W Giżycku w 2010 roku powstanie nowoczesny port pasażerski EKO-MARINA z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników. Port budowany jest nad jez. Niegocin.
Projekt przewiduje: - wyremontowanie i zmodernizowanie budynku głównego o powierzchni użytkowej 2431,60 m2 (obecny budynek dawnej hali „Mamr”, który zostanie poddany adaptacji i rozbudowie ma powierzchnię użytkową 950,71 m2) mieszczący sanitariaty, pomieszczenia dla służb zabezpieczających bezpieczeństwo na wodzie, oraz obsługi portu - wybudowanie sanitariatu o powierzchni użytkowej 412,70 m2 - wybudowanie budynku techniczno – gospodarczego przy sanitariatach – 146,5 m2 - wybudowanie portu pasażerskiego, w którym zostanie stworzonych 136 miejsc dla wieloosobowych jednostek pływających - uzbrojenie terenu EKO-MARINY w sieć energetyczną i oświetlenie terenu; - drogi, place wewnętrzne oraz parking na 168 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów - chodniki o powierzchni użytkowej ok. 2900 m2.
Modernizacja i rozbudowa infrastruktury portowej spowoduje poprawę wewnętrznej spójności transportowej oraz rozwój żeglugi śródlądowej na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki modernizacji i budowie portu poprawi się bezpieczeństwo osób z niego korzystających.
W głównym obiekcie EKO-MARINY znajdować się będą lokale usługowe, sklepy żeglarskie, kapitanatu, warsztaty szkutnicze i mechaniczne oraz sanitariaty. Zaprojektowano również tarasy widokowe oraz sale konferencyjne. W obiekcie swoją siedzibę będą miały również organizacje pozarządowe, które w wyniku swoich działań wpłyną pozytywnie na wzrost aktywności społecznej mieszkańców oraz na rozwój sportów wodnych zarówno zimą jak i latem.
Budowa portu otworzy miasto na jezioro, przybliży też Giżycko żeglarzom odwiedzającym port, pozwoli wykorzystać drzemiące w mieście rezerwy związane z możliwością tworzenia miejsc pracy. Przyczyni się do wzrostu ekonomicznej aktywności regionu oraz jego atrakcyjności dla turystów, inwestorów i mieszkańców.