowanie ze strony banków komercyjnych w związku z planowaną realizacją pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka planuje rozpoczęcie procesu pozyskiwania finansowania na rynku komercyjnym w drugiej połowie bieżącego roku. Projekt, którego struktura zakłada pokrycie około 70% kosztów ze środków dłużnych, budzi zainteresowanie zarówno krajowych, jak i międzynarodowych instytucji finansowych.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) pozyskały już listy wsparcia na ponad 70 procent zakładanej kwoty finansowania dłużnego. Zamiar i gotowość do zaangażowania swoich zasobów w projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce wyraziło dotąd 11 agencji kredytów eksportowych z Europy, Ameryki Północnej i Azji.