Kraków: Międzynarodowy koncern ABB i Politechnika Krakowska otwierają nowe laboratorium

Kraków: Międzynarodowy koncern ABB i Politechnika Krakowska otwierają nowe laboratorium

Orzech
Orzech
REKLAMA
Koncern ABB wraz z Politechniką Krakowską otwiera Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA). Nowe laboratorium będzie zmieniać produkty elektryfikacji.
W ramach podpisanej umowy ABB obejmie także patronat nad prowadzonymi na krakowskiej Politechnice kierunkami studiów: infotroniką i inżynierią materiałową. Nowe centrum będzie służyło pracownikom badawczym ABB oraz studentom i naukowcom krakowskiej uczelni technicznej do prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych i prac rozwojowych, jak również do zajęć dydaktycznych, laboratoryjnych i projektowych. W ramach wspólnego przedsięwzięcia uruchomiono laboratorium z unikatowymi w skali kraju stanowiskami do opracowywania, przetwarzania i testowania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych.
Tworzenie nowych, bardziej ekologicznych materiałów izolacyjnych, integracja elektroniki w produktach, wytwarzanie przyrostowe czy wtrysk wielokomponentowy – to tylko część z obszarów badań, które realizowane będą w otwieranym laboratorium.
Wykładowcy, studenci i naukowcy ABB oprócz wspólnego opracowywania innowacyjnych technologii będą wykorzystywać znajdujący się w laboratorium sprzęt do na przykład produkcji gogli ochronnych dla pracowników szpitali. W sumie ma zostać wyprodukowanych 10 tys. sztuk takich gogli.
ABB
Laboratorium w Krakowie wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku badań i rozwoju, który pozwoli m.in. na opracowywanie i wytwarzanie nowych kompozytowych materiałów termoplastycznych. Będzie to pierwsze miejsce w Polsce, w którym działa system do indukcyjnego grzania form wtryskowych. Pozwala on w bardzo krótkim czasie podnieść temperaturę narzędzia, co przekłada się na jakość produktu i daje możliwość uzyskania dodatkowych funkcjonalności – informuje ABB w komunikacie.
REKLAMA
Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania w Krakowie powstało dzięki unijnemu grantowi, jaki otrzymał koncern ABB. 

ABB od lat obecne w Krakowie

ABB to międzynarodowy koncern z siedzibą główną w Zurychu. Działa w takich branżach jak automatyka, robotyka i energetyka, producent stacji i systemów elektroenergetycznych, aparatury elektrycznej, aparatur rozdzielczych wysokich, średnich oraz niskich napięć.
Firma ta już od ponad 20 lat współpracuje z polskim środowiskiem akademickim prowadząc staże i praktyki, inwestując w bazę dydaktyczno-naukową, a także wspólnie realizując projekty badawcze. W stolicy Małopolski działa również Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, które na potrzeby globalnych biznesów Grupy ABB opracowuje technologie z zakresu automatyki przemysłowej, cyfrowej platformy chmurowej ABB Ability i przemysłu 4.0., systemów napędowych i elektryfikacji. 
Stacje do szybkiego ładowania autobusów, inteligentne czujniki, energooszczędne systemy trakcyjne z rodziny Enviline, czy też systemy zdalnego monitoringu jednostek pływających, są rozwijane właśnie przez krakowski zespół ABB.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA