PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na modernizację aktualnie nieczynnej trasy z Kartuz do Lęborka. Będzie to alternatywne kolejowe połączenie do planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino. Mieszkańcom tej części woj. pomorskiego zapewni również możliwość skorzystania z kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Ponownie będzie można wsiąść do pociągów m.in. w Sierakowicach.
PKP PLK S.A. podpisały List Intencyjny z Ministerstwem Infrastruktury, PKP S.A. oraz władzami Województwa Pomorskiego, dotyczący współpracy przy rewitalizacji infrastruktury oraz przywrócenia ruchu kolejowego na wybranych liniach w regionie, w tym m.in. z Kartuz do Lęborka i z Lipusza przez Bytów do Korzybia.
Modernizacja trasy Gdynia – Lębork, budowa nowej linii Szczyrzyc – Tymbark, a także modernizacja linii Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew. PKP PLK S.A. ogłosiły trzy przetargi o szacowanej łącznie kwocie ponad 6 mld zł. Inwestycje realizowane będą przy wsparciu środków unijnych i budżetowych.
Wyniki wykorzystania środków w poprzedniej perspektywie finansowej w woj. pomorskim, a także kwestia decentralizacji wdrażania funduszy unijnych – to główne tematy spotkania wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Karnowskiego z pracodawcami z Pomorza.
Polska ma szansę na kolejną wielką inwestycję zagraniczną z branży elektromobilności. Światowy gigant, południowokoreański koncern Samsung SDI, zamierza wybudować w Europie nową fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. W walce o tą inwestycję, która szacunkowo warta jest około 2 miliardy euro (plus kilka tysięcy miejsc pracy), jest też nasz kraj, który jest w ścisłym topie największych producentów na naszym kontynencie.
Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini należąca do ORLEN Laboratorium została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. Pozytywna ocena Polskiego Centrum Akredytacji jest kluczowa dla producenta wodoru – firmy ORLEN Południe. W 2024 roku ORLEN Laboratorium planuje uzyskanie akredytacji także dla swojego drugiego laboratorium – we Włocławku, gdzie wkrótce zostanie uruchomiony Hub wodorowy.
Fabryka łóżek i materaców firmy Fey zwiększa swoją powierzchnię. Dzięki budowie nowej hali produkcyjnej oraz budynku biurowego, wzrośnie ona do 18 tys. m kw. Generalnym wykonawcą inwestycji jest nasza firma. Jej zakończenie jest planowane na październik 2024 r.
Może ruszać realizacja kolejnej dużej inwestycji na terenie Portu Morskiego w Gdańsku. W środę 14 lutego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku poinformował na swojej stronie internetowej, że na wniosek inwestora: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, wydał postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: "Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku". Inwestycja ta jest strategicznym projektem energetycznym Polski.
Akcelerator Maverick Nation zakończył powierzone mu przez Invest in Pomerania zadanie stworzenia w regionie przyjaznego ekosystemu dla rozwoju startupów. Pomimo braku wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności, wszystkie z 10 wyselekcjonowanych do programu zagranicznych startupów, pozostało i działa na Pomorzu. To pierwszy tego typu projekt zakończony pełnym sukcesem.
Agencja Rozwoju Pomorza zakończyła pilotażowy projekt, którego celem było przyciągnięcie do regionu innowacyjnych biznesów. Invest in Pomerania w 2022 roku zainicjował program ściągania na Pomorze start-upów gotowych do rozwijania swoich pomysłów w regionie. Oferta pomorskich inkubatorów przedsiębiorczości w połączeniu z grantem środowiskowym Invest in Pomerania sprawiły, że aż 10 start-upów podjęło decyzję o rozwijaniu swoich koncepcji na Pomorzu.