REKLAMA

Opinie o Gipsownia Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd (1)

Napisz komentarz
Gregs
2007-08-23 16:37 - Niwice / Gipsowy moloch - Kopalnia wyrosła jak na drożdżach

Aż 28 metrów wysokości ma zakład przeróbczy gipsu, który wybudowano w Niwnicach. Miał mieć cztery metry więcej, jednak nie zezwalały na to miejscowe przepisy

Budowa nowego zakładu przeróbczego w Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach jest już na ukończeniu. To druga tak duża inwestycja spółki w ostatnich latach i jedna z największych w powiecie lwóweckim. Pochłonie 22 mln zł. W 2005 r. zakończono budowę podziemnej kopalni Radłówka. Wydobyty tam gips będzie trafiał do powstającego zakładu.

Trochę mniejszy
– Pierwotnie planowaliśmy, że nowy zakład będzie miał 32 metry wysokości. Taki też zrobiliśmy projekt. Okazało się jednak, że plan zagospodarowania tego terenu przewiduje, iż najwyższe obiekty mogą mieć tylko 28 metrów wysokości – opowiada Władysław Boczar, prezes spółki.
Projekt musiał zostać zmieniony, choć opóźniło to prace o dwa tygodnie. Gdyby trzeba było zmieniać plan, to mogłoby to potrwać nawet kilka miesięcy.
– Na to nie mogliśmy sobie pozwolić – mówi prezes.
Do dziś nie udało się ustalić, z jakiego powodu najwyższe obiekty w Niwnicach mogą mieć tylko 28 metrów wysokości.
Nowy zakład jest już prawie gotowy. Zostały zamontowane specjalistyczne urządzenia (prażarka, młyn, zbiorniki), które obecnie są łączone w jeden ciąg technologiczny. Prace montażowe zakończą się we wrześniu, a później inwestycja przejdzie rozruch. Jej uroczyste uruchomienie zaplanowane jest na Barbórkę, 4 grudnia. Nowy zakład powstał obok istniejącego, przestarzałego obiektu, który zostanie zlikwidowany.

Wąskie gardło zlikwidowane
– Ciągle wzrasta popyt na nowoczesne wyroby gipsowe. Stąd decyzja naszego strategicznego inwestora, firmy Atlas, o nowej inwestycji – mówi Władysław Boczar.
Obecny zakład przeróbczy jest wąskim gardłem przy produkcji gipsów, które używane są głównie w przemyśle ceramicznym i budowlanym. Nowy zakład będzie miał dwa razy większe moce produkcyjne (50 tys. ton rocznie). Kopalnia w Niwnicach jako jedyna w kraju produkuje gips biały i zatrudnia 300 osób. W związku z zakończeniem inwestycji nie planuje się zwiększania zatrudnienia.

POLSKA Gazeta Wrocławska
http://www.investmap.pl/index.php?a=news&id=2597
Gipsownia za 24 miliony

Górnicy z Niwnic pracują w najnowocześniejszym zakładzie w Polsce
W ubiegłym tygodniu z hukiem otwarto nową gipsownię w kopalni Nowy Ląd w Niwnicach

Tegoroczna Barbórka na długo zapadnie w pamięci wszystkim 300 pracownikom kopalni. Tego dnia uroczyście zakończono największą inwestycję w historii zakładu – budowę nowej gipsowni. Przed oddaniem do użytku obiekt został jeszcze poświęcony przez biskupa Stefana Cichego.
To druga duża inwestycja spółki w ostatnich latach i najdroższa w historii. Gipsownia pochłonęła 24 mln zł. To największa inwestycja w całym powiecie lwóweckim.
– Nowy zakład przeróbki gipsu jest najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce – prezes Władysław Boczar nie ukrywa zadowolenia.
Jak dodaje, właściwie zaprojektowany układ technologiczny, gwarantuje uzyskanie produktów wysokiej jakości. Bardzo ważne, szczególnie dla odbiorców, jest to, że produkowane w nowej gipsowni wyroby są ekologiczne, czyli wyrabiane z wydobywanych kopalin (gipsu i jego mieszanek).
W grudniu 2005 r., również na Barbórkę, uruchomiono nową kopalnię głębinową gipsu na polu Radłówka. Wydobyty tam gips będzie trafiał do nowej gipsowni. Dzięki temu zakład zabezpieczył się w doskonały surowiec, a w szczególności w unikalny w Polsce biały cechsztyński kamień gipsowy. Później przyszła kolej na budowę nowoczesnego zakładu przeróbczego. Stojący obok stary obiekt zostanie zburzony.
– Musieliśmy zbudować nowy zakład, bo ciągle wzrasta popyt na nowoczesne wyroby gipsowe – mówi prezes Boczar.

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/798585.htmlGrudzień 2007 - Uroczyste otwarcie nowej gipsowni

Dzień 04.12.2007r., czyli Dzień Górnika Kopalnia NOWY LĄD obchodziła szczególnie uroczyście, w tym właśnie dniu nastąpiło oficjalne otwarcie NOWEJ GIPSOWNI. Otwarcia dokonał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Marek Moszczyński, Prezes Zarządu GRUPY ATLAS Pan Henryk Siodmok oraz Prezes Zarządu NOWEGO LĄDU Pan Władysław Boczar. Ksiądz biskup Stefan Cichy dokonał poświęcenia nowo otwartej linii produkcji gipsów.

Spółka uruchamiając w grudniu 2005r. nową Kopalnię głębinową na polu Radłówka uzyskała zabezpieczenie w doskonały surowiec, a w szczególności w unikalny w Polsce biały cechsztyński kamień gipsowy. Teraz przyszła kolej na budowę nowoczesnego zakładu przeróbczego. Ukończona inwestycja Linia produkcyjna gipsów ceramicznych i budowlanych z zastosowaniem do kalcynacji prażarki pracującej w systemie okresowo-szarżowym i ciągłym” to jedna z najważniejszych inwestycji rozwojowych Kopalni. Łączna wysokość nakładów na tą inwestycje wyniosła ponad 24.000 tys.zł.

Nowy zakład przeróbki gipsu jest na dzień dzisiejszy najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce. Właściwie zaprojektowany układ technologiczny, bardzo elastyczny pod względem możliwości uzyskiwania produktów o różnych parametrach, gwarantuje uzyskanie produktów o wysokich parametrach jakościowych.

Bardzo ważne, szczególnie dla odbiorców jest to, że produkowane na nowej gipsowni spoiwa budowlane to wyroby ekologiczne, ponieważ są wytwarzane na naturalnych surowcach, czyli na wydobywanych przez Spółkę kopalinach ( gipsie i jego ich mieszankach ). Zapraszamy więc wszystkich odbiorców o przejrzenie naszej bogatej oferty asortymentowej i zakup wyrobów. Gwarantujemy najwyższą jakość wyrobów.

1_d.jpg

9_d.jpg

http://www.nowylad.com.pl/aktualnosci.html
REKLAMA