Pojawiła się szansa na przyciągniecie do Polski kolejnej inwestycji znanej, globalnej firmy. Wielki producent m.in. ciężarówek i autobusów, koncern Scania, myśli o otwarciu w naszym kraju centrum usług biznesowych. Firma należy obecnie do niemieckiego giganta motoryzacyjnego, grupy Volkswagen.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wydała kolejną decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Tym razem otrzymała ją polska firma LINEX Sp. z o.o., która zdecydowała się zainwestować w rozwój swojego zakładu produkcyjnego, zlokalizowanego w Częstochowie.
Dość niespodziewanie pojawiła się szansa, że w Polsce produkowany będzie kultowy model Volkswagena. Niemiecki gigant motoryzacyjny boryka się z największym kryzysem od wielu lat, różnymi problemami, miedzy innymi ze sprzedażą w pełni elektrycznego VW ID.Buzz. Zadanie, jakie postawiono przed tym autem było niezwykłe. Miał tak jak jego prekursor, poprzednik: VW Bulli stać się legendą.
Potwierdziły się wcześniejsze informacje dotyczące planów wejścia przez koreański koncern LG Energy Solution w produkcję nowych typów baterii. Polska fabryka, zlokalizowana w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce) pod Wrocławiem, będzie produkowała nowe rodzaje baterii, już nie tylko do samochodów elektrycznych.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trwa budowa drugiej farmy fotowoltaicznej przy fabryce Volkswagena we Wrześni pod Poznaniem. To jeden z największych projektów solarnych on-site w Europie. Inwestycję realizuje firma Quanta Energy.
Kolejna zagraniczna firma z branży automotive inwestuje w województwie śląskim. Tym razem będzie to spółka ASCarrier z Turcji, która zdecydowała się ulokować w Polsce swój pierwszy zakład poza tym krajem. Firma otrzymała od Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) decyzję o wsparciu swojej inwestycji.
Fabryka Volkswagena we Wrześni stała się samowystarczalna energetycznie Obejmująca obszar 22 ha i złożona z 25 000 paneli fotowoltaicznych farma energetyczna przy zakładzie produkcyjnym Volkswagen Poznań we Wrześni, pracuje już z pełną mocą. Dostarcza ona do fabryki zieloną energię elektryczną o maksymalnej mocy 15,2 MW.
Globalny koncern motoryzacyjny Volkswagen stawia na Polskę i Poznań, rozpoczyna produkcję hybrydowego Volkswagena Caddy. VW Caddy to jeden z liderów w swoim segmencie. Od ponad 20 lat jest produkowany wyłącznie w zakładzie Volkswagena w Poznaniu, skąd trafia na rynki całego świata. Tylko w zeszłym roku z fabryki w stolicy Wielkopolski wyjechało prawie 87 tysięcy modeli Caddy 5. Teraz dołącza także model hybrydowy tego popularnego modelu.
Kolejna duża i znana międzynarodowa firma inwestuje w stolicy Małopolski. Amerykańska firma BorgWarner otworzy w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe. Firma otrzymała wsparcie finansowe od polskiego rządu na realizację tej inwestycji.
Przemysł motoryzacyjny upatrzył sobie południowozachodnią Polskę, jako idealne miejsce dla swoich zakładów. Bliskość niemieckiej i czeskiej granicy, a także nagromadzenie technologii, kompetencji i wiedzy sprawia, że coraz więcej firm rozważa ten region pod swoje nowe inwestycje.